Nincs kitaposott ösvény címmel látható Csurák Erzsébet képzőművész önálló tárlata a Triangulum Galériában. A művésznővel beszélgettünk legújabb alkotásairól és közéleti munkájáról.
Az alkotó munka mellett jelenleg mivel foglalkozik még, hiszen 1994 óta a városi események, programok, fesztiválok egyik szervezője.
Alkotó munkám mellett a város kulturális életének is aktív részese voltam a Győri Fesztiváliroda igazgatójaként, de szervezőként részt vettem a Mediawave fesztivál és a Művészetek Völgye stábjában is. Nem szakadtam el a kulturális élettől, művészeti tanácsadóként segítem a Győri Művészeti és Fesztiválközpont munkáját, jelenleg a Győri Fröccsnapokat szervezzük, és ötletgazdája voltam a nemrégen indult Radó-szigeti mozinak. A Széchenyi-egyetemen a kulturális mediáció mesterszakon vagyok oktató. Valamint harmadik éve járok a magyar kortárs képzőművészettel foglalkozó tematikus kurzusokra, hogy továbbképezzem magam.
Ezúttal mit mutat meg önmagából a Triangulum Galériában?
Közel 40, az elmúlt időszakban készült munkámat állítottam ki, melynek 80 százalékát még soha nem láthatta a közönség. Nagy kihívás volt számomra az az alkotói folyamat, amely által öt nagyméretű – két méter hosszú – selyemképet készítettem. Örülök, hogy ezeket megmutathatom, hogyan néznek ki a galéria falain. Elárulom, hogy nem a műtermemben, hanem a „szentélyemben”, a konyhámban készültek ezek a nagyméretű selyemfestmények, nagyon könnyű ott dolgozni, de egyben nagyon nehéz is. Ezek úgynevezett „lassú képek”, amelyek történeteket mesélnek el. Az elsődleges látvány mögött a szemlélő felfedezhet mélyebb tartalmakat is, ezért is adtam ezúttal a képeimnek címet is, hogy könnyebb legyen a szemlélőnek az eligazodás.
Nincs kitaposott ösvény. Miért ez a kiállítás címe?
Úton lenni izgalmas kaland! Úton lenni térben és időben, fejben, szívben és lélekben, a múltból a jelenen át a jövőbe. Nincs kitaposott ösvény, de Isten tudja, hogy merre kell mennem! Ebből a hitből születtek meg a kiállítás képei, amelyek az én belső világom selymei, sejtelmei. Napút, fényút, selyemút…
Amikor az első nagyméretű képet elkészítettem, a Körforgás címet adtam neki, ugyanis az élet összes stációja felfedezhető ezen a „lassú képen”. Ez a festmény bemutatja az úton levést, a megkísértést, a negatív és pozitív megtapasztalást, azt, hogy mindig menni kell előre, miközben kitesszük magunkat a megpróbáltatásoknak, a nehézségeknek. Ezért választottam címnek a Nincs kitaposott ösvényt, hiszen egyikünk sem tudja, mit tartogat számára az élet. Olyan ez a cím, amely mindenki számára értelmezhető világot jelent, hiszen mindenki a saját útját járja. A tárlat tematikája is így épül fel, megmutatja a kettősséget, az egyenes ösvényeket, a nem kitaposott ösvényeket, vannak elágazások, megrekedések, és a szárnyalások. Megjelennek az ördögi erők és a kegyelmi állapotot megmutató alkotások is.
Csak selyemképeket láthatunk?
Dominálnak a selyemmunkák, de festett vászonképek, akril- és olajfestmények is láthatók. Igyekszek bemutatni a technikák és anyagok sokféleségét, sokszínűségét. Azt szeretném, hogy a színes, erőteljes színvilágú képeimen túl más is megragadna a szemlélőben a művészetemből, hogy elkalauzolhassam a nézőket a saját belső világomba.
A csütörtöki kiállítás megnyitót követően hogyan telik a nyara?
Sűrűek voltak az elmúlt hónapok, így jó lesz utazgatni, várost nézni, meglátogatom a Bécsben élő lányomékat, szeptember elején pedig egy tengerparti nyaralás van tervben.
A tárlat augusztus 20-ig látogatható naponta 10 és 18 óra között a Triangulum Galériában (Gutenberg tér 2.). Csurák Erzsébet július 22-én 16 órától tart tárlatvezetést a saját kiállításában.
A kiállítás megnyitójáról itt irtunk: