Nem mindennapi rendezvény helyszíne volt a vármegyei rendőr-főkapitányság. Az Élet-Cél elnevezésű rendezvénysorozat részeként két katolikus pap, Orsós Zoltán és Henczel Szabolcs plébánosok tartottak előadást a jelenlévőknek. Az eseményt Mága Zoltán hegedűművész koncertje koronázta meg.
Az „Élet-Cél” programot a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya indította 2022-ben. A rendezvénysorozat a hátrányos helyzetű gyermekeknek, fiataloknak lehetőséget ad arra, hogy olyan emberekkel találkozhassanak, akik példaképpé válhatnak számukra. „Az a legfontosabb, hogy ezek a fiatalok és gyermekek ne váljanak a későbbiekben se áldozattá, se bűnelkövetővé. Világosan lássák, hogy szenvedélybetegekké sem kell válniuk, mert ha kitűznek egy célt és kitartóan küzdenek érte, akkor el tudják érni. A reményt sosem szabad elveszíteni, a rossz helyzetekből is van kiút. Az előadóink olyan emberek, akiknek az életútja valóban jó példa erre.
A programba bevonjuk a gyermekvédelmi szervezeteket, iskolákat, a roma kisebbségi önkormányzatot, a Czinka Panna Kulturális Egyesületet. Ők vesznek részt az első előadáson, utána pedig az általuk képviselt intézményekben folytatódnak a szakmai napok” – hangsúlyozta portálunknak Nagy Ágnes rendőr ezredes, bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes.
Orsós Zoltán plébános arról beszélt, hogy Jézus tanítása ma is időszerű és kortól függetlenül alkalmazható. Ő ezt szeretné megmutatni, az evangélium égisze alatt, a saját életén keresztül.
Zoltán atya nyolc gyermekes cigány családból származik. Megtapasztalta a szegénységet, a bűnt, a kitaszítottságot, az elhagyatottságot. Édesanyja próbálta eltartani gyermekeit, édesapja züllött életet élt, ezért intézetbe kerültek. Amikor rádöbbent arra, hogy csak a tanulás jelenthet kiutat a kilátástalanságból, először a bosszú motiválta. Nővérét megerőszakolták, s gyermekként úgy gondolta, bíró lesz, hogy börtönbe juttathassa az elkövetőt. Középiskolásként találkozott egy szerzetes pappal, aki elbeszélgetett vele. Ennek hatására tudott megszabadulni a gyűlölettől. Megtért és lelkipásztor lett.
Szólt a származásából adódó előítéletekről, melyek szinte mindennaposak. Szerinte az úgynevezett „hídemberek” segítségével lehetne javítani a helyzeten, vagyis olyan személyekkel, akik közvetítő szerepet töltenek be a hatóság, az intézmények és a cigányság között. A mai világ sok útvesztőt tartogat a fiatalok számára, sok hazugsággal és hiteltelenséggel szembesülnek, pedig ők a hiteles személyeket várják és keresik.
Galéria: Ács Tamás