Opera premier a Nagyszínpadon

Az élet egy szomorúsággal szőtt bohókás lebegés

P. Csapucha Adrienn Fotó: O. Jakócs Péter
2024.10.18. 10:07

November 29-én lesz 100 éve, hogy elhunyt Giacomo Puccini a 20. század egyik legnépszerűbb olasz operaszerzője. Az alkotó előtt tisztelegve tűzte műsorára a Bohémélet című darabot a Győri Nemzeti Színház, vagyis egy igazi bel canto-val tér vissza a műfaj a teátrumba október 19-én. A produkció főhősei minden fájdalmuk és nyomorúságuk ellenére a fiatalság költői lelkületével festik át a komorságot, világba kiáltva azt, hogy igenis szeretnek élni, bár a dráma nem marad el a végén.

Puccini igazi varázsló, ha érzésektől fűtött dallamokról és romantikáról van szó, így nem csoda, hogy az olasz alkotó „legpárizsibb” operája ma is világszerte hódít, bármikor, bárhol bekerül a repertoárba.

Rodolfo és a tüdőbajos Mimí szerelme, a bohémek padlásszobájában zajló vigasság és a végzet a legmélyebb érzéseinket hozzák felszínre. Debrecenből „költözik” Győrbe a Szikora János rendezte opera, főszerepben például Vámosi Katalinnal.

„Kiváltságos helyzetben vagyunk, hogy ismét színpadra vihetjük ezt a művet és ezt a rendezést, bevallom, nekem ez a kedvenc operám, így mikor megkaptam a felkérést nagyon örültem. Azért ez nem egy vígopera, inkább úgy jellemezném, hogy egy nagy romantikus sztori, bár tény, hogy a franciák bohókásak, ez jön át a Párizsban játszódó történetből is” – mesélte a Győr+ Médiának a művésznő, aki maga is ideje nagy részét Franciaországban tölti.

Az operairodalom egy kitüntetett szerepét, Mimí karakterét nagy felelősség játszani. „Ez valóban így van, de ugyanakkor a személye, a bohémsága egy fiatal lelket tükröz, ez némi könnyebbséget jelent. Szikora János nagyon szépen megérezte, megfogta a párizsi hangulatot mind a díszletben, mind pedig a történet vezetésében, tényleg egy elbűvölő darabot láthat majd a győri közönség is” – tette hozzá Vámosi Katalin.

Hogy mi a legnagyobb kihívás egy rendezőnek, amikor a világ egyik TOP operáját kell színpadra álmodnia? Erről is kérdeztük Szikora Jánost. „Az egyik legösszetettebb mű, amivel életem során találkoztam, nem véletlenül majdnem 30 évig készültem rá. A történethez hozzátartozik, hogy az én főiskolai osztályfőnököm Békés András, az Operaház akkori főrendezője volt, neki is az egyik kedvence volt a Bohémélet, így nagyon sokat foglalkoztunk vele. Mégis rendezőként valahogy mindig elkerült. Mikor aztán találkoztam vele, a sok év szakmai tapasztalata, rutinja segített, de nagyon fel kellett kötnöm a gatyámat, hogy bizonyos feladatokat meg tudjak oldani, különösen a második felvonást” – mondta Jászai-díjas érdemes művész.

Közben gyorsan hozzátette a második felvonást összetettsége miatt egyfajta diplomamunkának is kiadná, ugyanis Puccini két-három ütemenként változtatja a megszólalókat és a témát, színpadi polifóniát képzel el és ábrázol a zenével.


„A darab gyönyörű melódiáit, szívszaggató történetét ismerjük, de összetettsége leképezi az élet rétegzettségét is, egyedülállóvá teszi, és ez nem csak nekem, hanem az énekeseknek, a kórusnak is nagy kihívás” – tette hozzá Szikora János, aki tulajdonképpen ugyan azt a csapatot hozta el városunkba, akikkel 2023-ban Debrecenben bemutatták a darabot.

„Bő fél év eltelt az utolsó debreceni előadás és a győri bemutató között, és azt vettem észre, hogy valamennyiünk számára jót tett ez a szünet, mert megért bennünk a darab. Nem egy az egyben lekopíroztuk a produkciót, én magam is sokat változtattam, hisz kívülről láttam a hibákat és az egyszerűsítési lehetőségeket, amiket ki kell pucolni. De azt is észrevettem, hogy az énekesek is felszabadultabbak lettek, ha fogalmazhatunk így biztonságban érzik magukat” – árulta el a rendező.

A gyönyörű műben a halál jelenléte kijózanító brutalitással rántja földre a színházszerető közönséget, a bohókás lebegés varázsütésre tovaszáll. Az olasz nyelven magyar és angol felirattal játszott darabban közreműködik a Győri Nemzeti Színház zenekara, énekkara valamint a Bartók Béla Ének-Zenei Általános Iskola kórusa.

Galéria: O. Jakócs Péter

Kapcsolódó témák: #Bohémélet | #Győri Nemzeti Színház | #opera |