Bár az idei tavasz az átlagosnál eddig hűvösebb és csapadékszegényebb volt, Győr már készen áll, hogy szükség esetén azonnal megkezdje a szúnyogok irtását. Kedden dr. Dézsi Csaba András polgármester, valamint a környezetvédelmi bizottság kezdeményezésére tartottak egyeztetést a Városházán több település részvételével. A részletekről Pintér Szabolcsot, a Győr-Szol Zrt. munkatársát kérdeztük.
Miért volt szükség az egyeztetésre és kiket hívtak meg?
Kezdhetném úgy is, hogy a szúnyogok nem ismernek határokat. Egy éjszaka több kilométert is képesek repülni, így hatékony védekezés csak akkor képzelhető el velük szemben, ha közösen összefogunk a Győr környéki településekkel, és nagy területen, összehangoltan gyérítünk. Ez egyébként már a tavalyi évben is jól működött, idén viszont még több települést szeretnénk bevonni az együttműködésbe. Szerencsére a kezdeményezésünk nyitott fülekre talált, az is tény ugyanakkor, hogy több helyütt még elő kell teremteni az ehhez szükséges forrásokat.
Megjelentek már idén a szúnyogok?
Talán elsőre meglepő, de egy-két helyről kaptunk jelzést. Egy szúnyog általában egy-két hétig él, de van néhány olyan különleges faj, amely hűvös, nedves pincékben gyakorlatilag mozdulatlanságba dermedve képes áttelelni. Itt is ilyen esetekről van szó.
Mikor indul az irtás Győrben?
Amint szükség lesz rá, abban a pillanatban. Az engedélyeket már beszereztük, a gyérítést végző vállalkozók is készen állnak. Eddig csapadékszegény volt az idei tavasz, ezért arra készülünk, hogy sekélyebb, tagoltabb területeken lesz szükség elsőként az irtásra. Vagyis sok kisebb területen, több munka lesz az első időszakban.
Változnak valamiben a módszerek az elmúlt évekhez képest?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ egyelőre nem hozott még döntést arról, hogy az idei évben engedélyezi-e a légi kémiai irtást. Többször is változott az ezzel kapcsolatos szabályozás az előző években. Egyelőre marad a légi és földi biológiai-, valamint a földi kémiai gyérítés.
A közvélekedés mégis a repülőgépes kémiai irtást tartja a leghatékonyabbnak.
Hatékony, de arányait tekintve sokkal nagyobb szerfelhasználással jár, ami egy olyan természetközeli város esetében, mint Győr, komoly veszélyeket rejthet magában. A tavalyi nyár legnehezebb periódusában külön engedélyt kaptunk légi kémiai irtásra, meglátjuk, idén hogy alakul a jogszabályi környezet. Alapvetően a hatékony biológiai gyérítésre készülünk.
Ennek mik a tapasztalatai az elmúlt három évből?
Még 2020-ban a nagy- és a közepes szúnyoggyérítési helyek feltérképezésével kezdtük a munkát itt Győrben, majd eljutottunk egészen a kis területekig. Az idei évben pedig konkrétan „a tócsa-szintig” mérjük fel a lehetséges veszélyforrásokat. Erre szükség is van, mert egyetlen pocsolyából akár több százezer szúnyoglárva is kikelhet. Magyarán ha egy több hektárnyi területen akár csak egy ilyen lárvafészek is rejtve marad, könnyen kárba veszhet az egész munkánk.
Egy ilyen tócsa lehet bármelyik kertes ház udvarán is.
Tócsa vagy akár egy öntözésre használt vizes hordó. Éppen ezért szükséges már most a lakosság bevonása és támogatása megfelelő információkkal. Közös fellépéssel lehetünk igazán hatékonyak. Napról napra figyeljük a helyzet alakulását, működik a jelzőrendszer, és amint szükséges, munkába állnak a gépek.