Kiskertben tartott sajtótájékoztatón mutatta be a feromon csapda működését a Kertészek és Kertbarátok Győri Egyesülete és az önkormányzat Környezetvédelmi Osztálya.
Herman Etelka osztályvezető úgy fogalmazott: „Szeretnénk, ha a kiskerttulajdonosok kevesebb vegyszert használnának. Erre pedig kitűnő eszköz a feromon csapda, hiszen pontosan lehet időzíteni a védekezést. Így megelőzhető a kártétel, ráadásul kevesebb vegyszerre lesz szükség.”
Nagykutasi Viktor, az egyesület elnöke a Győr Plusz Média érdeklődésére elmondta: „A feromon a rovarok női illatanyaga. Ezt laboratóriumban állítják elő, s utána beteszik a ragadós felületű csapdákba, amibe a fiú rovarok belerepülnek. A csapda egyrészt megfogja őket, vagyis ezek a példányok már nem tudnak termékenyíteni. Ám nemcsak gyérítésre alkalmas. A legnagyobb haszna az előjelzés. A nagyüzemi gyümölcsösökben már régóta alkalmazzák, a házi kerti használatban pedig zászlóshajók vagyunk. A tagjaink ismerik és elég sokan használják.“
Mészáros László birtokán rosszul járnak a gyümölcsmolyok. Gyönyörű kertje nagy hozzáértésről és sok munkáról árulkodik. Már 2018 óta használja a feromont, nála bevált ez a módszer. Öt fajta csapdát használ, alma-, szilva-, barack-, valamint keleti gyümölcsmoly és tarka szőlőmoly ellen védekezik. A csapdákat figyelve látja, hogy a kártevők rajzása mikor éri el a csúcspontot. Innét számítva 8-12 napon belül kell permeteznie. Hamarabb nem érdemes, csak kidobott pénz és felesleges környezetterhelés lenne. A molyok egyébként nagy károkat okoznak, a gyümölcsnek egészen a magházáig befúrják magukat.
A Kertészek és Kertbarátok Egyesületének köszönhetően Győrben a feromon csapda már kapható kereskedelmi forgalomban.
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka