Darázsinvázióra számítanak a szakemberek

Venesz Klaudia Fotó: Prohászka Ákos, Győr+ archív
2024.08.21. 21:03

Augusztusban nagyüzemben dolgoznak a rovarírtó szakemberek, a darázsfészkek ilyenkorra már gigantikus méreteket öltenek. Most azonban új veszélyre hívják fel a szakemberek a figyelmet: megjelentek az ijesztő nagyságú lódarazsak is.

Az egyik győri Facebook-csoportban osztottak meg egy rovartetemekkel teli, házi csapdát. A poszt írója arról számolt be, hogy az udvarukban nagy méretű lódarázs-kolónia jelent meg. Ezekről tudni kell, hogy tavasztól őszig egyre növekvő populációval népesítik be élőhelyüket, a téli időszakot azonban csak a királynő és a hatszög alakú sejtekből álló fészekben növekvő lárvák vészelik át, a többi rovar elpusztul.

A lódarázs más rovarokra és ízeltlábúakra vadászik és igen agresszív fajta. A megzavart csapat gyorsan támadásba lendül és fájdalmas csípéseket ejtenek áldozatukon, amelyek heves allergiás reakciókat válthatnak ki. A Bakonyerdő Zrt. augusztus elején kiadott figyelmeztetésében már jelezte, hogy Paloznak közelében egy turistaútvonal mellett több csípésről is beszámoltak és sajnos volt, akit a támadás miatt kórházba is kellett szállítani.

Prohászka Ákos méhész, munkája során számos alkalommal találkozott darazsakkal és segített fészkeket eltávolítani. Elmondta, hogy számítanak invázióra, és már érzékelhetően többen is vannak a rovarok. A szakember kiemelte, hogy a lódarazsak mindenre rárepülnek, ami kicsit nedves, vagy csillog és a baktériumokat is tovább szállítják. A csípéssel ezek a szervezetbe kerülve felszaporodnak, és nagyobb problémákat is tudnak okozni, mint maga a szúrás.

Ákos hozzátette, hogy a német darázs az, amelyik kisebb méretű, sokkal gyorsabban építkezik és szaporodik, és sokkal agresszívabb a viselkedésük is. Az őszi gyümölcsök érése ideális életkörülményeket jelent csíkos rovarok számára, így mindenképpen érdemes a termőhelyeket kellő óvatossággal megközelíteni.

A tűzoltóságot akkor kell hívni, ha közvetlen életveszélyt jelentenek a rajok, minden más esetben magánúton, szakemberrel kell elvégeztetni az irtást.

A Katasztrófavédelem weboldalán tájékoztat a területileg illetékes szakemberek listájáról. A fészkeket nem érdemes házilag megbontani, ugyanis a fenyegetést érző állatok még erőteljesebben lépnek fel a betolakodóval szemben, a magas csípésszám pedig akár végzetes kimenetelű is lehet!

Kapcsolódó témák: #darázsirtás | #Győr | #lódarázs |