Folyamatos a sorsára hagyott autók elszállítása Győrben

Havassy Anna Katalin Fotó: Városrendészet Győr
2024.10.04. 19:15

A Városrendészet Győr munkatársai folyamatosan dolgoznak a a város közigazgatási területén sorsára hagyott autók elszállításán. A folyamatnak pontos szabályai vannak, amelyet minden esetben betartanak. A lakosságot pedig arra kérik: bárhol látnak régóta magára hagyott járművet, jelentsék feléjük, s amint a jogszabály engedi, intézkedni fognak!

A Városrendészet Győr már jó ideje összegyűjti azokat a személyautókat, amelyeket a tulajdonosok valamely okból kifolyólag hátrahagytak a város közigazgatási területén. A részletekről Miletics Mórt, a Városrendészet szakmai igazgatóját kérdeztük, aki elöljáróban elmondta, hogy számos bejelentés kapnak e-mailben és telefonon is, amelyet köszönnek és továbbra is kérik a segítséget az autók és a helyek feltérképezéséhez.

„A hozzánk beérkező bejelentéseket feldolgozzuk, majd a rendészek kimennek a bejelentett helyszínre és tájékozódnak a személygépjárműről. Az elszállítható autóknak négy típusa van: vannak a roncsautók, a lejárt műszaki engedélyesek,a tilosban parkoló járművekés a rendszám nélkül tárolt autók. Elszállítás előtt munkatársaim a járművön jól észrevehető, piros színű tájékoztatót hagynak, világos információkkal. Fontos, hogy ha ez a tájékoztató eltűnik, nálunk akkor is megmaradnak az információk. Innentől ketyeg a 30 nap: ennyi ideje maradt a tulajnak, hogy elvigye a kocsit; illetve rendszám nélküli gépjárművek esetében csupán csak 10 nap a matricázás utáni türelmi idő. Ha nem viszik el a járművet, akkor mi jövünk. Ha van rendszám és van hozzárendelve telefonszám, akkor közvetlenül az elszállítás előtt értesítjük a tulajt, amennyiben felveszi a kollégáknak a telefont, s utána szakszerűen elszállíttatjuk az erre fenntartott telephelyre. Ezt követően küldünk névre szóló értesítést a rendszám vagy az alvázszám alapján a megállapított utolsó, vagy vélelmezett üzembetartónak. Tehát itt is csak és kizárólag jogszerűen járunk el már évek óta.”

Illusztráció: Győr+ Archívum

Fontos tudni, hogy egy jármű elszállításának szervezése például attól is függ, hol található a kocsi. Például ha a belvárosból, az Arrabona udvarból kell elszállíttatni, az komolyabb előkészítő munkát igényel: le kell zárni egy időre a parkolót és az utat is. Hogy kisebb legyen a közlekedés fennakadása, többször éppen ezért éjszakára időzítik ezeket a munkákat. Nem jár nagy hanghatással a művelet, így a lakosokat semmiképp sem zavarja a rendészek és a szakemberek munkája.

Persze még a telephelyről is van visszaút: ha jelentkezik a tulaj és kifizeti a szállítási és a tárolási költséget, akkor elviheti az autóját. A tárolási költség jogszabályban meghatározott és napi 1200 forintra jön ki.” – részletezte a szakmai igazgató, majd arra is kitért, hogy mi lesz a telephelyen veszteglő autókkal.

„Törvényileg 180 napon keresztül tárolnunk kell őket. Mielőtt ez az idősáv lejárna, még egyszer értesítjük az utolsó ismert tulajdonost. Ha továbbra sem jelentkezik, egy igazságügyi szakértői vélemény után a következőket tehetjük: ha roncsautóról van szó, vagy annyira rossz állapotban van, akkor a megfelelő helyen bezúzzák és véget ért a történet. Ha menthető és javítható, akkor a városrendészet értékesítheti őket, majd a bevételt megfelelő módon visszaforgathatjuk az üzemeltetésünkbe.” – foglalta össze Miletics Mór, aki azt is hozzátette:

A munkájukat nehezítik a végrehajtás alatt lévő, vagy lefoglalt autókkal való ügyintézés. Sőt olyan is előfordult már, hogy az érintett autót megörökölte valaki, majd még valaki, így ezt a folyamatot mind végig kellett vizsgálnia a Városrendészet Győr munkatársainak, s nyilván ez több idővel és dokumentációval járt.

„Az elszállított járműveket bárki megtekintheti a honlapunkon, ha a https://rendeszetgyor.hu/elszallitott-jarmuvek/ -re kattint. Illetve szintén a honlapunkon a közérdekű adatok – hirdetmények fül alatt a licitre bocsátott autókat is meg lehet nézni. Továbbá arra szeretném kérni a lakosokat, hogy továbbra is keressenek minket elhagyott, régóta egy helyben, vagy tilosban parkoló kocsikkal kapcsolatban is az ismert elérhetőségeinken, vagy közvetlenül az [email protected] mail címen. El sem hiszik, mennyit segítenek ezzel nekünk és a városnak is. Mi hatékonyabban tudunk dolgozni, a város pedig gyorsabba tisztul meg ezektől a kocsiktól. Mert nekünk mindig a győriek biztonsága, Győr közbiztonsága a legfontosabb és mindig az is marad!” – zárta Miletics Mór, a Városrendészet Győr szakmai igazgatója.

Kapcsolódó témák: #közbiztonság | #Parkolás | #Városrendészet |