A győri, önkormányzati fenntartású óvodák és bölcsődék energetikai korszerűsítésének tervét jelentette be dr. Laczkovits-Takács Tímea a hétfőn tartott sajtótájékoztatón. A Bisinger József Óvoda- és Bölcsődefejlesztési Program célja az intézmények fűtésrendszerének digitalizálása.
A Humánszolgáltatási Bizottság elnöke a ménfőcsanaki óvoda udvarán beszélt a programról. „Az energiaválságos időszakban, mindenhol fontos lett az energiagazdálkodás kérdése. Nemcsak a családi házakban, a magáningatlanokban, hanem az önkormányzatok tekintetében is. Nagyon fontos napjainkban is egy hatékony és felelős energiagazdálkodás, mind környezetvédelmi, mind gazdasági, de sokszor életminőségi kérdés is” – emelte ki dr. Laczkovits-Takács Tímea. A Fidesz-KDNP frakciója kezdeményezte a kisgyermeknevelő-intézményeket érintő programot, amely kapcsán egy automatizált, digitálisan szabályozható fűtéskorszerűsítési rendszert alakítanak ki.
A fejlesztéstől mintegy 25%-os energiamegtakarítást várnak. „A másik nagyon fontos cél, hogy ha kevesebb az energiafelhasználás, gyakorlatilag alacsonyabb a károsanyag-kibocsátás is, egy zöldebb formában tudnak működni az óvodák. A harmadik cél, hogy a működő rendszerek fejlesztése kapcsán, egy hosszabb szünet után ne hideg óvodába érkezzenek a gyermekek” – tűzte hozzá, hiszen az automatizálásnak köszönhetően külső beavatkozás nélkül is el tud indulni a fűtés. A rendszer alkalmas arra is, hogy az időjárási körülményeket figyelembe véve, az egyes helyiségekben tartózkodók igényihez igazítsák a hőmérsékletet. Ez a fajta fejlesztés nem ismeretlen Győrben, hiszen 2023-ban, az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény Kálóczy-téri épületében már adtak át hasonlót. Az okos fűtésszabályozó rendszer első adatai már ismertek: az idősgondozással foglalkozó intézményben 34%-os csökkenést mértek az előző évhez képest.
A programot négy évre ütemezik a tervek szerint. „Minden évben, a költségvetés tekintetében a közgyűlés kötelezettséget fog vállalni, az előzetesen ismert, évi 150 millió forintos keretösszeg tekintetében. A beruházás egy közbeszerzési eljárás eredményeképp valósulhat meg. Mivel négy évre bontottuk, ezért a 2028/29-es nevelési év lesz az első, amikor az egész városban telepítve lesz a rendszer, már tudni fogunk olyan adatokat, amely az egész város tekintetében mérhető.” Dr. Laczkovits-Takács Tímea tájékoztatása szerint a beruházás összességében akár évi 100-150 millió forint megtakarítást is jelenthet a városnak.
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka