A Győr-Szol Zrt. a város közterületein található fák kezelője, és kiemelten figyel a fák egészségi állapotára. A korosabb, szemrevételezés alapján betegnek tűnő fák pontos állapotfelméréséhez műszeres vizsgálat szükséges. Ehhez a Győr-Szol egy speciális, akusztikus Fakopp műszert használ.
A faállomány folyamatos figyelemmel követése során havi szinten több ezer fa szemrevételezése történik meg, ezek legnagyobb része program szerint, kisebb része a lakosság vagy a képviselők kérése alapján – tájékoztatott Pintér Szabolcs a szolgáltató cég zöldterület és környezetvédelmi koordinációs csoportjának vezetője. Hozzátette: ha szemrevételezés során aggály merül fel, vagy a fa kivágásához engedélykérelmet nyújtunk be, azt egy előzetes fakoppvizsgálat előzi meg. Éves szinten átlagosan száz fakoppvizsgálat készül, mely 90 százalékban bizonyítja a szemrevételezés során tapasztaltakat.
A vizsgálat úgy működik, hogy a fa törzsének körméretétől függően 6-8-10 szondát ütnek a fa kérgébe, a háncsba, majd ezeket egy kalapáccsal megkoppintják. A keletkezett hanghullámok terjedési sebessége alapján meghatározzák a fa belső állapotát. A vizsgálatok csak lombos állapotban, 15 Celsius-fok felett végezhetők el, mert az alacsony hőmérséklet és a nedvkeringés leállása befolyásolja a mérések pontosságát.
„Mivel a vizsgálat kismértékben sérti a fa háncsrétegét, csak indokolt esetben alkalmazzuk. Fontos, hogy a mérés csak a vizsgált szelvényre vonatkozik, jellemzően a törzsről kapunk belső képet, a fa többi részéről nem. Ezen a belső képen láthatóak a fa szöveteiben történt elváltozások, gombás betegségek, korhadás, hasadás, esetleg üreg. Ezeket a mérési eredményeket a fa méreteinek, típusának, a környezeti körülmények, szél modellek megadásával egy alkalmazás feldolgozza és meghatározza a fa biztonsági faktorát, mely alapján tudják a szakemberek, hogy az adott fa veszélyesnek minősül-e” – számolt be a részletekről Pintér Szabolcs.