A meleg, nyári hónapokban különösen nagy veszélyt jelent társállatainkra a szívférgesség. Számos házi kedvenc elhullását okozza a betegség, holott az egyetlen tablettával megelőzhető lenne.
A potenciálisan végzetes kimenetelű kórt fonálféreg okozza. A hazánkban leginkább a kutyákat fenyegető egészségi probléma a közelmúltig szinte ismeretlen volt, a klímaváltozás azonban ideális körülményeket teremtett a féreg szaporodásához és életben maradásához. A parazitát különböző szúnyogfajták terjesztik, a lárvák és a kifejlett férgek az állat tüdejének elváltozását okozzák.
Nem szabad félvállról venni a betegséget, az időfaktor ugyanis kulcsfontosságú: az időben megkezdett kezelés megmentheti kedvencünk életét. A hirtelen fellépő köhögés és az állat bágyadt viselkedése már okot adhat a szívférgesség gyanújára, ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, nem szabad késlekedni. Az állatorvos vérvizsgálatot végez, és ha igazolja a betegséget, hosszadalmas, kifejezetten a férgekre ható terápiát alkalmaz. Súlyosabb esetben szükséges lehet a féreg műtéti úton való eltávolítása is.
Dr. Dömötör Éva állatorvos elmondta, hogy a szívférgesség már tesztelhető, de ami a legfontosabb: megelőzhető. „A legtöbb bolha és kullancs elleni tabletta kombinált, és ezt a betegséget is elkerülhetjük az alkalmazásukkal” – emelte ki a Rézmacsek állatorvosa, majd hozzátette, hogy az élősködők a felmelegedés miatt már egész évben velünk vannak, így a paraziták elleni védekezés egyáltalán nem szezonális feladat. A szájon át adható, széles spektrumú készítmények 1-3 hónapig biztosítanak kellő védelmet a bolhák, kullancsok és a gyomor-bélrendszeri fonálférgek okozta betegségek ellen.