A szokásostól eltérően ezúttal szerdán érkezett a Győr+ Rádióba vizitre a város polgármestere, dr. Dézsi Csaba András. Téma volt a vasúti pályaudvar, a Radó-sziget felújítása, és az uszodák állapota is.
Az első téma az esőzés volt. Dr. Dézsi Csaba András elmondta: az elmúlt évek legnagyobb elmaradása a MÁV-tól a pályaudvar felújítása. „Három és fél éve tárgyalok a MÁV-val. Korábban felmerült, hogy levisszük a föld alá a vasutat, és az is, hogy közös centrum épülne a buszpályaudvarral” – árulta el a polgármester. „Az is gond, hogy a városrendészeink nem intézkedhetnek sem a pályaudvar, sem az aluljáró területén, hiszen ez magánterületnek számít, pedig az itteni problémákra tudna a város megoldást kínálni” – mutatott rá a polgármester.
A tárgyalások folynak, elindultak a gyakorlati dolgok is – árulta el a város vezetője. „A MÁV-tól megkapjuk azokat az üzemi területeket, amelyek a Révai utcában találhatóak. Kiegyenesítjük azt az S-kanyart a börtönnél, elindulnak a változások” – mondta dr. Dézsi Csaba András. A polgármester hozzátette: a pályaudvar nem alkalmas arra, hogy akár mozgássérültek, akár idősek a csomagjaikkal tudjanak közlekedni ott. „Ez nem 21. századi megoldás, de még a 18. században sem lenne megfelelő” – sommázta a városvezető, aki úgy foglalta össze a tárgyalások menetét, hogy „lépésről lépésre haladunk. Óriási nagy munka, amit meg kell tervezni” – mondta a pályaudvar felújítására.
Hasonló helyzetben van a Spartacus-csónakház is. A polgármester elárulta: azért nem haladt a felújítás, mert a kormányhivatal ahhoz köti az engedélyeket, hogy egy helyrajzi számra kerüljön az egész sziget. Ezeket a kérdéseket már rendeztük, most már jöhet a felújítás – tette hozzá dr. Dézsi.
Az elmúlt 30 évben ikonikus épületeket pusztítottak le Győrben – foglalta össze a polgármester, utalva a másik csónakházra is, ami Révfaluban található, és most újítják fel, decemberben pedig át is tudják adni az épületet.
A Radó-szigetre visszatérve kérdezték műsorvezetőink a polgármestert a Radó Matinéről. Röviden: több vendéglátóhely összefogott, ők faházas kitelepüléssel színesítik a sziget életét hétvégente, étel- és italfogyasztásra lehetőséget kínálva. A polgármester elmondta, hogy üde színfolt a kezdeményezés, és nagyon jó dolognak tartja, hogy ez létrejött.
A felújítások nem csak a kulturális tereket érintik. „Az Aqua Sportcentrumban az égők elképesztő energiafalók voltak, ezeket kicseréltük, az úszni vágyók pedig már visszakapták a létesítményt” – mutatott rá dr. Dézsi. A Magyar Vilmos Uszoda kapcsán a polgármester elmondta: ezt a korábbi városvezetés alatt hagyták “lepukkanni”, ezért fel kellett újítani. A medence alján található fólia 18 helyen volt kilyukadva, és rendkívül fertőzésveszélyes is volt az ottani állapot a jelen lévő baktériumok miatt – mutatott rá a városvezető. „A tetőt is kicseréltük, szeptemberben pedig birtokba vehetik a sportolni vágyók az uszodát” – mondta dr. Dézsi Csaba András.
A zenei szünet után könnyedebb témák kerültek szóba. A nyár egyik nagy bulija lehetett volna a ValMar koncert, ez az énekes, Marics Peti balesete miatt maradt el, ennek viszont már megvan a pótdátuma.
Téma volt az egyetemi felvételi is. Múlt héten kihirdették a ponthatárokat, és már az is kiderült, hányan kezdik meg tanulmányaikat Győrben szeptembertől. Dr. Dézsi Csaba András elmondta: az idei, több mint 4500 új hallgató nagy növekedés, hiszen tavaly 3200-an kezdték az egyetemet Győrben. A Széchenyi István Egyetem az egyik leginkább fejlődő intézmény Magyarországon – árulta el a polgármester. Az itt végző hallgatók zömében már állással rendelkeznek, mire végeznek, ez azt mutatja, hogy az életben is használható diplomákat szerezhetnek Győrben – mutatott rá a város vezetője, aki elmondta: mint professzor, részt vesz az egyetemi munkában, és szerinte jó, ha egy város vezetője tagja a helyi egyetem kuratóriumának, könnyebb az együttműködés így. „Most vizsgáljuk azt, hogy hogyan tudnánk bővíteni a kollégiumi szobák számát, hiszen a lakhatás egy komoly kérdés a városban” – tette hozzá.
Nem csak elhelyezkedésileg szeretik Győrt a nagy cégek – utalva itt a Bécs-Pozsony-Budapest háromszögre -, hanem olyan tudás van itt a fejekben, ami rendkívül hasznos mindenki számára – foglalta össze dr. Dézsi.
Megújul a Magyar Ispita is – derült ki a beszélgetésből. A Nefelejcs-közben, a Rómer-házzal átellenben található épületben nagyon szép helytörténeti kiállítás található, érdemes elmenni erre – hívta fel a figyelmet a polgármester a decemberig elérhető programlehetőségre. „A győri művészeknek próbálunk majd itt teret adni a jövőben, ahol mindenkinek lesz lehetősége bemutatni a saját művészetét” – árulta el a város vezetője a jövőbeni elképzeléseit.
Szóba került a fakivágások témája is. A Babits Mihály utcában favizsgálat előzte meg a további lépéseket. „Zöld Győr programot hirdettem, nagy figyelmet fordítunk a fásításra, a zöld területek védelmére” – szögezte le dr. Dézsi Csaba András. A Babits Mihály utcai helyzetről elmondta a polgármester: az ott lévő fákat még akkor ültették, amikor az út földút volt, viszont ez a fajta nem arra való, hogy aszfaltos út mellett éljen, hiszen a gyökerével felnyomja a burkolatot. Viszont nagyon kellemes árnyékot ad, így a lakosság véleménye megoszlik a kérdésben. Ezért vizsgáljuk, hogy mit lehet tenni egyáltalán – részletezte dr. Dézsi Csaba András.
A közbiztonsággal kapcsolatban a polgármester elmondta, hogy folyamatosan biztatja a városrendészetet, hogy lépjenek fel határozottan. „Persze az ő jogaiknak megvan a határa, a rendőrséggel közösen próbálunk fellépni. Viszont jó hír, hogy a győri rendőrállomány növekedett az elmúlt hónapban, őket isten hozta, tőlük is várjuk, hogy növekedjen a közbiztonság mértéke!” – zárta a vizitet a polgármester, aki azt még elmondta: tud az elmúlt hetekben jelentkező, “rodeózó”, tuningolt járművekkel hangoskodókról, ez ügyben is folytatnak tárgyalásokat, és vizsgálják, mit lehet tenni azért, hogy a város nyugalma zavartalan legyen.
Tv-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos