Szegény ember vízzel főz

Drótostóttól a teknővájóig

Fotó: Mekliz Fotóstúdió
Győr+
2019.11.22. 16:04

Néprajzi kiállítás látható a Magyar Ispitában, amelynek csütörtöki megnyitóján az idősebb korosztályból sokan rá-rá csodálkoztak a kiállított tárgyakra: ilyen volt a nagymamámnál is! vagy: gyerekkoromban ezt még használtuk!

A paraszti takarékosságról és józan anyaghasználatról szól a tárlat – fogalmazott megnyitó beszédében Kuti Klára néprajzkutató, a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa. A szakember arról beszélt hogy az itt kiállított tárgyak a fiatalabb szemlélők számára szinte ismeretlenek, a mai ember számára egy távoli mentalitást mutatnak.

„Ezeknek a tárgyaknak élete van, megismerhetjük, hogyan lesz az anyagból tárgy, majd a használat hogyan alakítja át magát a tárgyat. Ezek a tárgyak saját életüket éltek mindaddig, amíg a muzeológus fel nem fedezte őket.”

Kuti Klára azt ajánlja, vegyük alaposan szemügyre a kiállított eszközöket, gondolkodjunk el rajtuk, majd csak ezt követően olvassuk el a hozzá írt szöveget.

A kiállított darabok nagy része a múzeum saját gyűjteményéből származik és több évig várt arra, hogy a nagyközönség is megismerkedjen az egykori paraszti lét mindennapjainak tárgyaival.

A tárlat kurátora Tanainé Városi Ágnes, néprajzos muzeológus bemutatta, hogy a négy kiállító teremben, hogyan dolgozott fel négy témát. Az első helyiségben az anyaghasználat került a fókuszba, tárgymegmunkálási hagyományokat láthatunk. A másodikban azokat a háztartásokban szükséges eszközöket, berendezési tárgyakat állították ki, amelyeket még házilagosan készítettek az ügyes kezű emberek. A harmadik teremben arra láthatunk példákat, hogy a használatban megkopott tárgyakat, hogyan javították meg, vagy hogyan újították meg, otthon saját kezűleg, vagy éppen a „szakember”, mint például a drótostót segítségével. A negyedik teremben a „funkcióváltással” ismerkedhetünk meg, azzal a mentalitással, ahogyan a józan paraszti ész segítségével átalakították azokat a tárgyaikat, amelyeket eredeti funkciójukban már nem tudtak használni. Mai kifejezéssel élve újrahasznosították őket a takarékosság jegyében.

A kiállítás január 31-ig, hétfő kivételével naponta 10 és 18 óra között látogatható a Magyar Ispitában (Nefelejcs köz 3.).

Szerző: Földvári Gabriella

Szerkesztő: Pulai Sarolta

Kapcsolódó témák: #kiállítás |