Kiváló ételek, békebeli adagok, családias hangulat, udvarias kiszolgálás – így ismerik a győriek a Marcal Éttermet, mi pedig most arra kértük őket, meséljenek egy kicsit történetükről.
Nagy nap volt Marcalváros életében 1988. március 8-a, ekkor nyílt meg ugyanis a városrész első melegkonyhás étterme. A Marcal Étterem neve az évtizedek során egybeforrt az Egyházi családdal:
„Emlékszem a nyitás napjára. Nőnap volt, kedd, és a hivatalos átadó ünnepség után zárásig telt házzal mentünk, egy pillanatra sem álltunk meg, rengetegen jöttek” – meséli Egyházi László, aki 1987-ben a Győr-Moson-Sopron Megyei Vendéglátó Vállalat pályázatán nyerte el az étterem üzemeltetésének jogát, és családjával éppen a nyitás előtti évben költöztek az itteni lakótelepre.
„A pályázatban azt írtam, hogy házias konyhát szeretnénk vinni, hagyományos magyar ételekkel. Egy olyan helyet szerettünk volna, ahol a vendég családias légkörben valóban otthonosan érzi magát. Ez a célkitűzésünk az elmúlt 36 év során mit sem változott. Öröm látni, hogy miután a feleségemmel átadtuk a stafétabotot, a fiatalok is ugyanebben a szellemben viszik tovább a helyet” – mondja a 69 éves családfő.
„Bár a nejemmel még ma is naponta bejövünk, a munka már nem a miénk. Mind a négy fiunk, és az egyik menyünk is az étteremben dolgozik. Erre szoktuk azt mondani, hogy nálunk „egyházias” a vendéglátás. Nyolc unokánk van, egyikőjük a Krúdyban tanul, rá számíthatunk már a konyhában is, és a nagyobbak is besegítenek nyaranta. Ez tehát már nem is a második, hanem a harmadik generáció, van tehát utánpótlás” – teszi hozzá Egyházi László.
Még jóval a nyitás előtt beszélgetünk, de az étteremben már nagy a sürgés-forgás. A konyhában készülnek az aznapi fogások, a vendégtérben fürge léptű felszolgálók terítik az asztalokat. Egyházi Dávidot munka közben megállítjuk néhány szóra:
„Mindannyiunk számára az a legfontosabb, hogy megbecsüljük a hozzánk betérőket, és kiszolgálásban, ételben és ízekben is olyan minőséget tegyünk az asztalra, amit elvárnak tőlünk, hiszen az Egyházi név már kötelez. Nemcsak a környékről jönnek hozzánk, hanem a város távolabbi pontjáról is sokan érkeznek, talán ez is visszaigazolása a munkánknak ” – mondja Dávid.
Érdekesség, hogy a kilencvenes években a győri televízió itt forgatta a Törzsasztal nevű közéleti-beszélgetős műsorát, így olyan vendégek is megismerkedtek a Marcal Étterem házias fogásaival, mint Kovács László akkori külügyminiszter vagy Várszegi Asztrik, korábbi pannonhalmi főapát. De Lech Kaczynski lengyel köztársasági elnök és Sólyom László magyar államfő is kóstolta a marcalos ízeket, ugyanis a Bem téri Lengyel–Magyar Emlékmű 2006-os felavatásakor az étterem szállította a fogásokat az ünnepi fogadásra.
Recept:
Az Egyházi családból Richárd és Gergely felel az ízekért, ezért most tőlük kértünk egy receptet. A séfek azt a Marcal tálat ajánlották, amely a nyitás óta szerepel az étlapon. Csirke cordon bleu, óvári sertéskaraj, párizsi csirkemell, rántott karaj, rántott sajt, valamint tepsiben sült baconos-sajtos csirkemell van a tálon. Ez utóbbit a következőképpen kell elkészíteni: a csirkemellet szeletekre vágjuk, sózzuk, borsozzuk, majd kevés olajon megsütjük. Egy serpenyőben bacont is sütünk mellé. A natúr csirkére ráhalmozzuk a sült bacont és a sajtot, majd előmelegített, 180 fokos sütőben készre sütjük. Főtt petrezselymes burgonyával tálaljuk. Jó étvágyat!