A 2022-es év utolsó közgyűlését tartják a Városházán december 20-án. Sok napirendi pontot hirdettek előzetesen, többek között a város buszközlekedése is terítékre kerül.
Az előzetesen kiküldött meghívó alapján 24 napirendi pontban kell döntésre jutnia a képviselő-testületnek, ez egy további ponttal egészült ki a napirendi pontok előtt. Huszonegy képviselő jelent meg az ülésen.
A közgyűlést Dr. Dézsi Csaba András Facebook-oldalán ide kattintva elérheti.
Az ülés előtt kitüntetéseket adtak át. „Nemzetiségekért” díjat kapott Csirszka Konrádné a lengyel zenei kultúra ápolása terén kifejtett, színvonalas tevékenysége elismeréseként, Krasznai Zoltán a német zenei kultúra és hagyományok ápolásáért, valamint Vaganjan Norbert, aki a győri örmény nemzetiségi önkormányzat munkáját segíti.
Az első napirendi pont a hulladékgazdálkodási terv beszámolója volt, kérdés nem érkezett, a képviselők elfogadták a tájékoztatót.
A második napirendi pont az építési és szabályozási tervről szólt. Balla Jenő képviselő kért szót, és kifejtette: örül, hogy Győr fejlődik, a napirendi pont pedig Sárásra és Bácsa, valamint Szitásdomb egyes területeire vonatkozik, és több mint 11 ezer négyzetmétert érint. A képviselő szerint ugyanakkor ha túl sok lakás épül a területre, azzal meg fog növekedni a forgalom és az autók száma a környéken, valamint a szennyvíz-elvezetés sem megoldott. Dr. Dézsi Csaba András válaszában rámutatott: Sáráson megvalósult a II. üteme a szennyvíz-elvezetésnek, ez hibás megállapítás. Ugyanakkor egyetértését is kifejezte a képviselővel: szabályozni kellene az autók számát lakásonként, de erre folyamatosan keresik a megoldást. A képviselők ezután elfogadták az előterjesztést.
A harmadik napirendi pont a változtatási tilalomról szólt. Pollreisz Balázs kért szót. Kifejtette: sokadik alkalommal jár a közgyűlés előtt a tervezett, a képviselő szerint az egész tervezetet vissza kellene vonni, és újat készíteni, ami kiállja a törvényesség próbáját. A polgármester válaszában rámutatott: az önkormányzat korrigálja a saját hibáját, és felismeri, ha hibázott – most ez történt, ezért terjesztették be újra a tervezet javított változatát.
A negyedik napirendi pont a helyi partnerségi együttműködésről szól. Ismét Pollreisz Balázs kért szót, a képviselő közölte: a jövőben nem történhet meg olyan, hogy a győri polgárok véleményét “semmibe veszik és lehúzzák”. Egyéb hozzászólás nem érkezett, a képviselők ezután egyöntetű igennel szavaztak.
A helyi adórendeletekről szólt az ötödik napirendi pont, kérdés nem érkezett, a képviselők elfogadták a tervezetet. A hatodik napirendi pont az igazgatási szünettel kapcsolatos, a rendelet kérdés és ellenszavazat nélkül ment át a testületen.
A hetedik napirendi pont a Környezetvédelmi Program felülvizsgálatáról szól. Dr. Szálasy László, a Környezetvédelm Bizottság elnöke kért szót, aki az előterjesztést is jegyzi. A képviselő elmondta: öröm és megtiszteltetés ez a munka, utoljára azonban 2012-ben volt átfogó felülvizsgálat a programmal kapcsolatban. „A megújított környezetvédelmi program jelentőségét fokozza, hogy szinte egyszerre készült el a klímavédelmi programmal, amelyet tavaly fogadott el a közgyűlés” – emlékeztetett dr. Szálasy László, aki azt is kiemelte: sok témakörben rendelkezik a program, és európai színvonalú tervről van szó, melynek elkészítésében a győri egyetem is részt vett. A tervezet része a 2023-2030 közötti időszakra a környezeti célok és programok megvalósítása is része a tervnek – mutatott rá a képviselő. A képviselők elfogadták az előterjesztést.
A nyolcadik napirendi pont az Önkormányzati Hivatal és több intézmény belső ellenőrzéséről szól. Balla Jenő azt kérte: városi cégek is kerüljenek ellenőrzés alá, különösen a Győr Projekt Kft – ez azonban már az eredeti előterjesztésnek is része volt. Pollreisz Balázs az ellenőrzés fontosságát emelte ki. Dr. Dézsi Csaba András elmondta: a belső ellenőrzés kiemelt szerepet játszik az intézmények működtetésében. A képviselők egyhangú igennel fogadták el a tervezetet.
A kilencedik napirendi pont a helyi buszközlekedésről szól. Röviden: a városnak közel 5 milliárd forintjába fog kerülni a Volán jövő évi munkája. Pollreisz Balázs értelmezése szerint a város és a Volán nem egyezett meg, januártól nem biztosított a buszközlekedést, de ezeket a híreket dr. Dézsi Csaba András már korábban cáfolta a téves híreszteléseket:
Szeles Szabolcs alpolgármester is hozzászólt a témához: kiemelte, hogy ez nem közbeszerzés, hanem pályázat kiírása, a kettő között jelentős különbség van. “Ez az előterjesztés jogosítja fel a polgármestert arra, hogy szerződést tudjon kötni” – mutatott rá az alpolgármester. Így lesz lehetőség arra, hogy verseny alakulhasson ki ezen a területen, ne csak egy szolgáltató pályázhasson Győr tömegközlekedésére – foglalta össze Szeles Szabolcs.
Dr. Dézsi Csaba András pedig rámutatott: nem fog változni a buszközlekedés a városban, a győrieknek jövőre is biztosítva lesz a tömegközlekedés.
