Győr idei költségvetésének főösszege 79 milliárd forint. Az adóbevételek kedvezőnek ígérkeznek, ám a helyi és a központi járványvédekezéshez való hozzájárulás, egyéb bevételek elmaradása, az energia árának drasztikus emelkedése nehéz helyzetbe hozta a győri önkormányzatot is.
Az idei költségvetés az „Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér” közmondás jegyében született – állítja Szeles Szabolcs, a gazdaságért és pénzügyekért felelős alpolgármester. A gazdaság jól vészelte át Győrben a Covid-19 járvány alatti időszakot, ennek következtében az úgynevezett közhatalmi bevételeink, amelybe a befolyt adók is tartoznak, várakozásaink szerint valamivel jobban alakulnak a korábbiaknál, ismertette az alpolgármester. Közülük is kiemelkedik az iparűzési adó, mely számításaik szerint eléri a 21,6 milliárdot.
Szeles Szabolcs alpolgármester: Csak az önként vállalt feladatokon tudunk spórolni
Itt kell megjegyeznem – vetette közbe Szeles Szabolcs -, hogy a méretében és lehetőségeiben hozzánk hasonló nagyvárosok közül messze nálunk a legalacsonyabb, mindössze 1,6 százalékos az iparűzési adó mértéke. Ez azt jelenti, hogy éves szinten több milliárd forintot hagyunk ott a vállalkozásoknál, részben ennek is köszönhető, hogy eredményesen működnek, fejlesztenek, és meg tudták őrizni a munkahelyeket.
Építményadóból 3,7 milliárd forintra számít az önkormányzat, az idegenforgalmi adó mértéke 100 milliós nagyságrendű.
Ennek ellenére a járvány sok pénzt kivett a város kasszájából, illetve tekintélyes összegek nem is kerülhettek bele. Ráadásul az áremelkedések is érzékenyen érintették a várost. Szeles Szabolcs szerint az EU elhibázott energiapolitikájának a következtében sokkal többet kell fizetni az energiáért a korábbiaknál. Példaként említette, hogy Győrnek a távfűtéshez és a melegvíz előállításához gázt szolgáltató cég fölmondta a szerződést, s ez a Győr-Szol jogászai szerint jogtalan lépés legalább 3,5 milliárd forint pluszkiadást okozott a városnak. De növekszik az elektoromos áram, s több más szolgáltatás ára is, ez szintén több milliard forintos többletkiadást vetít előre az intézményhálózatnál és az önkormányzat cégeinél. Többe kerül a tömegközlekedés finanszírozása, a közétkeztetés, és több más jelentős ágazati tétel is. A megnövekedett terheket az önkormányzatnak kell kigazdálkodnia. Viszont az állam az önkormányzat egyes területeinek (kultúra, szociális ágazat, stb.) működési kiadásaihoz több, mint 11 milliárd forint támogatást biztosít.
A legfőbb feladat a stabilitás megőrzése. A költségvetés egyensúlyának megőrzése érdekében, a vagyongazdálkodás keretében 1 milliárd forint értékű ingatlaneladással kalkulálnak. A futó fejlesztési programokhoz kapcsolódva 12 milliárd forint pályázati forrást várnak. Ahol szükséges, ott az önrészt az önkormányzat teremti elő.
Szerencsére a központi bérintézkedésekhez kapcsolódó 800 millió forint többletkiadás fedezetét az állam biztosítja. Az idei költségvetés ezen felül helyi béremeléseket is tartalmaz. A szociális ágazat költségvetésében is vannak bérnövelő elemek, de a hivatalban dolgozók évek óta változatlan illetményalapját is növelni kellett, különben nem jönnek hozzánk, hanem idővel inkább elmennek a szakemberek, osztotta meg tapasztalatát az alpolgármester.
