„Fába vésett szentek” címmel nyílt meg Demeter József fafaragó-szobrász tárlata a Triangulum Galériában nagyhétfőn. A Győri Egyházmegye kiállítótermében több éves hagyomány, hogy a húsvétra való felkészülés jegyében új kiállítást nyitnak nagyhéten.
Az erdélyi alkotó fafaragásaival már a világ számos országában elismertséget és hírnevet szerzett. A liturgikus szobrok készítését autodidakta módon tanulta meg. A tárlat az elmúlt huszonöt évben készült több mint félszáz szobrot, domborművet, stációkat, valamint Mária, az apostolok, illetve Árpád-házi szentek faragott szobrait mutatja be. A tárgyak hársfából készültek, natúr, pácolt és festett változatban, melyek egyszerre ízlés- és stílusjelzők is.
„Demeter József elhozta nekünk a szentek pantheonját. A már célba érkezetteket faragta meg szép művészettel” – mondta köszöntőjében dr. Reisner Ferenc általános püspöki helynök, a Brenner János Hittudományi Főiskola rektora, majd Jézus szenvedéstörténetére utalva úgy fogalmazott: „Összeölelkezik az élő ember a halott fával, s ennek következtében új távlat nyílik az ember számára, valamint tanítás, mely reményeink szerint ránk is hat.”
A tárlatot Fazakas Z. Márton premontrei apát nyitotta meg.
„Az embert ősidők óta körülveszi a természet, így a fa is. Ugyancsak ősidők óta ki akarja fejezni a szépség és a szent iránti vágyát és egyben alkotói hajlamát is. A fa nemesítése zajlik a csemetekertben, a gyümölcsösben, de a fafaragó műhelyben és a műhelypadon is. Amióta a klasszikus értelemben vett művészet, mint az ember szépérzékének kifejezője jelenik meg életünkben, a hit, az élet, az imádság egységét kell, hogy megjelenítse. Túl kell mutatnia az újdonságon, a talmin, a köznapin, a profánon, mert ha nem, akkor nem érte el a célját. Meghökkenteni ugyan tud, de nemesebbé tenni, szépet oltani az ember szívébe aligha. Láthatóvá kell tennie a láthatatlant, tükröznie a szépséget és láttatni a jóságot. Demeter Józsefnek sikerült.” – hangsúlyozta az apát.
A rendezvényen közreműködött Bognár Krisztina énekművész.
A kiállítás – nagypéntek kivételével – május 20-ig látogatható, minden nap 10-18 óra között a Triangulum Galériában (Győr, Gutenberg tér 2.).
Galéria: Ács Tamás