Jelentős támogatást nyújt az önkormányzat a város fenntartása alatt álló óvodáknak és bölcsődéknek azzal, hogy életmentő készítményeket adományoz az intézményeknek, összesen 96 darabot közel 1,7 millió forint értékben. Az Epipen rovarcsípések, ételek, gyógyszerek vagy egyéb allergének által kiváltott súlyos allergiás reakciók, vagyis az anafilaxia sürgősségi kezelésére alkalmazható. Az injekciós steril oldat használatáról a városháza Dísztermében, szakembertől kaphattak segítséget az óvónők, nevelők.
„Egy olyan injekcióval látjuk el a saját üzemeltetésű intézményeinket amellyel életet lehet menteni. Ezekben a szituációkban gyorsan kell gondolkozni és cselekedni és akkor megelőzhetjük azt, hogy nagyobb baj történjen. Azt kívánom, hogy ne legyen soha szükség erre, de ha mégis, akkor fontos, hogy ott legyen az intézményekben, ezért is lényeges, hogy ellássuk a készítménnyel a létesítményeinket” – mondta a rendezvényen dr. Dézsi Csaba András, aki hozzátette, bármilyen kérdésük, kérésük van a szakembereknek, úgy természetesen bármikor örömmel áll a rendelkezésükre.
A polgármester köszöntőjét követően a Gyermek Intenzív Terápiáért Alapítvány kuratóriumának elnöke, dr. Horváth Eszter tartott előadást „Mi tegyek” címmel. A prezentáció segítségével részletesen megismerhették az eszköz használatát a megjelentek. „Sokan megijednek amikor ilyen reakciót tapasztalnak gyermekükön, míg mások vállvetve azt mondják: sokszor előfordult már nincs különösebb jelentősége. Ám az allergiás reakciók egyik és legsúlyosabb fajtája az anafilaxia, mely már az életünket is veszélyezteti. Leggyakrabban gyógyszer, étel vagy rovarcsípés váltja ki” – kezdte a doktornő, majd üdvözölte a győri önkormányzat kezdeményezését és támogatását.
„Nagyon fontos, hogy ez az eszköz kikerülhet az óvodákba és a bölcsődékbe. Ez nagy segítség a szülőknek is, de jelentős, hogy egy ilyen oktatás is kapcsolódik ehhez a projekthez, hisz hiába az eszköz, ha nem tudjuk azt használni!”
Dr. Horváth Eszter felhívta a figyelmet arra, hogy az anafilaxia több szervet érinthet, nem feltétlenül bőrtünet által jelentkezik a betegség. Intő jel lehet ha zavart, vagy ijedt, légszomja van a gyermeknek, esetleg elsápad, szédül, elájul, de hasi fájdalom, görcs, hányás is mutatkozhat.
„Nem a 112-t kell hívni először, hanem be kell adni az Epipent, és nagyon fontos, hogy ott maradjunk a gyermek mellett. A sorrend: Epipen beadása, 112 hívása, majd a szülő értesítése! Ha rovarcsípés idézi elő és látjuk, hogy bent ragadt a fullánk, akkor azt azonnal ki kell venni. A mentők értesítésekor törekedni kell a rövid és érthető tényközlésre, és folyamatosan vonalban kell maradni, hogy tudjunk referálni” – hangsúlyozta a szakember.
Két fajtája van az Epipennek, 30 kilóig junior, míg afelett felnőtt változatról beszélünk. Lényeges, hogy ha nem múlnak a tünetek, 10 perc múlva be kell adni a következő injekciót. A résztvevők egy videó segítségével részletesen is megtekinthették, hogyan kell használni pontosan a készítmény befecskendezéséhez szükséges auto injektort.
Dr. Horváth Eszter felhívta a figyelmet arra is, hogy nagyon rövid a lejárati idejük a készítményeknek, ám ha nincs más kéznél, akkor a már lejárt termék használatát is meg kell próbálni, amíg nem érkezik segítség. „Nem mehetünk el az újraélesztés témája mellett sem. Az újraélesztést mindenki képes elsajátítani, majd évenként szükséges gyakorolni” – ezért egyébként két babát is hozott a rendezvényre a doktornő, hogy segítse a pedagógusok, óvónők felkészülését, hogy megmutassa a mellkas kompressziót és a befújást is.
A rendezvény zárásaként dr. Dézsi Csaba András átnyújtotta az intézmények képviselőinek az Epipent, összesen 96 darabot, közel 1,7 millió forint értékben.
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka