A Győr-Szol Zrt. a lakóközösségekkel és intézményekkel kötött szerződéseknek megfelelően minden év szeptember 15. napja és a következő év május 15. napja között biztosít távhőszolgáltatást több mint több mint 25 ezer győri háztartásban és több száz intézményi épületben. A szeptember 15-e és május 15-e közötti időszakban a felhasználók arra hatalmazták fel a társaságot, hogy épületükben a szolgáltató az időjárástól függően indítsa, illetve leállítsa a fűtést.
Megtévesztő lehet a központi fűtésről és melegvíz-szolgáltatásról szóló 189/1998. (XI.23.) Korm. rendelet, amelynek 2.§ f) pontja a fűtési idényt így határozza meg: „fűtési idény: az év október hó 15. napja és a következő év április hó 15. napja közötti időszak.” Ez a rendelet azonban az 1.§ a) alapján nem vonatkozik a távfűtött épületekre, csak azokra melyeknek fűtéssel való ellátása távhővezeték nélkül történik. Az épületek egyedi központi fűtését tehát nem szabad összekeverni a távfűtéssel. Mindennek kapcsán szeretnénk felhívni a figyelmet egy közkeletű tévedésre, amely a fogyasztókat megtéveszti, így sokszor október 15-éhez kötik a távhőszolgáltatás indításának és április 15-hez a leállításának dátumát.
A fűtés általános, az egész városra kiterjedő őszi indítására akkor kerül sor, amikor az időjárási körülmények azt indokolják. A fűtési időszakban a Győr-Szol Zrt. Távhőszolgáltatási Igazgatósága a jogszabályoknak megfelelően jár el és az eddigi gyakorlatnak megfelelően az időjáráshoz alkalmazkodva folytatja vagy állítja le a fűtést, illetve amennyiben a napközbeni magasabb hőmérsékletek azt indokolják, akkor (reggel és este) szakaszosan fűt. A fűtési időszak végén a fűtés egész városra kiterjedő leállítására akkor kerül sor, ha azt az időjárási körülmények lehetővé teszik. Az általános leállítás konkrét dátumát előzetesen jelezni fogják.
Az általánostól eltérő fűtést (indítást, leállítást) a lakóközösség közös képviselője írásban kezdeményezhet. Ha egy hőközpontról egy épület kap ellátást, akkor a távfűtést a közös képviselő kérésére a szolgáltató 24 órán belül elindítja. Ha egy hőközpontról vagy a hőközponton belül külön fűtési blokkról több épület kap ellátást, akkor a felhasználók legalább 70 százalékának egyetértése szükséges a távfűtés indításához. A felhasználón nem a társasház lakóit, díjfizetőket kell érteni, hanem az épületek tulajdonosát, tulajdonosi közösségét (társasház, lakásszövetkezet). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hőközpontról vagy a hőközponton belül külön fűtési blokkról ellátott épületek legalább 70 százalékának kell kérnie fűtést. A szolgáltató nem vizsgálja, hogy a közös képviselő mi alapján kérte a fűtés indítását, az a közös képviselő felelősségi körébe tartozik. A közös képviselők a [email protected] címre küldhetik meg a kérelmeket.
Forrás: Győr-Szol Zrt.