Ég és föld között, fotó és üzenet

Földvári Gabriella Fotó: Görcs Annamária
2024.10.03. 15:12

Muzsai Viktória kiállítása nyílt meg szerdán Gyirmóton, a Győri Szabó József Művelődési Házban. Az Ég és föld között, fotó és üzenet című önálló tárlata válogatott fotóit és a hozzájuk kapcsolódó üzenetét (esetenként másokét is) tartalmazza.

A tárlatot Kurcsis László grafikusművész, a kiállítás rendezője ajánlotta a látogatók figyelmébe: „Görcsné Dr. Muzsai Viktória egyetemi docensi oktatói és üzletasszonyi múlttal a háta mögött kezdett fotózással foglalkozni. Kiállításának címe” Ég és föld között”, amely sokat elárul az alkotó szemléletéről és világáról. A fotózás nem csak az alkotás örömét adja, hanem új kapcsolatokat is létesít emberekkel, művészeti csoportokkal: mint az Art World Hungary Egyesület, a Kéve Művészeti Társaság vagy a Jásdi Tudásátadó Alkotótábor, aminek kezdetektől fogva résztvevője és krónikása is egyben.”

Szalai Zsolt, költő, kritikus, esztéta pedig így fogalmazott a tárlat kapcsán: „Ahogy fotóival a lényeget akarja megrögzíteni, úgy akarja szavakkal is megfogalmazni a válaszokat. Vagy csak feltenni a legfontosabb kérdéseket. Okok és lehetséges következmények, élmények és motivációk emelik ki a pillanat illékonyságából az élet mozzanatait. A fényképekkel társított haiku-szerű versek, epigrammatikus tömörségű lírai szövegek különös hangsúlyt adnak a megfigyelt valóságnak, amelyet fénnyel és szavakkal írva alakít nem csak személyes történetté.”

Győry Tünde, jásdi polgármester e szavakkal köszöntötte Muzsai Viktóriát: „Egy maroknyi művészember pár évvel ezelőtt belecsöppent a mi kis jásdi életünkbe. Rendíthetetlenül elkezdett dolgozni a falu művészeti jövőjéért. Muzsai Viki egyike a csapatnak, aki ékes példája a Jásdiságnak, ha megérkezik a faluba, máris otthon érzi magát. Hazaérkezik. Ösztönösen. Megmagyarázhatatlanul. Van, aki grafikában, van aki festészetben, Viki pedig fotókban fejezi ki, láttatja azt, amit mi már megszoktunk, számunkra már természetes. Előkapja a telefonját, fényképező gépét és kattintgat. Talán többet lát a faluból, mint mi saját magunk. Úgy látja Jásdot, ahogy egy érzékeny, érdeklődő, a rezdüléseket megfigyelő és mindenben és szépséget látó ember. Megörökíti a jellegzetes arcokat, felfedezi az épített örökségünk bájait, a jásdiakat körülölelő természetet. Mindezek mellett pedig sok-sok órát tölt önkéntességgel a faluért. Ahová csak megy, elviszi a hírünket, beszél rólunk és megmutatja a kicsi falunkat a nagyvilágnak.”

Kristóf Mariska, a jásdi Tudásátadó Alkotótábor kurátora pedig az alkotóhoz kötődő személyes élményeit idézte fel: „ Szerencsés vagyok, mert életemben voltak, vannak nagy találkozások. Vikit Kurcsis Lacinak köszönhetem, mint nagy találkozás. Előfordul, hogy nemcsak az ezeréves barátságok működnek, hanem az újak is, mint a miénk. Mindketten éljük a saját, alkotó életünket, és mégis találkozunk, egy megnyitón, egy megmutatkozáson, Győrben, Jásdon, vagy éppen közös utazások során, beszélgetünk, egymáshoz adunk és másokhoz. Nézem az arcát, már tudom az arcát, a gesztusait, a mozdulatait.  Intenzívek, ahogy él, alkot és ábrázol, éppen az adott pillanatot. Szeretem a portréit, mert rólunk szól és róla, mit látott, kapott el ott és akkor, Jásdon, Homoródfürdőn, vagy ahol megérezte a lelket, aki modellé vált általa. Jó, hogy van nekünk, hogy barátok lehetünk, hogy tudunk nevetni, beszélgetni, jól lenni együtt. Jó tudni, hogy mit üzen alkotásain keresztül.”

Muzsai Viktória Ars poeticája: 

„A fotó rögzíti és megörökíti a múló pillanatot – ahogy én látom. 
A szöveg feltárja a láthatatlant – ahogy én értem. 
Kép és szó – számomra – az önformálás eszköze.”

A szerző 30 évig a közoktatásban, 15 évig PhD nyelvtudományi doktori fokozattal egyetemi docensként oktatott a győri Apáczai Karon. Mintegy 100 tudományos cikket írt, több nyelven. 2020-ban jelent meg 50 publikációja a Novum contra usum (Újat a megszokott helyett) című négy nyelvű gyűjteményes kötetben. Évek óta foglalkozik művészetmenedzseléssel. Régóta készít fotókat, 2019 óta hazai és nemzetközi szinten tudatosan képezi magát. Az ember, a szituáció, a sztori, a kompozíció, a pillanat képi rögzítése és a fotóhoz kapcsolódó, a benne kiváltott történet, gondolat, érzés rövid szöveges (három vagy többsoros) üzenetben való megörökítése jelent számára kihívást. Alkotásait számos kiállításon bemutatta, 2021 óta üzeneteket is ír fotóihoz

Kapcsolódó témák: #Fotózás | #gyirmót | #kiállítás | #művészet |