Azok a csodálatos csimpánzok!

Szerző és fotó: P. Csapucha Adrienn
2024.07.12. 15:32

Különleges reggelit költöttek el a Zoo Tábor résztvevői pénteken. A Xantus János Állatkert a Jane Goodall Intézettel közösen izgalmas programokkal készült a Csimpánzok Világnapján, kezdésként kora délelőtt a park kedves emlőseinek szomszédságában falatozhattak a fiatal felfedezők. Persze a csimpánzok sem maradtak meglepetés nélkül, zöldség és gyümölcs hevert a kifutójukban azokon az asztalkákon, melyekre a terítőket a gyerekek készítették színes rajzaik felhasználásával.

A nagy hőségben is üdítő volt a kaland, a táborozók izgatottan várták, hogy megérkezzenek a csimpánzok, a hat fős társaság, közülük is Biankát és kicsinyét, Nadint övezte a legnagyobb figyelem, hiszen a két éves kismajom a nagy lakoma közben sem szállt le egy pillanatra sem édesanyjáról.

„Kicsit feldobtuk a csimpánzaink szokásos reggelijét, nagyon örültek a táborozók által készített terítőknek, és persze a sikkesen tálalt finomságoknak is. A gyerekekkel ezt az üveg túloldalán követtük, miközben mi is megreggeliztünk.

Ez a szép kifutó és a hozzá tartozó csimpánzház egyébként néhány évvel ezelőtt, a Modern Városok Program keretében megvalósuló felújítással nyerte el végleges formáját.

Jelenleg hat csimpánz él az állatkertben, sajnos a tél közepén elpusztult Malipo, a vezérhím, őt nagyon meg is gyászolta a csapat, azóta Gypsi vette át a helyét, mellette Blanka, Bianka, Pola, Zahira és Nadin várja parkunk látogatóit” – mesélte Wenczel Flóra zoopedagógus.

Az állati jó tábor ifjú résztvevői csak úgy szívják magukba az információkat, így kíváncsiak voltak arra is, vajon miért éppen július 14-e a Csimpánzok Világnapja, amit immáron 7 éve ünnepelünk.

Dr. Jane Goodall Afrikában, a Tanganyika-tó partján a mai Gombe Nemzeti Parkban, 1960-ban ezen a napon kezdte meg kutatásait, hogy tanulmányozza ezeket a titokzatos és csodálatos főemlősöket. Ez az a nap, ami oda vezetett, hogy újra kellett definiálni az ember fogalmát. Egészen addig a tudósok azt hitték, hogy csak az ember képes eszközöket készíteni és használni.

„A tábor önmagában nagyon szuper, megismerkedhetünk a különböző állatokkal, de van veszélyeztetett állati túra, kincskeresés most pedig a csimpánzokról beszélgettünk. Kiderült az is – és ez nagyon izgalmas – hogy a csimpánz genetikai állománya több mint 98 %-ban megegyezik az emberével. Nagyon jó volt a reggeli is velük, mi virslis táskát ettünk, ők pedig paradicsomot, banánt és sárgadinnyét” – ecsetelte Szilbek Tamás Benjamin, miközben stábunk elámult azon, hogy mennyi mindent megjegyeznek a fiatalok egy-egy ilyen előadás alkalmával.

A csimpánzok nem is különböznek annyira tőlünk. A legnagyobb veszélyforrás rájuk nézve mégis mi, emberek vagyunk, de az ember lehet a biztosítéka a fennmaradásuknak is. Az élőhelyük megtartásával, a természet elleni bűncselekmények felszámolásával, a betegségek továbbadásának megállításával, együttes erővel, esélyt biztosíthatunk e veszélyeztetett faj számára. A Jane Goodall Intézet is a csimpánzok, az állatvilág kutatásáért és a természet védelméért fáradozik. A győri állatkertbe figyelemfelkeltő transzparensekkel érkeztek, de kalandos játékra hívták a családokat, sőt adományért cserébe gyönyörű csecsebecsékkel térhettek haza a parkban sétálók.

„Nagyon szívesen jövünk az állatkertbe minden évben, hogy közösen ünnepeljük az állatokat, a bioszférát, magát az életet, magunkat és dr. Jane Goodall-t. Izgalmas játékokat hoztunk magunkkal, a sikeresen teljesítők majmos tetoválással és kitűzővel gazdagodnak” – kezdte Kádár András, aki hétfőtől várhatóan a hazai Jane Goodall Intézet főtitkári tisztségét tölti be.

„Minden adománytárgyuk kapcsolódik a természethez, az állatokhoz vagy az amberekhez. A táskák például Nyugat-Ugandából érkeztek, ott dolgozunk egy tó körül, őket segítjük a befolyt bevételből, hogy iskolahajót tudjanak üzemeltetni, de oktatási programokat is patronálunk” – ismertette jelenleg futó támogatott projektjeiket a szakember.

Természetesen az állatkertben egész nap zajlik a majmos kaland, boldog Csimpánzok Világnapját minden főemlősnek!

TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt