Azaz mindenkiért, aki ebben a régióban él, és szüksége van az egészségügyi ellátásra, vagy éppen abban dolgozik. Alapítója dr. Jávor László, a PAEOK főigazgatója, aki az alapítványba olyan szakembereket hívott, akikkel hasonlóan gondolkoznak. Többek között abban is egyetértenek, hogy közös összefogással nagy eredmények érhetők el. Az alapítványt november 8-án este, egy támogatói est kellemes környezetében mutatták be a nyilvánosságnak.
Az eseménynek helyszínt adó ETO Park Hotel különtermében megrendezett támogatói estre hivatalos volt a PAEOK vezető orvosi és szakszemélyzeti csapata, helyi nagyvállalkozók és köztiszteletben álló személyek is. Tiszteletét tette dr. Szondi Zita, az Országos Kórházi Főigazgatóság egészségügyi ellátórendszerért felelős főigazgató-helyettese, Pintér Bence győri polgármester és dr. Fekete Dávid, a Mathias Corvinus Collegium Győri Képzési Központjának vezetője is.
A támogatóesten elsőként dr. Jávor László, a Nyugat-Dunántúl Egészségfejlesztéséért Alapítvány alapítója köszöntötte az egybegyűlteket, és amellett, hogy bemutatta az alapítványt, beszélt annak céljairól is:
„2021 januárjától töltöm be a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház vezetői pozícióját, s már akkor tudtam, hogy a feladataim legmagasabb szintű ellátása mellett szeretnék valami mást is tenni: ami túlmutat a kötelezőn, s amivel én magam is hozzátehetek az itt élő emberek életének jobbá tételéhez. Szerencsére mások is hasonlóan gondolkoznak, és hamar rátaláltunk egymásra. Így a legnemesebb célért, azaz a közvetlen környezetünkben, a régiónkban élők egészségügyi ellátásáért, az emberek egészségéért létrehoztunk egy alapítványt” – mondta el dr. Jávor László, majd bemutatta kurátor társait: prof. dr. Sótonyi Pétert, az Állatorvosi Egyetem rektorát, a Magyar Tudományos Akadémia doktorát; dr. Filep Bálintot, a Széchenyi István Egyetem elnökét; Vass Zoltánt, az Éltex Kft. tulajdonosát és Paár Attilát, a West Hungária Bau Kft. tulajdonosát.
„Megalakulásunkkor több cél lebegett a szemünk előtt. Egyrészt a betegeink érdekében szeretnénk tenni, akik ellátására mi orvosként felesküdtünk. Másrészt az egészségügyi dolgozókért is cselekedni kívánunk, akiknek a professzionális munkavégzéséhez szeretnénk hozzájárulni munkakörülményeik jobbá tételével, illetve folyamatos edukációs lehetőségekkel. Ezekkel egyébként az ellátás minőségét is javítanánk. Szeretnénk a jövő generációját is arra ösztönözni, hogy minél többen válasszák hivatásul a betegek gyógyítását és az ápolást. Szeretnénk lehetőséget teremteni arra is, hogy a modern technológiák bevezetésének segítségével a régiókban élők ténylegesen a legmagasabb színvonalú ellátást kaphassák.” – hangsúlyozta dr. Jávor László, majd azt is hozzátette, hogy az orvos kollégái fontos kapcsolódási pontot jelentenek a „civil” szférában dolgozókkal, hiszen rajtuk keresztül ismerhető meg az a gyógyító folyamat, amelyet minden nap végeznek az egészségügyi intézmények falai között.
„Hiszünk abban, hogy együtt nagy eredmények elérésére lehetünk képesek, hiszen itt ma egy értékteremtő közösség alapkövét szeretnénk letenni. Reményeink szerint hosszú távú összefogásban, a jövőbe mutató együttműködésben találkozunk. Együtt elhozhatjuk a jelenben a jövőt! Itt ma, ünnepélyes keretek között válik nyilvánossá a Nyugat-Dunántúl Egészségfejlesztéséért Alapítvány létezése és munkája!” – zárta köszöntőjét az alapító, dr. Jávor László, majd hozzátette és megköszönte, hogy Paár Attila kuratóriumi tag, a WHB tulajdonosa az alapítvány létrejöttét 50 millió forinttal segítette.
Prof. dr. Sótonyi Péter, a kuratórium elnöke elmondta, fontos számára ez a régió, hiszen Mosonmagyaróváron született, és mindig is szívén viselte a térség sorsát. Kiemelte, hogy adni a legnagyobb dolog: „Ha adhatok, az tesz igazán boldoggá. A mai kor embere sajnos hajlamos rá, hogy csak magára gondoljon. Holott fantasztikus érzés valakinek örömet szerezni! A gyógyítás is egy csodálatos adomány, ám közben sokszor egyik pillanatban a fellegekben járunk, a másikban a pokolban. Az is tény, hogy van tennivaló a magyar egészségügyben: mégpedig adni kell, hogy jobb legyen! Adni pedig mindig jó! Kérem, hogy segítsük ezt az alapítványt, mert olyan célokat tűzött ki maga elé, amelyek a közösségek jólétéért tesznek!” – zárta a szaktekintély.
Dr. Szondi Zita, az Országos Kórházi Főigazgatóság egészségügyi ellátórendszerért felelős főigazgató-helyettese az egészségügyi ellátórendszerről beszélt egy érdekes prezentáció keretében, amely mindannyiunk életében jelen van. Olyan információkhoz juthattak hozzá a jelenlévők, hogy például az alapellátásban 2024-ben eddig 71 millió orvos-beteg találkozó zajlott, míg a járóbeteg-ellátásban 61 millió ellátást történt meg eddig. A szakember többet között azt is hangsúlyozta, hogy a kommunikáción is nagyon sok múlik, ahogy az együttműködésen is, amelyre szükség van az egészségügyben dolgozók és azon kívül dolgozók között is.
„A Nyugat-Dunántúl Egészségfejlesztéséért Alapítvány pedig ezt a feladatot is kiválóan elláthatja a jövőben.” – hangsúlyozta.
Az ünnepélyes köszöntők után szakmai előadások következtek, amelyek szóltak az egészségügyben végbemenő fejlődésekről, illetve az edukációk és a mecenatúra jelentőségéről is. Mert a Nyugat-Dunántúl Egészségfejlesztéséért Alapítvány segítségével együtt formálhatók az egészségügyi körülmények, amely az élenjáró vállalatok számára is nemes feladat.
Elhangzott, hogy az alapítvány jelenleg is számos programon dolgozik, amelyeknek támogatásához folyamatosan lehet csatlakozni. Ezek közé tartozik a stroke ellátásához szükséges angiográfiás műtő kialakítása és annak felszerelése; egy aneszteziológiai, műtős szakasszisztensi ösztöndíjprogram indítása; az egészségügyi dolgozók speciális szakmai továbbképzése; illetve egy járóbeteg rehabilitációs központ kialakítása is.
A cél tehát nemes, s ahogy az alapítvány egyik jelmondata is vallja: „Közös összefogással nagy eredmények elérésére vagyunk képesek! ”
További részletek a Nyugat-Dunántúl Egészségfejlesztéséért Alapítványról a hivatalos oldalán érhetők el!
Galéria: MekliZ Fotóstúdió
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt