Elindultak a tandembiciklisek Párizsba

Venesz Klaudia Fotó: Ács Tamás
2024.08.13. 10:06

A francia fővárosban talán már nyoma sincs az előző két hét felhajtásának. Kialudt az olimpiai láng, lebontották a célkapukat, a díjátadó tribünöket és az élet is visszaállt a normális kerékvágásba. Pedig a java még csak most jön, erre hívja fel a figyelmet a Tandem-Szem Egyesület is.

Lelkes, összekovácsolódott csapat indult kedden reggel útjára: 1700 kilométert tesz meg a látássérültek sportját támogató egyesület hat tagja. Négyen tandemkerékpáron vágtak neki a Párizsba vezető útnak, hogy augusztus 28-án részt vegyenek a paralimpia megnyitóján, ketten pedig a biztos háttérországot adják nekik – ételt, italt és ha úgy adódna, defektjavító készletet.

A paralimpiát szervezetileg csak 1992-ben kapcsolták hozzá a nyári olimpiai játékokhoz. A testi, vagy értelmi fogyatékossággal rendelkező sportolók felkészülésében semmivel sincs kevesebb munka, mint az ép társaikéban, mégis méltatlanul háttérbe szorul és sokadrangúvá válik az ő megmérettetéseiknek közlése a médiában és kevésbé él tevékenységük a köztudatban is.

Pálmai-Matis Mónika számos nagy volumenű sportkihíváson van már túl. „Az a tervünk, hogy teljesítsük a távot, erre minden esélyünk megvan. Ha ez egyszer már sikerült 2012-ben, Londonban, akkor ez sikerüljön most is” – mondta el portálunknak a Tandem-Szem Egyesület alelnöke, majd hozzátette, hogy a parasportolók teljesítményére kívánják felhívni a figyelmet és arra, hogy bármikor érdemes újratervezni az életet az egészségi állapotra vagy a korra való tekintet nélkül is.

Pálmai-Matis Mónikának nem ez lesz az első paralimpiai kihívása

A bringások minden nap száz kilométer feletti teljesítésre vállalkoztak, egy strasbourgi pihenőnapot iktattak be és augusztus 26-ra tervezik az érkezést a francia fővárosba. A paralimpia nyitóünnepsége és néhány versenyszáma mellett természetesen a helyi nevezetességeket is igyekeznek meglátogatni.

A tandemesek biztonságáról és ellátásáról egy sofőr és egy lelkes segítő gondoskodik.

Rónaszéki Kata biztosítja a csapat tagjainak a gördülékeny utazást: „Leginkább a szájuk leszek. Úgy kerültem 12 évvel ezelőtt a csapatba, hogy beszéltem angolul és németül. Az írott és szóbeli kommunikációt is én fogom végezni.” A bolti bevásárlástól a szálláshelyeken át, a nagykövetekkel és Lions klubokkal való kapcsolattartásig minden olyan tevékenységet vállalt Kata, ami segít a teljesítőknek kizárólag a célra fókuszálni. Úgy véli, hogy „nincs nagyon különbség az emberek között, csak más képességeik vannak”, ezért is vállalta a küldtetést a segítő, akit az induláskor férje és két kisgyermeke engedett útnak.

Rónaszéki Katalin segíti az egyesület tagjait az úton

A társadalmi összefogásból megvalósult túrát a csapat a sikeres teljesítéssel igyekszik meghálálni, a  Győr+ Média pedig figyelemmel kíséri a tizenhárom nap történéseit és tudósít a dupla drótszamarakon guruló kvartettről.

TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos

Korábban írtuk:

Az egyesület tagjai a Győri Édesben is beszéltek a kihívásról:

Kapcsolódó témák: #Győr | #híradó | #paralimpia | #Tandem-szem |