Kijelentette: az önkormányzatnak vannak kötelező, illetve önként vállalt feladatai. A kötelezőket mindenképpen el kell látnunk, így csak az önként vállaltakon tudunk spórolni. Ezen a területen is vannak azonban több évre áthuzódók korábbi szerződéseink, amelyeket mindenképpen teljesíteni kell.
A város fejlődése az idén sem torpan meg, mégha sokkal feszesebb gazdálkodásra van is szükség a korábbiaknál, fogalmazott az alpolgármester. Két és fél milliard forintos állami támogatással indul a komplex parkolófejlesztés a Kuopio parkban. Folyik a termélfürdő, vízi élménypark nagyszabású felújítása, bővítése a Modern városok programja keretében. A Spartacus csónakház projektindítására, a tervezésre és a terepelőkészítésére is kaptunk pénzt az államtól.
Van két, a mostani költségvetéshez érdemben még nem csatlakozó tétel. Az egyik az új mentőállomás heteken belül kezdődő megépítése. A másik az ipari területeink bővítésére használható 10 milliárd forintos támogatás. Ez reményeink szerint tovább erősíti a győri gazdaságot, az új ipari területre letelepedő cégeket várunk. Ha munka van, minden van, hangoztatta az alpolgármester. Hozzátette: Az önkormányzat és intézményei, cégei is mintegy négyezer embernek adnak munkát. Prioritás, és komoly erőfeszítés ezen munkahelyek megőrzése.
Fontos fejlesztés az ipari parkot megközelítő utak felújítása, így például a Szigethy Attila út, az Ipar út, a Reptéri út második szakaszának, vagy a Tatai út 81-es számú csomópontjának felújítása, bővitése. Felújítják többek között a József Attila úti rendelőt, Újvárosban pedig a Kossuth utca 36. szám alatti épületet.
Folyamatosan figyeljük az intézményhálózat működését, a gazdálkodás folyamatát, s ahol szükséges be fogunk avatkozni – ígérte Szeles Szabolcs.
Dr. Pergel Elza alpolgármester: Idén kevesebb jut a szociális ágazatra is
Az idei költségvetésünk nem ad okot felhőtlen örömre, ennek ellenére mindent megtettünk, hogy a lehető legjobban gazdálkodjunk. Az év végén jelentkező problémák, az energiaár-robbanás érzékenyen érintett bennünket, hiszen valamennyi intézményünket az önkormányzat tulajdonában lévő távhőszolgáltatással látjuk el.
A szociális ellátásra a tavalyi 5 milliárd 314 millió forinttal szemben 2022-ben 5 milliárd 473 millió forint jut. Ebből működtetjük a család- és gyermekjóléti központot, a bölcsődéket, az egyesített egészségügyi és szociális intézményhálózatot, valamint a hajléktanokat segítő szolgálatot.
A köznevelésre 2021-ben 6 milliárd 773 millió forintot fordítottunk, ebben az évben 6 milliárd 143 millióból kell gazdálkodnunk. Ez számottevő csökkenés, amit úgy kellett megoldanunk, hogy közben az intézményi ellátás színvonala sehol se legyen alacsonyabb. A közétkeztetést kiszerveztük, ennek következtében a Gazdasági és Működtető Központban 20 fős többletlétszám alakult ki, akiktől meg kellett válnunk. Az óvodai beíratások után kiderült, hogy 7 csoportot meg kell szüntetnünk a kevesebb jelentkező miatt, így 21 dolgozónak szűnt meg a foglalkoztatása. Összesen tehát ezen a területen 41 fővel kevesebben dolgoznak, ami a költségvetésben jelentősen érezhető. Ugyanakkor a kötelező minimálbér-emelést és a garantált bérminimum-emelést végrehajtottuk, de ehhez állami támogatást kaptunk. Az intézményi szakellátáshoz szükséges lépéseket megtettük, a feladatokat maradéktalanul ellátjuk. Ugyanakkor ebben a költségvetési időszakban csak kevés tartalékot tudunk képezni.
