Nem csak a könyv, az antikvárium is örök, vallja Pécsi Balázs, aki a tortalapátot cserélte a könyves szakmára, Győrbe pedig a szerelem hozta.
Édesapja újságíró és grafikus volt, ő tervezte egyebek között az Ifjúsági Magazin és a Bonanza Banzai zenekar ikonikus logóját. A családfőt mindig is érdekelték a könyvek, otthonukban közel tízezer kötet sorakozott a polcokon. Balázs tizennégy éves volt, amikor először kísérte el édesapját könyveket venni, ma a győri mellett övé Óbuda legszebb antikváriuma is, melyet édesapja alapított:
„Cukrásznak tanultam és ötcsillagos budapesti szállodákban dolgoztam, egy idő után azonban elegem lett a vendéglátásból, nyugodtabb életre vágytam. Az antikvárius szakma aranykora a kilencvenes években volt, ma a több lábon álláson van a hangsúly, ezért az interneten is árusítunk és online árveréseket is tartunk” – mondja a kétgyermekes édesapa, aki 13 évvel ezelőtt a Balatonon ismerte meg győri feleségét, a szerelem hozta tehát a városba.
„A Zabhegyező, Szerb Antal Utas és holdvilága, az Abigél, vagy éppen a Micimackó mind-mind olyan könyvek, amiket bármikor el lehet adni. A használtkönyv-piac ma is tisztes megélhetést nyújt, de akiben nincs kereskedői véna, az elveszett. Folyamatosan figyelni kell az aktuális trendeket és az árakat. Ma már nem elég, ha valaki a boltjában hátradőlve várja, míg bejön a vevő, vagy behoznak egy ritkaságot” – hangsúlyozza.
A legértékesebb magyar antikvár könyvek több millió forintért aukciókon cserélnek gazdát. Egy dedikált Petőfi-kötet komoly értékkel bír, ám ilyenek csak nagyon ritkán bukkannak fel. Sohasem tudni viszont, hol rejtőzik egy-egy igazi kincs. Balázs például egyik helyszíni felvásárlásakor egy pajtában bukkant rá egy számozott és dedikált Kassák-kötetre.
A győri Kazinczy utcában már a két világháború között is működött az Antikvárium, amely a mai arculatát a hatvanas években nyerte el:
„Nem csak a könyv örök, az antikvárium is az. Jönnek fiatalok és idősek egyaránt, nagyon színes a vásárlói kör. Ma újra divat olvasni és könyvet adni a gyerekek kezébe. Egyre több anyuka dönt úgy, hogy videózás helyett könyvből olvassa fel az esti mesét” – hangsúlyozza Pécsi Balázs, aki azt mondja, otthonra lelt Győrben, és szeretné a nagy múltú Győri Antikváriumot megőrizni az utókor számára is.