Hrabal óta tudjuk, hogy a sör a bizonyíték arra, hogy Isten szeret bennünket. Az idei Dráma a Szalonban című drámaíró verseny fiatal szerzői ezúttal az élet derűsebb oldaláról közelíthettek, hisz egy igazán férfias téma került az asztalra, pontosabban a sörcsapra. A 23. Győri Könyvszalon kiemelt eseménye ismét sikerrel szólította meg a műfaj szerelmeseit, péntek este megtelt a Nagyszínház.
A drámaíró verseny megírandó témáját, illetve a három színészcsoportot a fiatal szerző-rendezők, Móczár Bence, Hajdu Tibor és Szabó Sebestyén László már szerda este megismerhették. A Kisalföld vármegyei napilap szalagcímei közül kisorsolták a megírandó mű témáját, melyben Nagy Zoltán sörcsapoló történetét dolgozták fel. A mester példátlan karrierje egy vidéki kiskocsmából, a Vasfüggöny Italboltból indult, és meg sem állt a pilzeni sörgyárig, ahol áldásos működését díjazták is. Azóta is népszerűsíti a cseh sörkultúrát, olyannyira, hogy rekordot állított fel, a sörhabot egyedüliként vágja három fele. Péntek este azonban más húzta a sörcsapot, saját történetét családjával és barátaival nagy örömmel nézte végig.
De ne szaladjunk ennyire előre! Az idén kiválasztott írók-rendezők a húzást követően másnapra, azaz csütörtökre készültek a szövegekkel. Irányításukkal megkezdődött a koncentrált munka, három különböző helyszínen dolgoztak a színházban, többen meg is tanulták a szöveget. Mózes Anita, Mihályi Orsolya és Agócs Judit színészcsapatához idén is csatlakoztak a MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti Intézetének színészhallgatói. A Dráma a Szalonban című verseny történetében idén lényegesen több fiatal kapott lehetőséget, Földi Csenge és Maczky-Kő Bálint kaposvári egyetemi hallgatók köszöntötték a nagyérdeműt már péntek este, és vezették fel a bemutatókat.
Elsőként a tavalyi nagy nyertes, Móczár Bence írását és rendezését láthattuk. A győrasszonyfai kocsma után az idei Boldogság Démona című darabja a Vasfüggöny Italboltban játszódott. Megismertük a tulajdonos, Szandál Annamária alkoholba fojtott boldogtalanságának tárgyát. Csalja a férje bizony, de mellészegődik Isten angyala, és beteljesülnek a titkos vágyak, melyek egészen Prágáig röpítették a képviselőfánk szerelemesét. A csapatkapitány, Mózes Anita keze szerencsésnek bizonyult a húzáskor, partnere Bródy Norbert lett, Ungvári István, Rupnik Károly, Gyimesi Ádám és Kalivoda Imre játékát siker és gyönyörű hóesés övezte.
Léleklazító című darabjával érkezett másodikként a versenybe az eddig színészként bizonyító Hajdu Tibor. Az ellazulásnak több fajtája van, a test és a lélek megtisztulásának is több útja van, mint ahogy annak pusztításának is – sorolta a jógaoktató. Az előadás rávilágított a rendszeres alkoholfogyasztás veszélyeire, mely a párkapcsolatokat is megmérgezi. A darab szereplői közt több rutinos versenyzőt találtunk, Mihályi Orsolyát, Molnár Zsoltot, Jáger Andrást, a tavalyi díjazott Kovács Anna Boglárkát, illetve Szentiványi Nikolettet, valamint a Jókai előadásból megismert Rajnai Lázárt.
A harmadik induló, Szabó Sebestyén László a tavalyi évadban rendezett már a Kisfaludy Teremben, akkor Kormos István klasszikusát, a Pincérfrakk utcai cicák történetét álmodta a különös térbe. Most igazi womanpower-t kapott maga mellé, Agócs Judit és csapata nemcsak prózában, de táncban és énekben is bizonyított. Urbán-Szabó Fanni, Csapó Borbála, Gyöngyössy Csenge és Buvári Lilla, valamint Rovó Péter táncművész egy összművészeti előadással készültek. A darab témája bizonyára Bohumil Hrabalt is megörvendeztette volna, hisz a Sörválasz című előadás a folyékony nedű dicsőséges múltjáról és jelenéről mesélt.
A sikeres bemutatókat követően a nézők szavaztak, majd átadták a grémium idei díjait, melynek tagjai: Bakos-Kiss Gábor, a Győri Nemzeti Színház igazgatója, Zalán Tibor, Radnóti Miklós- és József Attila-díjas költő, drámaíró, valamint dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese voltak.
Elsőként a legígéretesebb tehetséget tüntették ki, a második előadásban szereplő Szentiványi Nikolett egyetemi hallgatót. A verseny legjobb színésze Isten angyala, azaz Bródy Norbert lett, míg színpadi partnerét, Mózes Anitát a tavalyihoz hasonlóan megszavazták a legjobb színésznőnek. Idén a Széchenyi Egyetem különdíját a harmadik előadásban szereplő, Rovó Péter táncművésznek ítélték oda. Hasonlóképpen a zsűri a legjobb előadás díját Szabó Sebestyén László Sörválasz című darabjának szavazta meg. A közönség azonban ismét Móczár Bencét tartotta a legjobbnak, így A Boldogság Démona egy újabb elismeréssel gazdagodhatott.
Galéria: Ács Tamás