Számos nagyon fontos világnap ismert, de mind közül kiemelkedik a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja, amelyet november 25-én tartanak. Sajnos nem lehet elég hangosan kiállni azok mellett a nők mellett, akik bántalmazó kapcsolatban élnek, vagy bármilyen szexuális kizsákmányolásnak esnek áldozatul. A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság is figyelmeztet: az erőszak soha nem magánügy!
A nők elleni erőszak közé azokat a bűncselekményeket szokás sorolni, amelyek áldozatai között aránytalanul nagy számban vannak nők – ilyen például a szexuális bántalmazás és erőszak, valamint a családon belüli erőszak. Ezek a bűncselekmények a nők méltósághoz és az egyenlőséghez való alapvető jogainak megsértését jelentik. A nők elleni erőszak nemcsak az áldozatokra van kihatással, hanem családjaikra, barátaikra és az egész társadalomra is – olvasható a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának közleményében.
Fontos elmondani, hogy az erőszak nem csak fizikai formában nyilvánulhat meg. A szóbeli fenyegetés, a másik becsmérlése, az érzelmi zsarolás egy cél elérésének az eszközei: a hatalom megmutatása a gyengébbnek vélt féllel szemben. A nők elleni erőszak sem csak fizikai erőszakot jelent, hanem sokkal tágabb fogalom, mely magában foglalja a szexuális, érzelmi, pszichológiai és pénzügyi visszaéléseket.
Egy pofonnak nyilvánvaló nyoma lehet, a szavak, a fenyegetés azonban kívülről nem látható sebeket ejtenek az áldozaton.
A verbális, érzelmi bántalmazásnak is van nyoma, jele az áldozaton, bár kétségkívül nem olyan látványos, mint a fizikai abúzus. Mire érdemes odafigyelni? A bűnmegelőzési szakemberek a teljesség igénye nélkül felsoroltak néhány árulkodó jelet:
- önbizalom, önbecsülés hiánya,
- az érzelmek kontrollálásának nehézségei,
- extrém viselkedés, mint például a helyzethez nem illő, túlzott érzelemkitörések, agresszívvá vagy éppen passzívvá válás,
- kapcsolatteremtési és -fenntartási nehézségek (társas helyzetekben túlzott visszahúzódás, nem veszi fel a telefont, nem válaszol az üzenetre),
- helyzethez nem megfelelő gyermekes vagy túl felnőttes viselkedés.
A nők elleni erőszak nem magánügy, hanem társadalmi felelősség: a közvélekedéssel ellentétben ugyanis nem egy extrém és ritka esemény.
A kutatások és statisztikák alapján elmondható, hogy Magyarországon legalább minden ötödik nő volt már erőszak valamely formájának áldozata.
Ha nem látszik, akkor sem magánügy!
A jelenség elleni küzdelemben fontos, hogy az erőszak ne maradjon rejtve. A leghatékonyabban akkor lehet fellépni a nők elleni erőszakkal szemben, ha nem hallgatunk. A sértettek bántalmazás esetén a rendőrséghez, a családvédelmi vagy segélyszolgálatok felé fordulhatnak segítségért, illetve ha csupán tanúi vagyunk az erőszaknak, akkor is tudunk és fontos is segítséget nyújtani az áldozatnak. Az erőszak célpontjai mindig egyedül érzik magukat, általában azt gondolják, hogy helyzetük egyedi: csak velük történik erőszak.