A város szívében különleges munkavégzés zajlik, a győri bencés épületegyüttes rekonstrukciója hétről-hétre a centrumban sétálók számára is különleges látványt nyújt. Most újabb fontos fázisához érkezett a beruházás, az új, de korhű huszártorony beemelésével a projekt elérte a legmagasabb pontját, így pénteken az intézmény vezetősége és a kivitelezést végző vállalatok képviselői megtartották a bokrétaünnepséget. A szalagokkal tűzdelt fa a szakrális épület fölé magasodva, békét és boldogságot áraszt a belvárosban.
Rég várt fejlesztés valósulhat meg a beruházással, hiszen az épületegyüttes tetőzete sajnos több helyen életveszélyessé vált, a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium tanulóinak létszáma pedig folyamatosan bővült, így aktuálissá vált, hogy új közösségi terek létesüljenek az intézményben. Ráadásul a 400 évvel ezelőtt alapított iskola számos értékkel bír, melyek a fejlesztés segítségével múzeumi keretek között kaphatnak majd helyet a jövőben.
A Magyar Bencés Kongregáció Szent Mór Perjelség megbízásából a fejlesztést a WHB végzi Győrben, az eddigi eredményeket a pénteki ünnepi eseményen Geszler Norbert részletezte a Győr+ Média kérdésére.
„2022-ben kaptuk meg a felkérést erre a nem mindennapi feladatra. A több száz éves fafedél széket, annak héjalásával és a cserepekkel együtt le kell cserélnünk, mindezt úgy, hogy az eredeti, korhű ácsszerkezet megmaradjon. Minden hagyományos csapolással készül, a korábbi díszítő elemeket is megtartjuk. Ugyanannyi köbméternyi fát építünk be, mint ahogy azt eredetileg is tervezték 400 évvel korábban, faszeggel rakjuk össze a fedélszéket, illetve arra is ügyelünk, hogy minden hagyományos fakapcsolattal készüljön, így nem látszódnak csavaros kötések a belső térben” – ismertette a WHB területi igazgatója.
A szakember elmondta továbbá, hogy két szárnyban létesül majd a múzeum, egy a bencések történetét, míg a másik a harangok históriáját prezentálja majd a nagyközönségnek. „Ezzel a két szárnnyal tulajdonképpen már elkészültünk, jelenleg a belsőépítészeti munkák zajlanak, innen a bokrétaünnepség helyszínéről lesz kiszolgálva a múzeumtér, különböző gépészeti berendezések segítségével, de a negyedik tetőre is megkaptuk a megbízást, ott a bontási feladatokat végzik munkatársaink” – tette hozzá Geszler Norbert.
A területi igazgató a kihívások kapcsán kifejtette: nehézséget okozott, hogy a régi épület födémeit ki kellett váltani, tehermentesítésre volt szükség, így egy nagy acélszerkezetet építettek. „Mondhatjuk, hogy túl vagyunk a nehezén, hiszen a templom tetőjének rekonstrukciójával elkészültünk, veszélyes munkafolyamat volt, ugyanis az érintett terület alatt egy felbecsülhetetlen értékű freskó és szentély helyezkedik el, a templom pedig folyamatosan fogadta a látogatókat” – emelte ki Geszler Norbert.
A déli szárny tetőterében tartott ünnepségen Sárai-Szabó Kelemen perjel áldotta meg az elkészült huszártornyot és a tetőre kerülő bokrétákat. A főtisztelendő köszönetet mondott mindazoknak, akik valamilyen formában szerepet vállaltak a kihívásokkal tűzdelt munkákban.
„Nagy örömmel készültünk a mai rendezvényre, amikor hálát adhatunk az eddig elért eredményekért. Templomunkba a huszártorony felépítésével még két harang is került, melyek nyolc esztendeje várták, hogy elfoglalhassák méltó helyüket, jelezhessék a bencés közösség tagjainak és a város lakóinak az imaóráink kezdetét. Harangjaink szava emlékeztessen bennünket, hogy Krisztusban mindnyájan egy család vagyunk, rájuk hallgatva gyűljünk össze Isten házában és mutassuk ki egységünket” – hangoztatta Sárai-Szabó Kelemen, majd köszönetet mondva Simon Róbert Balázsnak, átadta a szót az országgyűlési képviselőnek.
„Ha egy picit büszkélkedhetek akkor azt mondom, hogy a választókörzetem központjában, Győr belvárosában meghatározóak a bencések. Nyolc évvel ezelőtt kapott új lendületet ez a projekt, azért, mert Kelemen atya azóta tölti be a perjeli pozíciót. Magyarország kormánya is jelentős forrást biztosított a beruházás megvalósulásához, nagy büszkeség, hogy ma itt állhatunk” – fogalmazott Simon Róbert Balázs, és természetesen az országgyűlési képviselő is megköszönte a minőségi kivitelezést biztosító társaságok tevékenységét.
Izgalmas momentuma volt a találkozónak az a pillanat, mikor a bokréták a huszártorony mellé kerültek, s megszólaltak a harangok, hirdetve azt, hogy folytatódnak a fejlesztések, melyek 2025 első negyedévére elkészülhetnek.
Televíziós szerkesztő: Kárpát Zsolt