A „Beszélgess a polgármesterrel” sorozat keretében a szabadhegyi nyugdíjasklubot látogatta meg dr. Dézsi Csaba András. Az 56 tagot számláló közösség jó hangulatú délutánon vette át jelképesen a támogatásukra szánt százezer forintot.
A városvezető örömhírrel érkezett – a győri vár visszafoglalásának évfordulóján jelentette be a klub tagjainak a Vaskakas Taverna épületének visszavásárlását. A modern várfoglalásként említett, örömteli esemény kapcsán elárulta, hogy a város célja visszaállítani a taverna eredeti funkcióját, és kulturális élettel megtölteni azt. Vízióik között szerepel az épületegyüttes más részeinek bevonásával egy skanzen-jellegű, turisztikai desztináció megvalósítása is. A múzeumlátogatási szokások megváltozásával merült fel az igény a kisebb egységek nyitására, ezen a szakemberek már dolgoznak.
A polgármester előre jelezte sűrű programját, ennek ellenére mindaddig maradt, amíg minden felmerülő témakört alaposan körbe nem jártak. A szabadhegyi nyugdíjasok nem voltak restek kérdezni dr. Dézsi Csaba Andrástól.
Felmerült többek közt a Marcalvárosi Kiserdő témája is. Az egyik klubtag jelezte, hogy az ott található többfunkciós, 10-15 éve fahánccsal feltöltött út nehezen járható, és igényük volna olyan padokra is, amelyeken az árnyékban tudnak pihenni. A polgármester elmondta, hogy a helyi önkormányzati képviselő lakossági fórumot fog tartani a helyszínen, de természetesen ők is feljegyezték a kérést a tennivalóik listájára. A Kiserdő zöldterületté való nyilvánítása ugyan olyan fontos, napirenden lévő feladat, amivel meg fogják védeni az övezetet csak úgy, mint ahogyan azt a Püspökerdővel és a Győrszentivánon lévő tölgyerdővel is tették. A veszélyes fákat rendbe fogják tenni, a kivágásra ítélteket pedig pótolni fogják – ígérte a polgármester.
Szóba kerültek a nyugdíjas lakások is. Az elmúlt négy évben 400 lakást adott át az önkormányzat használatra és dolgoznak azon, hogy bővítsék az intézményi férőhelyek számát is. A Kálóczy tér a helyi adottságai miatt korlátozott befogadóképességű, azonban a Szent Anna Otthon kilátásba helyezett bővítésével számos igénylőnek biztosítanak színvonalas és biztonságos lakóhelyet.
Szabadhegy kapcsán az egyik ott lakó nyugdíjas jelezte a vasútállomás körüli illegális szemétlerakóhely és a gyorshajtások problémáját is. Az észrevételeket a polgármester szorgosan jegyezte, és minden kérdésnek igyekszik utánajárni.
Az egész közösséget érintő gond a kórházi bejelentkezés. Többen szerettek volna biztató javaslatot kapni a polgármestertől, ám a központi eljárási rend, az általános orvoshiány miatt dr. Dézsi Csaba András is tehetetlen. Viszont reformként sikerült megvalósítani a háziorvosi ügyelet kórházon belüli elhelyezését, így a triázs-rendszerrel való besorolás után, amennyiben a beteg ellátása nem a sürgősségi osztályon kell, hogy történjen, át tudják irányítani őt az épületen belül, a gyakorlatilag karnyújtásnyi távolságra lévő háziorvosokhoz.
A városon belül mintegy 700 kilométernyi út van, ebből az elmúlt években 40 kilométernyit sikerült felújítani – említette dr. Dézsi az utakat érintő kérdések kapcsán. Az utak tehermentesítését a tömegközlekedés fejlesztésével lehet megoldani, épp ezért fiatalították az autóbusz-flottát, és csökkentették ezzel a járműpark átlagéletkorát 10 év alá. Óriási segítség az is, hogy a költségek robbanásszerű növekedése ellenére a győriek az egész országban példaértékűnek számító, kedvezményes utazási lehetőséget kaptak.
Az est végén külön megköszönték a Nyugdíjasklubok Házának létrehozását, hiszen az egyedülálló kezdeményezés révén a közösségeknek alkalmuk nyílik egy modern, tágas agorában összegyűlni.
A Beszélgess a polgármesterrel sorozat sikere abban is mérhető, hogy a résztvevők partnerként, kötetlenül tudnak egymással megoldásközpontú párbeszédeket folytatni a várost érintő kérdésekben.
A Szabadhegyi Nyugdíjasklub vezetője, Heizer Ferencné Etelka elmondta, hogy a támogatást közösségi programokra fogják fordítani.
Televíziós szerkesztő: J. Kovács Andrea, Németh Boglárka