A polgármester elmondta: az energiaárak növekedése miatt a Volán nagyon magas ajánlatot tett, ezt a város nem fogadta el, más szolgáltató jelenleg pedig nem tudja ellátni ezt a feladatot. „Most 2 éves szerződést kívánunk kötni a Volánnal, de törekszünk a versenyhelyzet kialakítására. Nem jó, ha az embereket félretájékoztatják, riogatják és ijesztegetik” – mondta el dr. Dézsi Csaba András. “A tények nagyon makacs dolgok: januártól ugyanúgy megy tovább a tömegközlekedés, és tárgyalunk tovább” – összegezte a város vezetője.
A képviselők végül elfogadták az előterjesztést, 18 igennel, 2 tartózkodás mellett.
A tizedik napirendi pont egyes városi kulturális intézmények okiratának módosításához, míg a tizenegyedik napirendi pont két intézmény igazgatóhelyetteseinek kinevezésről szólt. A tizenkettedik napirendi pont a Városrendészet új vezetőjének kinevezéséről szólt, a szervezet vezetője ezután Kozma Zoltán lesz, a képviselők elfogadták a javaslatot.
A tizenharmadik napirendi pont a GYHG ügyvezetőjének mandátumáról szól, a képviselők elfogadták az előterjesztést, miszerint továbbra is Nagy Csaba vezesse a szervezetet. A polgármester kiemelte: a GYHG jól végzi a feladatát.
A tizennegyedik és a tizenötödik napirendi pont győri ingatlanokkal kapcsolatos előterjesztések, a képviselők mindkét pontot elfogadták.
A tizenhatodik napirendi pont több alapítvány támogatásáról szól. Hajtó Péter kiemelte a sport fontosságának támogatását, míg Borsi Róbert a karitatív célú szervezetek támogatását méltatta. A testület támogatta az előterjesztést. A hátralévő napirendi pontokat (17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24.,) kérdés nélkül fogadták el a képviselők. Az ülés zárásaként egy, az ülés elején elfogadott napirendi pontot tárgyaltak: a Győr-Szol Zrt. 100%-os tulajdonjog vásárlásával bízták meg a képviselők. A cég a Bécsi-kapu téri Vaskakas-ház tulajdonosa. Balla Jenő hosszú hozzászólásban fejtette ki: sokallja az összeget (700 millió forint), amit a Győr-Szol kifizet a cégért. Borsi Róbert is szót kért, aki elmondta: azért is tárgyalják nyílt ülésen a kérdést, mert fontos vagyontárgyat kap vissza ezzel a város, és eddig is megfontoltan gazdálkodtak. “Voltak kihívások, a megfontolt pénzügyi gazdálkodásnak köszönhetően a városban és a városi intézményeknél sikerült egyensúlyban tartani az évet” – mutatott rá a képviselő. Borsi Róbert azt is előrevetítette: ha az ingatlan a város tulajdonába kerül, és annak felújítására sikerül pályázati pénzt szerezni, akkor egy több milliárdot érő ingatlan lesz végül Győr vagyonában. Balla Jenő a Napóleon-ház felújítását szorgalmazta.
Prédl Antal, a Győr-Szol Zrt. vezérigazgatója elmondta: alapos vizsgálat előzte meg a tranzakciót, és az épület visszavásárlása a Spartacus-csónakházhoz hasonló fontosságú lépés.
Dr. Dézsi Csaba András kiemelte: egy történelmi emléket szeretnének most visszaszerezni. Az épület lepusztulni látszik a mostani tulajdonos kezében. A polgármester kiemelte: fontos, hogy maradandó értékeket szerezzenek a városnak. “Az világosan látszik, ahogy a Spartacus-csónakház esetében is, hogy a magánszemélyek tulajdonszerzése nem járható út, mert nem nyíltak olyan pályázatok, amelyekből ezeket az épületeket aztán fel tudják újítani. Ez felelősségteljes gondolkozás. Aki győri, az ezt érti” – zárta dr. Dézsi Csaba András, majd a képviselők elfogadták a javaslatot.
Napirendi pontok utáni felszólalást Balla Jenő tett, aki a győri posták újranyitásával kapcsolatban szólalt fel. Ahogy azt a polgármester bejelentette: a Magyar Posta Zrt. korábban öt postát bezárt Győrben, a város vezetője azonban elérte: az egyetemnél valamint a Kálvária úton található épületet újranyitja Győrrel közösen a posta. Balla Jenő egy további posta újranyitását szorgalmazta.
Pollreisz Balázs azt kérte a városvezetéstől, hogy az óvodákat illetően tájékoztassák időben az érintett szülőket, ha átszervezést tervez a város. Dr. Pergel Elza alpolgármester, a terület felelőse válaszában kifejtette: a felelős intézményvezetőktől származó információk hitelesek, más hírforrásokra nem érdemes hallgatni. Győrben 5000 fős az óvodák befogadóképessége 37 óvodában, ezekből a helyekből 3600 hely van betöltve. A szülőket az óvodai körzetmódosításról megkérdezik és értesítik. Jelenleg az optimális üzemeltetési rendet vizsgálják, de ezekről még nem hoztak döntést – jelezte dr. Pergel Elza. Dr. Dézsi Csaba András jelezte: ha 1000 betöltetlen hely van valahol, akkor a felelős fenntartó feladata, hogy átgondolja azt, hogy jól működik-e a rendszer. “Minden gyerek elhelyezése megoldott lesz” – szögezte le a polgármester.
Az ülés zárásaként dr. Dézsi Csaba András megköszönte a hivatal dolgozóinak munkáját, eredményes új évet és boldog karácsonyt kívánva mindenkinek.
Galéria: O. Jakócs Péter
TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos