Hazánkban a fánk csak a 19. században terjedt el, pedig Mátyás udvarában is kedvelt édesség volt már.
Azt gondolhatnánk, hogy a fánk hungarikum, de az egész világon ismerik valamilyen formáját. Összességében elmondható, hogy édes, általában olajban sült finomságról van szó. A farsang szinte elképzelhetetlen fánk nélkül. Régen úgy tartották, hogy ennek a viszonylag nehéz, de rendkívül finom fogásnak a fogyasztásával fel tudják készíteni a szervezetüket a nagyböjt megpróbáltatásaira. Kovacsics „Koksza” István, a Panír séfje három különböző fánkreceptet hozott. Van még idő, készítsük el akár mindegyiket!
Forgácsfánk
30 dkg finomliszt
3 tojássárgája
2 evőkanál porcukor
1 evőkanál rum
1 dl tejföl
1 evőkanál citromlé
1 citrom reszelt héja
csipetnyi só
olaj a sütéshez
A tetejére: 1 tasak vaníliás cukor
A tálaláshoz: 2 evőkanál sárgabaracklekvár, 1 evőkanál rum.
A tojássárgákat a porcukorral fehéredésig keverjük, majd hozzáadjuk a tejfölt, a citromlevet és a reszelt citromhéjat. Megsózzuk, ezután a lisztet is hozzáadva alaposan összedolgozzuk.
A tésztát cipóba formázzuk, majd lisztezett deszkán késfok vékonyra kinyújtjuk. Lisztbe mártott derelyemetszővel hosszúkás rudakat vágunk belőle. A derelyevágóval a tésztát középen és hosszában szabálytalan alakzatokban bevagdossuk, és bő, forró olajban szép pirosra sütjük. Minél több helyen vagdossuk be a nyers tésztát, annál változatosabb formájú lesz a forgácsfánk. A megsült fánkokat papírtörlőn lecsöpögtetjük, majd vaníliás cukorral meghintjük.
Csörögefánk
30 dkg finomliszt
5 evőkanál vaj
4 evőkanál porcukor
5 tojássárgája
3 dl tejföl
0,5 dl rum
1 mokkáskanál só
a sütéshez 50 dkg zsír
A megszitált liszttel a vajat gyúródeszkán elmorzsoljuk, hozzáadjuk az 5 tojássárgáját, a cukrot, a rumot, a tejfölt és a sót. Összegyúrjuk, cipót formálunk belőle, és 30 percig pihentetjük. Utána fél centiméter vastagságúra kinyújtjuk, majd összegyúrjuk, ezt a műveletet háromszor megismételjük. Végül a fél centiméteres lapból derelyevágóval 10×5 cm-es téglalapokat vágunk, majd ezeken a téglalapokon 2-3 vékony vágást végzünk úgy, hogy a téglalap két vége és a széle érintetlen maradjon. Forró, bő zsírban a tészta mindkét oldalát aranysárgára sütjük, a zsírt lecsepegtetjük róla.
Császárfánk (Ischli fánk)
25 deka vajat, 35 dkg finomlisztet, 1 csomag sütőport és 25 dkg cukrot jól eldolgozunk. 15 dkg őrölt mandulát, 1 csomag vanillincukrot és 2 kanál rumot gyúrunk hozzá. Vékonyra nyújtjuk, és kis pohárral kiszaggatjuk, forró olajban kisütjük őket. Sütés után a kihűlt korongocskákból kettőt-kettőt baracklekvárral összeragasztunk, s gőzön felolvasztott főzőcsokoládéval vonjuk be őket.
A Panír korábbi műsorai visszanézhetők ide kattintva!