A Budapesti Corvinus Egyetemet is megelőzve végzett a harmadik helyen a győri Széchenyi István Egyetem csapata az Országos Controlling Esettanulmányi Versenyen nemrégiben. A megoldandó feladat egy bank felvásárlásáról szólt, ami kihívást jelentett minden indulónak, mert a képzésben érthető módon nem az ilyen ügyleteken van a hangsúly.
A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) nyolcadik alkalommal rendezte meg nemrégiben az Országos Controlling Esettanulmányi Versenyt, amelyen nyolc csapat vett részt, köztük a Széchenyi-egyetem Kautz Gyula Szakkollégiumáé. A győri hallgatók kiváló szerepléssel a harmadik helyet szerezték meg a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem és a Miskolci Egyetem mögött, többek között két BGE-s és egy corvinusos gárdát megelőzve.
A széchenyis csapatot négy másod-, harmad- és negyedéves alapszakos diák, Csidei Márk, Élő Bálint, Schöffer Attila és Horváth Gábor alkotta. Utóbbi kérdésünkre elmondta, hogy a feladatot az OTP adta. Azt kellett megvizsgálniuk pénzügyileg és stratégiai szempontból, hogy két fiktív bank közül melyiket érdemes felvásárolni: a csehországit, ahol még nincs érdekeltsége a pénzintézetnek, vagy a horvátországit, ahol már van, s ahol a tranzakcióval a piac harmadik helyére lépne előre? „Mi az előbbit javasoltuk, s úgy láttam, ebben konszenzus volt az indulók között” – jegyezte meg.
Horváth Gábor szerint több nehézséget kellett leküzdeniük a verseny során. Az egyik a szoros határidő és a fáradtság volt. A feladatot online kapták meg este fél nyolckor, és 22 óra múlva le kellett adniuk a döntési javaslatról szóló vezetői összefoglalót és prezentációt, amit a harmadik napon adtak elő. „Még soha nem örültem annyira cash-flow számításnak, mint akkor vasárnap éjjel fél kettőkor” – idézte fel az egyik heuréka-élményt.
Nem volt könnyű maga a téma sem. A vállalatfelvásárlás nem a leggyakrabban tárgyalt témák közé tartozik az egyetemeken, a bankszektornál pedig lényegesen többet tanulnak a hallgatók a cégekről, miközben a pénzintézetek sok mindent egészen másként csinálnak, mint a termelő társaságok.
„Azért is tetszett ugyanakkor ez a feladat, mert rengeteg hasznos, új ismeretet adott, és jó volt átgondolni, melyik döntés segíti jobban a bank tartós növekedését, az egész bankcsoport sikerességét – adott rövid összegzést Horváth Gábor. – Meglepődtünk, amikor a szekciónkat megnyerve bejutottunk a döntőbe, mert a többiek teljesítményét illetően sötétben tapogatóztunk. A fináléban reálisan a harmadik helyet céloztuk be, és örülünk, hogy sikerült elérnünk.”
Hancz Gábor