Az elmúlt időszak pozitívuma, hogy Magyarország sokkal jobb kenyeret eszik, hiszen szívesen és egyre többen sütünk otthon. Ne felejtsünk el a kenyér ünnepe után pár nappal is bedagaszthatunk egy bucit.
A Nyugat-Dunántúlon egy szokásos ünnepi asztal húslevessel kezdődik, rántott finomságokkal és krumpli-rizs körettel folytatódik. Népszerű a sültek sora is, mint a fűszeres oldalas, sült tarja, töltött csirke, és ilyenkor szokás elővenni a hizlalt, tömött kacsákat is, vagy legalább a combját. Kevés azonban az a fogás, amihez ne kívánkozna legalább egy kenyércsücsök. Tunkolni, elválasztani, bort kísérni és kenyérvéggel várakozni a fogások között.
A kenyér az asztal lelke és elárulja a háziasszony szándékát is, mennyire ügyelt a menü részleteire
A jó kenyér manapság nehezen elérhető, de Győr hemzseg a jó pékektől és mi magunk is lehetünk azok egy kis kovásszal, vagy akár kölcsönkovásszal is, hiszen mindannyian szívesen osztogatjuk, akik készítjük.
Igazi rozskenyér
- 220 g aktív kovász
- 350 g rozsliszt
- 150 g BL 55 búzaliszt
- 1 kk. só
- 1 ek. méz
- 1 marék pirított mag
- 300 ml langyos víz
Elkészítés
Az aktív, habzott kovászt elkeverem a langyos vízben és hozzáadom a mézet, valamint a magvakat. Kimérem, majd összekeverem a liszteket és ezt is hozzáadom, majd sózom és 3-4 perc alatt kézzel vagy robotgéppel összeállítom. Lisztezett felületen gombócot formázok belőle vizes kézzel, majd egy szűrőbe vagy szakajtóba konyharuhát teszek, vastagon kilisztezem, és ebbe teszem bele a cipót. Letakarva 2,5 órán át kelesztem. 250 fokra előmelegítem a sütőt az öntöttvas edényemmel együtt. Sütőpapírra borítom a kenyeret, beleteszem a forró fazékba, lefedem és 30 percig sütöm. Ezután további 210 fokon, fedő nélkül még 30 percet. Rácson hűtöm a kenyeret és 2 óra múlva már szeletelhetem is.
Tipp: A kenyér megsüthető egy tepsin is, fedetlenül, de fazékban még könnyedebb szerkezete lesz.