Resch-Magyarósi Eszter boldog ember. Mindennap örömmel megy a munkahelyére, ahol szeretett kollégájával, Boni kutyával gyerekeknek segítenek. A Csodabogyó Fejlesztő Kuckó vezetőjével munkájáról és az állatasszisztált terápiáról beszélgettünk.
Miért szorul ma sok kisgyermek fejlesztésre? Néhány évtizede még szinte ismeretlen volt ez a fogalom…
Régen nem volt ennyi fejlesztő módszer, csak a nagyon kimagasló lemaradások tűntek fel. De abban az időben nem volt sem okostelefon, sem tablet, és a tévé sem volt ennyire jelen a gyerekek életében. Egyrészt ezek az eszközök felelősek azért, hogy ma egyre többen szorulnak fejlesztésre. Másrészt a mozgás- és ingerszegény életmód. Rohannak a szülők, a nagyszülők, ezerféle különórára hordják a gyermeket, s közben pont a lényegre nem marad idő. Kicsit lelassítani, sétálni egyet a természetben, mesélni, beszélgetni, együtt játszani. Régen pedig éppen ezek a tevékenységek voltak előtérben, s a gyerkőcöket jobban bevonták a család életébe, így a házimunkába is. Együtt sütöttek, főztek, kirándultak. Ezzel szemben ma általánossá vált, hogy a kicsiket leültetik a tévé elé vagy a kezébe adják a telefont, ne zavarjon, amíg anya vagy apa elvégzi a dolgait.
Ha az orvos vagy a védőnő nem hívja fel a figyelmet, hogyan derül ki egy szülő számára, hogy a gyermeknek fejlesztésre van szüksége?
Sokszor nagyon későn derül rá fény, általában csak iskoláskorban. Jó esetben viszont már az óvónő észreveszi. A szülőknek arra érdemes figyelni, hogy a gyereket érdekli-e a mese, hajlandó-e verseket tanulni, rajzolni? Elindul-e a beszéd, megérti-e, jól hallja-e amit mondunk? Szeret-e hintázni, biciklizni? A mozgásból már nehezebb következtetni, azt bízzuk inkább szakemberre. Az elmaradásokat rengeteg dolog okozhatja. Környezeti behatások, stressz, fertőzés, baleset, gyógyszerek, szülés közben szerzett traumák.
Nem mindennapi módszer az állatasszisztált terápia. Boni kutya miben tud segíteni?
Már a puszta jelenlétével rengeteget segít. Oldja a szorongást, a feszültséget, a különböző szituációkat sokkal barátságosabbá, izgalmasabbá teszi a jelenlétével. A gyerekek a foglalkozásokat játékként élik meg. A kutyát be lehet vonni a feladatokba: például amennyit vakkantott, annyi korongot kell kirakni. Boni labrador, fajtájának a vérében van a segítőkészség, ő pedig komoly vizsgákon bizonyította nem mindennapi tudását. Végtelenül nyugodt és türelmes, emberközpontú, a gyerekeket egyenesen imádja. A nyári szabadság alatt kifejezetten rosszul viselte a hiányukat. S hogy valóban kiérdemelte a terápiás jelzőt, mi sem bizonyítja jobban, mint az egyik kisgyerek esete. A két és fél éves gyerkőc semmit nem beszélt, de Boninak megnyílt és a fülébe súgta az első szavakat.