Idén harmadszor rendezték meg a Globális Klímasztrájkot a Fridays For Future nemzetközi mozgalom szervezésében, amelyet a 16 éves svéd aktivista, Greta Thunberg inspirált. A kezdeményezés hatására a világ minden pontján megmozdultak a fiatalok. A sztrájkhoz Magyarország tizenegy városa, köztük Győr is csatlakozott, ahol szeptember 27-én, pénteken délután a Megyeháza téren gyűltek össze az emberek egy békés tüntetésre.
Az eseményen beszédet mondott Szabó Réka, Borbély Virág Fruzsina, Lajtmann Csaba, Németh Lívia és Markó-Valentyik Anna, transzparenst készíthettek, sőt, ökológiai slam poetry-t is hallhattak az érdeklődők Makay Bálinttól és Wawra Mátétól.
„Senki sem csak magáért felel, mindenki mindenkiért felel” – hívta fel a figyelmet nyitó beszédében a mindössze 13 éves Szabó Réka. „Hogyan mondhatnám a gyerekemnek hitelesen, hogy szeretem és mindent megteszek érte, hogyha gyakorlatilag már most sem teszek meg érte semmit?” – ezzel a gondolattal tekintett a jövőbe a Waldorf-iskola diákja utalva arra, hogy akik pazarló életet élnek, nem csak saját magukat verik át, a gyermekeiket is, sőt, mindenki mást. Ugyanakkor hangsúlyozta, bárki képes lehet a változtatásra, hiszen már minden megoldás a birtokunkban van.
Réka a híres svéd aktivista, Greta Thunberg szavaival zárta beszédét: „Nem akarom, hogy reménykedjetek, azt akarom, hogy essetek kétségbe, és akkor majd jön a változás.”
Szabó Réka a Győr+ Médiának azt nyilatkozta, az ő családjában természetes a környezettudatosság, ebbe született bele, s ahogy cseperedik, ezt a szemléletet viszi tovább ő is. Szerinte sok felnőtt azért nem tesz semmit a klímaváltozás ellen, mert azzal nyugtatják magukat, hogy amire megérezhetnék a hatását, addigra ők már úgysem élnek, Réka azonban azt mondja erre: „Ez nem a jövő, hanem a ma problémája.”
Egy másik ifjú szervezővel, Borbély Virág Fruzsinával is beszélgettünk, aki szintén a Waldorf-iskola tanulója.
A 14 éves lány úgy fogalmazott: „A mi jövőnkért küzdünk most, a mi jövőnkért vagyunk itt.”
Fruzsina úgy érzi, nagy szükség van a változtatásra: „Ki fog megmozdulni azért, hogy változzon a világ, ha nem mi?” – tette fel az elgondolkodtató kérdést. Elmondta, ő a legalapvetőbb dolgokkal próbálja óvni a környezetet a mindennapokban, csak néhány egyszerű példát említve: nem vásárol műanyag palackokat, sem szatyrot, nem pazarolja a vizet és az áramot.
Lajtmann Csaba, a Reflex Környezetvédő Egyesület és az Éghajlatvédelmi Szövetség képviselőjeként a Győr+ Médiának elmondta, huszonöt éve próbálja felhívni a figyelmet a klímaváltozás jelentőségére, ennek érdekében a szokásait is megváltoztatta: már nem vásárol felesleges dolgokat, hogy kevesebb hulladékot termeljen, ásványvizes palackok helyett szódásszifont tart otthon, többnyire inkább turkálókból öltözködik, valamint odafigyel arra, hogy a háza és nyílászárói is szigetelve legyenek.
Csaba szerint már érezhető a változás szele, hiszen míg a ’90-es évek végén nem vették komolyan, ha a klímaváltozás okozta gondokról beszélt, mára már a bőrünkön érezzük a forró nyarakat, a szélsőséges időjárást, és a svéd Greta Thunberg hatására megjött a fiatalok hangja is, amelyet úgy látszik, kezdenek meghallani. Ugyanakkor úgy véli, bár már sokan látják, hogy nagy a baj, kevesen vannak olyanok, akik változtatnak.
Hangsúlyozta, ha így folytatjuk, a század végére akár 3-4 fokot is emelkedhet a hőmérséklet, ami azt jelenti, hogy a Földünk alkalmatlanná válhat az életre.
Markó-Valentyik Anna, a Vaskakas Bábszínház színművésze szintén részt vett a tüntetésen, ami nem véletlen, hiszen ő maga is szívügyének érzi a klímavédelmet, a környezettudatosság jegyében blogot is vezet, amellyel szeretne tippeket adni az embereknek, hogyan éljenek zölden Győrben. „Ahogyan élünk most, az nincs rendjén” – fogalmazott Anna a Győr+ Médiának.
Hozzátette, ő sem született ökológiai lábnyom nélkül, de két éve rájött, hogy nem vezet jóra ez a kényelem, amelyben élünk, és változtatott, ma pedig már el sem tudná képzelni az életét máshogy.
„Érzem a nyitottságot, de a tétovaságot is érzem mellette, amit jó lenne megsürgetni és fölszámolni” – felelte Anna arra a kérdésre: vajon Győrben mennyire nyitottak az emberek a változtatásra? Úgy véli, sajnos a többség még nem elég tájékozott a témában, ezért nem teszik meg a szükséges lépéseket a klímavédelem érdekében, pedig hatalmas szükség volna az összefogásra.