Régóta nem látott fejlesztések zajlottak le 2020 óta a győri bölcsődékben és óvodákban. Korszerűbbé, energiahatékonyabbá és nem utolsósorban szebbé váltak az önkormányzat intézményei, a megújult szolgáltatások pedig tovább népszerűsíthetik a város 699 bölcsődei és 5.146 óvodai férőhelyét. A részletekről a területért felelős alpolgármestert, dr. Pergel Elzát kérdeztük.
Nagyon komoly fejlesztéseken estek át a legkisebb győri polgárok ellátására szakosodott intézményeink. 2020-tól napjainkig hat bölcsődét sikerült a XXI. századi szintre emelnünk, mindezek mellett önkormányzatunk olyan beruházásba is bele tudott kezdeni, amilyen évtizedek óta nem volt a városban: a Szalay utcában vadonatúj bölcsődét építettünk. Győrben jelenleg 13 bölcsiben, közel 700 férőhelyen nevelkedhetnek az apróságok, most már bátran mondhatjuk, kitűnő körülmények között.
Konkrétan milyen fejlesztéseket kaptak ezek az intézmények?
Fontos megjegyezni, hogy ezek a beruházások lefedik a város teljes területét, a belső városrészeken kívül a külső lakóövezetek intézményeit is sikerült modernizálnunk. Az összes épület teljes energetikai korszerűsítésen esett át, új nyílászárókat, korszerű fűtési rendszereket és szigeteléseket építettek be a szakemberek. Több helyen kicserélték a vízvezeték-hálózatot is, modernebb mosdókat, WC-ket alakítottak ki. Az óvodáink és a bölcsődéink átépítésénél fokozottan figyeltünk az akadálymentesítésre is, ezt minden intézményünknél ki is alakítottuk. Ahol szükség volt rá, mint például a Ménfőcsanaki Tagbölcsődében vagy a Cuha utcai Tagbölcsődében, biztonságos új udvari játékokat is telepítettünk, ami tovább emeli a gyerekek komfortját és a szolgáltatásunk színvonalát. Természetesen ezeket a beruházásokat pusztán saját forrásból nem tudtuk volna megvalósítani, szerencsére sikeresen szerepeltünk a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program pályázatain.
Ha fejlődik egy közintézmény, az természetesen öröm a város számára, ám igazán akkor hasznos, ha tartalommal is meg tudják tölteni.
Valóban! Tudni kell, hogy az elmúlt időszakban stagnál Győrben az önkormányzati fenntartású óvodai ellátás iránti igény. Köszönhető ez egyrészt a demográfiai hullám állandó változásának, másrészt pedig annak, hogy egyre több fiatal család költözik a városon kívülre és az ottani intézményeket veszik igénybe, valamint több magán és egyházi fenntartású intézmény is nyílt a városban, amelyeket az elmúlt években nyitottak meg nagyobb számban. Úgy gondolom, azzal, hogy javítottuk a szolgáltatásaink színvonalát, esélyt is teremtettünk polgáraink számára. Azzal, hogy gyermekeiket biztonságos és modern környezetben tudhatják nap mint nap, az édesanyák könnyebben térhetnek vissza a munka világába vagy könnyebb szívvel vállalhatnak újabb gyermeket. Úgy érzem, a modernizálásokkal azt üzenjük a győrieknek: nem maradnak egyedül a gyereknevelésben, segítünk nekik nyugodt és boldog nagycsaládokat alakítani.
Beszéljünk egy kicsit a legújabb beruházásról, a Szalay utcai Bölcsődéről.
„A Szalay utcai Bölcsőde infrastrukturális fejlesztése” keretében egy hat csoportszobás, vadonatúj bölcsődét sikerült építenünk a Szalay Imre utcában 850 millió forintos uniós támogatásból és majdnem 377 millió önkormányzati forrásból. Az új intézményben 84 kisgyermeket tudunk elhelyezni kifogástalan körülmények között. Új bútorokat, berendezési tárgyakat, készségfejlesztő játékokat és szemléltető eszközöket is sikerült vásárolnunk ebből a forrásból. Hiszem, hogy ez a beruházás nem csupán az újvárosi 3 év alatti gyerekek ellátását oldja majd meg, hanem valódi családbarát intézményként segíti majd a kisgyermekes szülők mindennapjait.