Már délelőtt érdeklődők, családok kezdték magukénak érezni az első Pinnyédi Hídpiknik helyszínét. Szeles Szabolcs alpolgármester, a terület önkormányzati képviselője elmondta, egy álom vált valóra azzal, hogy itt tarthatják ezt a polgárias, bájos, nem túl hangos rendezvényt. Az esti Kormorán koncert pedig igazán méltó zárása volt a rendezvénynek.
Boldog születésnapot Magyarország – kezdte megnyitó beszédét Szeles Szabolcs, hiszen augusztus 20-a Magyarország nemzeti ünnepe, ünnep az államalapítás és az államalapító I. István király emlékére. A Pinnyédi Hídpiknik születése is ez a nap. A szervezők már régóta gondoltak rajta, milyen funkcióval töltsék meg a területet, hiszen a régi híd kicsit parlagon hevert, ugyan a környéken élőknek sokat jelentett.
Ez a híd csodálatos történettel bír: az 1800-as évek végén állították szolgálatba, akkor még a Híd utcában állt. A Rábcán – amit azóta eltereltek onnan – ívelt át összekötve Szigetet Újvárossal és a Belvárossal. Jelenlegi medrébe az árvizek és egyéb más okok miatt terelték, s bravúros mérnöki megoldással, uszályokkal hozták vele a hidat is, hogy Pinnyéd és Sziget között vezesse a forgalmat.
Szeles Szabolcs szerint a híd mindig összeköt, azt szimbolizálja, hogy összetartoznak a dolgok.
„Azonban ez a híd ezen túlmutat, történetével azt is üzeni nekünk, hogy a győriek bármire képesek” – mutatott rá az alpolgármester.
A Pinnyédi híd fordulatos történetét egy molinókkal, illusztrációkkal színesített szabadtéri tárlaton keresztül ismerhetik meg a piknikre érkezők – mondta dr. Horváth Sándor Domonkos. A Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér igazgatója augusztus 20. kapcsán elárult néhány érdekességet, amit Győr város monográfiájának készítése kapcsán tártak fel.
„Erős a valószínűsége, hogy Szent Istvánnak, akit abban az időben még Vajknak neveztek, Győrött volt az udvartartása valamikor 990 környékén, amíg édesapja, Géza helyét át nem vette. (…) Olyan helyen élünk, ahol Szent István lépdelt, 1009-ben Győrött írta alá a Pécsi püspökség alapító oklevelét, több és több szálon kapcsolódik államalapító királyunk Győrhöz. Szent István városának is lehet nevezni minket” – mutatott rá dr. Horváth Sándor Domonkos.
A Pinnyédi Hídpikniken nemcsak Magyarország születésnapját, hanem a 750 éves Győrt, Csorna várossá válásának 50. évfordulóját is ünnepelik, valamint azt, hogy 100 évvel ezelőtt tett tanúbizonyságot hűségéről Sopron. Az elcsendesedő, polgárias, nem túl hangos rendezvényből szeretnének hagyományt teremteni.
Az érdeklődőket néptánccal, népzenével, koncerttel, kenyéráldással, dr. Lanczendorfer Zsuzsanna néprajzkutató előadásával és borkóstolóval várták. Részletek ITT.
Galéria: Vig Norbert
Az eseménydús, kellemes nap zárásakért a népszerű és elismert, minőségi élőzenét játszó Kormorán zenekar adott koncertet, amely dalaival méltó módón illeszkedett az ünnepi esemény hangulatába.
A Kormorán egy folk-rock, etno-rock, nemzeti rock zenekar, amelyet 1976-ban alapított Koltay Gergely és Papadimitriu Grigoris. A zenekar honi zenei életben elsőként ötvözte programszerűen a népzenei elemeket a nemzetközi rockzene stílusjegyeivel.
A Kormorán az elmúlt több mint 4 évtizedben eljutott szinte minden európai országba, koncertezett a tengerentúlon, és több zenealbumot jelentetett meg külföldön.
Pinnyéden is fantasztikus koncertet adott, amely minden korosztályhoz szólt.
Galéria: Vig Norbert