„Ma is ugyanolyan összefogásra van szükség, mint amilyen példát a szabadságharc katonái és az aradi 13 vértanú mutatott az őket követő nemzedék számára” – hangsúlyozta dr. Pergel Elza alpolgármester az aradi vértanúk emléknapján, október 6-án, a Batthyány téren rendezett koszorúzási ünnepségen.
171 évvel ezelőtt október 6-án, végezték ki Aradon, a magyar szabadságharc 13 honvédtábornokát, Pesten pedig Batthyány Lajost, az első magyar felelős kormány miniszterelnökét. Aradon 1849. szeptember 26-án 13 tábornokot és egy ezredest ítéltek halálra felségsértés és lázadás miatt. Haynau ezt szeptember 30-án hagyta jóvá, de végül 13 embert végeztek ki, mert Gáspár Andrásnak büntetését börtönre változtatták.
A kivégzéseket október 6-ára, a bécsi felkelés évfordulójára időzítették. A halálra ítéltek mindannyian egy közös célért, a magyar szabadságért harcoltak: Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knezich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Pöltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác, Vécsey Károly. A harangok ma értük, és mindazokért szólnak, akik a megtorlás áldozatai lettek. Ilyen volt Kazinczy Ferenc fia, Kazinczy Lajos is, akit október 25-én szintén Aradon végeztek ki.
A Batthyány-emlékoszlopnál a hősök előtt tisztelgő ünnepségen az alpolgármester asszony felidézte az 1948-1949-es eseményeket, majd kiemelte: a szabadságharc elbukott, de az áldozat nem volt hiábavaló.
„Ma nem kell kardot rántanunk, de folyamatosan harcolnunk kell, mert a mai világban másként egy nemzet sem tud fennmaradni. Naponta meg kell harcolnunk a céljainkért, az álmainkért, a nyelvünk, a történelmünk fennmaradásáért, szent helyeink, ereklyéink megtartásáért.” Jelenleg is harcban állunk – emlékeztetett dr. Pergel Elza a pandémiára, ami ellen maszkkal, kézfertőtlenítővel és távolságtatással védekezhetünk. Minden helyzetben szükséges a nemzeti összefogás, mert mint a politikus fogalmazott: „létünk záloga a közös célokért való, közös cselekvés.
Az utódainknak nem csak a történelmi eseményeket, évszámokat, neveket kell megtanítani, hanem azt is fontos elmondani, hogy a nemzet hősei soha nem saját érdekükben cselekedtek, számukra az életüknél is drágább volt a magyar haza sorsa, a haza becsülete.
„Legyünk büszkék rájuk, merítsünk erőt belőlük, védjük meg kiharcolt tisztességünket és szabadságunkat – zárta ünnepi gondolatait dr. Pergel Elza.
A műsorban közreműködött Kóródi-Kovács Anna népdalénekes és Maszlay István, a Győri Nemzeti Színház színművésze. Az ünnepség végén a jelenlévők elhelyezték az emlékezés virágait a Batthyány örökmécsesnél.
Tekintse meg a megemlékezésen készült képgalériánkat:
Televíziós szerkesztő: Kárpát Zsolt