Nagyfokú fegyelmezettséggel és többszörösen átgondolva terveztük az idei büdzsét, mert a lakossági szolgáltatásban, valamint a támogatási rendszerben dolgozóknak és az ellátottaknak nem szabad megérezniük, hogy Coviddal és különféle világgazdasági problémákkal küzd az ország.
Radnóti Ákos alpolgármester: Tisztább város, pályázat a sportegyesületeknek
Egyesületi keretek között több mint tízezer ember sportol Győrben – emelte ki a szervezett sport fontosságát Radnóti Ákos alpolgármester, aki az általa felügyelt területekről beszélt.
Az alpolgármester elsőként a városüzemeltetést említette, mely kiemelt támogatásban, 1,4 milliárd forintban részesül az idei költségvetésből. Ebből az összegből kell megteremteni – többek között – a köztisztaságot, ez a pénz a fedezete a parkosításnak, az öntözésnek, a fásításnak, szökőkutak üzemeltetésének is.
Mindenki számára látható volt tavaly is, hogy jóval tisztább lett a város – utalt az eddigi eredményekre Radnóti Ákos.
A sportra csaknem 500 millió forint jut, ez is kiemelten magas összegnek számít más városokhoz viszonyítva, hangsúlyozta az alpolgármester. Ebből a pénzből jelentős tétel a kiemelt egyesületek támogatása. A város ékköve, az Audi ETO KC női kézilabdacsapata kiemelt támogatást kap. A győri sportegyesületeknek 100 millió forintos pályázati pénz áll a rendelkezésére. Ez indokolt is, hiszen a városban több mint tízezer ember egyesületi keretek között sportol, tette hozzá Radnóti Ákos, aki szerint a tudatos, szakszerű tervezés szempontjából rendkívül lényeges, hogy elfogadták a város 2021-től 2026-ig tartó sportkoncepcióját.
A parasport támogatására is nyitottunk egy pályázatot 4 millió forintos kerettel, jelentette be az alpolgármester. Dr. Dézsi Csaba András polgármester szívügye a parasport támogatása, sporttanácsadói testületében is képviselteti magát parasport-szakértő. Több közös kezdeményezés született, Patkás Tamás személyében nagykövete is van már Győrben a parasportnak. Támogatással ösztönözzük az egyesületeket, hogy karolják fel a parasportot, a GYAC-nál erre már találunk is jó példát, utalt rá az alpolgármester.
Nagy öröm – folytatta Radnóti Ákos –, hogy 5-5 millió forint jut a diákok, illetve a szépkorúak sportjára is. Rengeteg gyermekeket érintő programot támogatunk, így az oviúszást, az ovifocit, az ovikorit, az ovilovaglást, valamint az ukido programot.
A városi diákfórum támogatásáról sem feledkeztek el, hiszen ezek a fiatalok az összes győri középiskolást képviselik. Szerveztek csapatépítő programokat, nyári táborokat, s nem maradt el a 24 órás vetélkedő sem.
A környezetvédelmet is az alpolgármester felügyeli. Nagyon jó kezdeményezésnek tartja, hogy csatlakoztak a Klímabarát településekhez. Zajlik a Püspökerdő védetté nyillvánítása, megmentették a marcalvárosi kiserdőt, folytatódik a fásítás, s egyre több fa kerül a Győrkőc ligetbe is a megszületett gyerekek tiszteletére.
“Képviselői körzetemben pedig megkezdődött a Kuopio park ideiglenes parkolójának kialakítása, az év végére elkészül a parkolólemez, megújul a létesítmény zöld környezete, a közeli Földes Gábor utcában pedig új parkolókat alakítunk ki” – ígérte az alpolgármester, s megtoldotta azzal: “Köszönetet mondok Simon Róbert Balázs és Kara Ákos képviselő uraknak, hogy hatékonyan közreműködtek a beruházáshoz szükséges, és a kormánytól kapott 2,5 milliárd forint előteremtésében.”