A Bencés Diákok Győri Egyesülete emlékezett egyik alapító tagjára, Dr. Schmidt Ferenc államügyészre, a Győr-szigeti Katolikus Egyházközség és a Győri Katolikus Autonómia néhai elnökére, a Graboplast Zrt. egykori jogtanácsosára.
A kiemelkedő személyiség emléke előtt tisztelegve a Bencés Diákok Győri Egyesülete és a Schmidt család a Győr-szigeti Schmidt Villa falán helyezett el egy emléktáblát.
A táblát Dr. Lukácsi Zoltán Márk, Győr-szigeti kanonok-plébános, teológia tanár áldotta meg. Az eseményen Dr. Schmidt Péter, gyermekorvos, Dr. Schmidt Ferenc fia tartott beszédet, melyben felidézte apja lehengerlő életútját.
Dr. Schmidt Ferenc, 1909 október 21-én született, Győrben. Apja kéményseprő, anyja a híres Schuller kéményseprő dinasztia leszármazottja volt. Dr. Schmidt Ferenc, a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium tanult, 1928-ban kiváló eredménnyel érettségizett, ezt követően Pécsen szerzett jogi diplomát. Ezt követően állam ügyészként dolgozott a fővárosban. 1940-ben házasságot kötött Barabás Rozáliával, utána költöztek be a most Schmidt Villaként ismert Győr-szigeti házba. Dr. Schmidt Ferenc, a katonaság után a Győri Ügyészség vezető ügyésze és helyettes főügyésze is volt. 1956 után Debrecenben kellett munkát vállalnia egy kényszer állásban, ekkor a Villát is el kellett hagyniuk ez csak 30 évvel később került vissza a család tulajdonába.
A „Gráb Gyári” robbanás után a Graboplast jogi szaktekintélye, ezt követően a vállalat jogsegély szolgálatának vezetője lett. Dr. Schmidt Ferenc életében mindig is fontos szerepet játszott a vallás, 1951-től haláláig a győri Szent Rókus Egyházközség elnöke.
A megemlékezésen fia mellett többen is felszólaltak. Péter Tamás, a Bencés Diákok Győri Egyesületének főtitkára arról beszélt, hogy az egyesületben nagy becsben tartják azokat, akik sokat tettek az intézményért és a bencés közösségért öregdiákként is. Az már csak puszta véletlen, hogy a főtitkár benősült a Schmidt családba, az egykori államügyész egyik unokáját vette feleségül.
Szeles Szabolcs a város alpolgármestere is fejet hajtott az emléktáblánál. A városvezető a Győrplusznak elmondta: egy ország, egy régió, egy város vagy egy városrész erejét az mutatja, hogy milyen közösségek alkotják. “Szigetben értékteremtő, értékmegőrző közösségek voltak és vannak, akik együtt fejlődnek, ünnepelnek, de emlékeznek is. Ennek egyik ékes példája a vasárnap délutáni, az az, hogy emléket állítanak azoknak az embereknek, akik sokat tettek a városrészért.
A tábla megáldása után az egész család, Dr. Schmidt Ferenc leszármazottai, fia, lánya, menye, unokái és dédunokái is fejet hajtottak.
Televíziós szerkesztő: Németh Boglárka, Kárpát Zsolt