Fennállásának 55. évfordulóját ünnepli a Győri Távhőszolgáltató ez alkalomból különleges bejárásra csábította a sajtó képviselőit a Győr-Szol. A Rozgonyi utcai telephelyen szakavatott kollégák mutatták be a főerőművet, közelről láthatták az érdeklődők, hogy hol termelik meg azt a hőt, ami a távhőhálózaton és a hőközpontokon keresztül eljut a város 28 ezer lakásába. Az esemény után a kíváncsi látogatók, és a város iskoláiból érkező diákcsoportok is megtekinthették a komplexumot.
Az idei évben is egy napra szervezték a Távhőszolgáltatás Napját és az Erőművek Éjszakáját. Az országos akció lehetőséget teremt arra, hogy a társaságok megnyissák fűtőműveiket és közösségi programokkal várják az érdeklődőket.
Természetesen a kampányhoz örömmel csatlakozott a Győr-Szol, már csak azért is, mert a vállalat jubileumot ünnepel: 2024-ben 55 éves a Győri Távhőszolgáltató.
Pénteken elsőként a sajtó munkatársai pillanthattak be a kémények kulisszái mögé. Prédl Antal vezérigazgató és Laczus Péter távhőszolgáltatási igazgató szakmai és működéssel kapcsolatos adatokkal is szolgált, de számos érdekességet megosztottak a résztvevőkkel.
Mint azt Prédl Antal kifejtette, rengeteg nehézséggel kellett szembenézni az utóbbi időszakban, így például az energiaválság jelentősen érintette a vállalatot, de gyorsan és hatékonyan reagáltak a felmerülő problémákra.
„A hőszolgáltatás, a fűtés jelentős része gázzal történik. Cégünk azonban már korábban is előretekintett és bevezettük a geotermiát a gáz felhasználása mellett. Előbbi arányát az elmúlt két évben tovább tudták növelni a kollégák, olyan szinten, hogy amit az erőmű produkálni tud, annak a maximumát igyekszünk felhasználni, hogy minél kevesebb gázzal kelljen a hőszolgáltatást megvalósítani” – beszélt büszkén a teljesítményük hatékonyságáról Prédl Antal, majd hozzátette, hogy villamosenergiát is termelnek, így plusz szolgáltatást is biztosítanak a munkatársai.
A mérföldkövekről tett említést Laczus Péter is. „Az igazi hőskor amikor még kiszuperált kazánokkal, széntüzeléssel indult el a termelés a telephelyen, amit aztán az olajtechnológia váltott fel és rengeteg vasúti kocsival érkezett a tüzelőanyag ide, azzal indult meg a forró vizes hőtermelés a városban. Majd országos program keretében bevezették a földgázt és elérkezett a gázellátás lehetősége, így technológiai váltások sora következett be a cégnél.
Közben a városban is volt egy tudatos településfejlesztés, az iparosodó Győrt a lakosság szempontjából is ki kellett szolgálni, a lakótelepek létesülésével nőttünk mi is” – magyarázta történetüket a távhőszolgáltatási igazgató.
A szakember kifejtette, 2002-ben nyílt lehetőség erőmű építésére, ami tényleges gazdasági fellendülést hozott magával a városban.
„2015-ben megnyílt a geotermikus hőhasznosítás lehetősége is, most már 45 megawattnyi kapacitás van geotermikus hőhasználásra, ami nagyon sokat számít, hisz rengeteg földgázt vált ki, ráadásul megújuló energiaforrásról van szó, ez pedig a mai európai és országos klímavédelmi céloknak is megfelel. Csak érdekesség: az októberi hónapban 95%-ban geotermikus hőt használtuk fel” – vázolta Laczus Péter.
A Távhőszolgáltatás Napján a Győr-Szol nyílt napot tartott a létesítményben, így bárki barangolhatott az égbe magasodó, 80 és 101 méteres betoncsúcsok lábánál.
A kilátogatók megnézhették a geotermikus hő fogadására létesített állomást, a kazánokat, a hővezénylő központot, de a gázmotoros erőművet is.
TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta