Életút címmel nyílt meg Borbély Károly festőművész, a Széchenyi István Egyetem mesteroktatójának kiállítása szerdán a József Attila Művelődési Házban.
Borbély Károly kiállításán azokat a számára fontos munkákat mutatja be, amelyek az elmúlt időszakban foglalkoztatták. Amikor felkérték a tárlatra, az első gondolata az volt, hogy az eddigi művészetének a metszetét állítja ki, de aztán megváltoztatta ez elképzelését, hiszen számos olyan új alkotása született, amelyeket meg akart mutatni a nagyközönségnek.
„A tárlat összeállítása során kialakult bennem egy új életút-szemlélet, így mindazok a gondolatok, amik foglalkoztattak, azok felvonulnak. Ezek közül az egyik a Föld tágabban értelmezve mint a glóbusz, és szűkebben értelmezve mint a táj, valamint az ember mint figura. Így az egyik teremben az utóbbi két hétben készített négy nagy Föld- nyomatom látható, amely klasszikus mélynyomással készült, ezek egy kis aranyozást kaptak. Az arany ugyanis azt az új dimenziót jeleníti meg, ami az örökkévalóságra nyit” – mondta Borbély Károly, majd hozzátette, ebben a teremben állította még ki a kisebb méretű, a táj szépségét bemutató, akvarelleket, akrilokat, amelyek így együtt nagyon izgalmas rálátást adnak a Glóbuszra.
A másik teremben az emberalak-ábrázolás a központi gondolat. Itt csodálhatjuk meg a Jézus meghal a kereszten, a győri keresztút 12. stációjának nagy méretű festményét. (Az eredeti festményt a Káptalandomb 2. számú ház falán találjuk.) Ezt az 1,6 méter magas alkotást hat, kisebb emberábrázolás veszi körül. „Ezt a sorozatomat az ihlette meg, ami egy pszichológiai előadás hatására kezdett el formálódni bennem: nemcsak az anatómia elvei szerint lehet az embert ábrázolni, hanem az érzések alakította gesztusokból, hiszen az érzéseink struktúrájából épülünk fel. Így születtek meg gesztusokból álló emberalakjaim egy nyári alkotótáborban. Mindegyik más, de most a kiállításon a nagy képemmel egységet alkotnak” – hangsúlyozta a művész.
A kiállítás február 15-ig, hétköznap 10–16 óráig látogatható.
Galéria: Ács Tamás