A velünk élő állatok fajára, fajtájára, viselkedésére, biológiai igényeinek, szükségleteinek megváltozására hatással van az évszakok váltakozása. Különösen figyelnünk kell ilyenkor az érzékenyebbé váló idős, beteg társainkra.
A városokban élő állatok, az emberek közvetlen társaságában lévő kutya, macska, díszmadarak, és más kedvtelésből tartott egzotikus állatok összefoglaló neve a „társállat”. A téli évszak után is figyelmet kell fordítsunk, és „jó gazda” módjára gondoznunk kell kedvenceinket.
Az állatokra is hatással van az évszakok váltakozása
A velünk élő állatok fajára, fajtájára, viselkedésére, biológiai igényeinek, szükségleteinek megváltozására hatással van az évszakok váltakozása. Ezek figyelembevételével is sokat tehetünk állataink egészségének megtartására, jó életérzésének fenntartásában. Minden évszak jellegzetes változásokat okoz, esetleg még terhet is jelenthet az élő szervezet számára.
Az állatok téli lassabb életfolyamatai felélénkülnek a napsütéses órák számának növekedésével. A külső hőmérséklet emelkedése más, újabb élettani eltérések sorozatát indíthatja be, ami sok esetben számunkra nem látható, vagy érezhető módon jelenik meg. Jellemzően a hormonális szintben is eltérések történnek.
Figyeljünk az etetésre
Különösen figyelnünk kell ilyenkor az érzékenyebbé váló idős, beteg állatainkra. Az etetésben is ügyeljünk az évszakhoz alkalmazkodó táplálék beltartalmi értékére, összetevőire, mennyiségére. A levegő hőmérsékletének emelkedésével az állataink folyadékigénye is más lesz. A legfontosabb minden élőlény számára a víz, melyből folyamatosan biztosítani kell a gazdának a megfelelő minőséget.
Több idő a szabadban
A jó idő beálltával több időt töltenek szabadban állataikkal a tartók. Ez minden szempontból az ember, és állat egészségének megőrzését szolgálja, a kapcsolat erősítése mellett. Kutya esetében hosszabb séták, játék, futtatás előtérbe helyezése a kiegyensúlyozott élet alapja. A kutyák esetében a közterületen tartás szabályait tartsuk be: pórázhasználat, az ürülék összegyűjtése, megfelelő helyen történő elhelyezése.
Védekezzünk az élősködők ellen
Nem ritka, hogy ma már késő őszi, akár téli, késő téli időszakban is találhatunk kutyánkon, macskákon kullancsot. Az állatok ilyen jellegű védelmére kiváló készítmények kaphatóak állatpatikákban, kiskereskedelmi forgalomban. Fordítsunk gondot azonban saját személyünk védelmére is, így egy kiadós séta után ellenőrizzük saját és kedvencünk testfelületét is. A szúnyogok által terjesztett kórokozó – ami a szívférgesség kialakulásához vezethet – is megjelent országunkban. Megbetegítése ellen óvintézkedéseket, állatorvosi útmutatás alapján szükséges megtenni. Ügyeljünk a macskák és a kutyák kötelező chipelésére, valamint a kutyák kötelező oltásának (veszettség) évenkénti meglétére. Macskáink parazitamentességét rendelésre kapható készítményekkel tartsuk meg. És végül ne felejtsük: az állatoknak nem urai vagyunk, ők az életünk részei.
Legfontosabb a megelőzés
A természet megélénkülésével kutyáink, macskáink mellett egyéb más élőlények életjelenségei is felgyorsulnak. Életre „kelnek” a betegségeket okozó vagy terjesztő paraziták, melyek a test külső és belső élősködői, károsítói. Ezeket endo- és ektoparazitáknak nevezzük. Az ellenük való védekezésben mindig állatorvos véleménye a meghatározó. A legfontosabb mindig a megelőzés, ezért a szakember véleményének kikérése időben történjék.