A nők legtöbbjénél kikerülhetetlen kérdés a fogamzásgátlás, s bizony a sokféle módszer között könnyű eltévedni. Ami nagyon fontos, hogy mindenki megtalálja a neki megfelelőt. Az eligazodásban dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos segít, aki ráadásul vállalta, hogy teszi ezt rendszeresen rovatunkban a női egészség és élet témakörében.
„Az elején tisztázni kell, hogy a ma ismert fogamzásgátlási módszereket három nagy csoportra oszthatjuk – kezdte dr. Börzsönyi Ágnes, majd rögtön folytatta is a részletekkel: „Kezdjük a természetes módszerekkel, ezek a naptározás, a megszakításos közösülés és a hőmérőzés. Jegyezzük is meg, hogy ezek egyike sem igazán megbízható, szóval inkább lépjünk is tovább a mechanikus és kémiai fogamzásgátlásra, amelyekhez a női és a férfi kondomot, a diaphragmát, a spirált vagy rézgyöngyöt, a férfi és női sterilizációt, és a különböző spermicid géleket, zseléket, kúpokat soroljuk. A harmadik csoportba a hormonális fogamzásgátlás tartozik, ami lehet a 3 hónapos injekció vagy implantátum, a spirál, a szájon át szedhető tabletták, az esemény utáni tabletták és a hüvelygyűrű.”
Létezik egy úgynevezett Pearl-index, amellyel a módszerek megbízhatóságát jellemzik. Ez megmutatja, hogy mennyi a terhesség bekövetkezésének esélye, ha 100 nő alkalmazza a módszert 12 hónap alatt. Tehát minél nagyobb a Pearl-index, annál kevésbé megbízható az adott módszer.
Lássuk tehát a Pearl-index szerint növekvő sorrendet:
– hormonspirál: 0,05–0,01
– férfi/női sterilizáció: 0,1–0,3
– kombinált fogamzásgátló tabletta, 3 hónapos injekció: 0,5–0,9
– hüvelygyűrű: 0,65
– egykomponensű fogamzásgátló tabletta, rézspirál: 0,4/0,9–3
– kondom 2–3
– spermicid gélek, kúpok: 3–21
– esemény utáni tabletta 5–30
– természetes módszerek:15–35
Ezekből az adatokból világosan látható, hogy a legmegbízhatóbb módszerek a különböző hormonális fogamzásgátlók, ezek közül is a hormonspirál, míg a különböző kémiai módszerek, mint a spermicid gélek, kúpok a sor végén találhatók.
A választék és a megbízhatósági adatok tehát igencsak bőségesek és informatívak, most már csak az a kérdés, hogy mitől függ, hogy a szakorvos melyiket ajánlja a bizonytalan páciensnek?
„A legfontosabb, hogy mindenki tájékozódjon, a nőgyógyászok pedig szívesen segítenek. Hiszen sok minden befolyásolhatja a választást. Például az életkor, hogy szült-e már az illető, vannak-e meglévő betegségei, dohányzik-e, ismerünk-e trombózishajlamot. Mi, orvosok a legjobbat igyekszünk ajánlani, de dönteni nem tudunk a hölgyek helyett. Maximum olyan mértékben, hogy kamaszlányoknak nem írunk fel fogamzásgátló tablettát, akkor sem, ha a szülők kérik. Bőven ráérnek még azzal… – magyarázta a doktornő, majd így folytatta:
„A fiatalabb korosztálynak (18-20 év alatt) elsősorban az óvszert ajánlanám, mivel ez a nemi betegségek nagy részétől megvéd, és a szervezetet sem terheli hormonokkal. Egy megfelelő életkorban megélt stabil, tartós párkapcsolatban a legbiztosabb módszernek a hormonális fogamzásgátlást tartom. Azoknál a hölgyeknél pedig, akik már adtak életet gyermeknek, a spirál igazán kiváló választást. Főleg a hormonspirálokra gondolok, amik mellett nincs menstruáció, ami pluszban ad még több szabadságot és kényelmet a viselőjének.”
Nyilvánvaló, hogy minden nőben felmerül a kérdés, ha egy fogamzásgátlási módszer megvéd a nem kívánt terhességtől, vajon mennyire terheli a szervezetet. Hozhatunk-e tényleg felelős döntést önmagunkért, a párunkért, a kapcsolatunkért?
„Felsorolni mindent és az összes lehetséges negatív és pozitív mellékhatást itt és most nem lehet, ezért csak néhány igencsak jellemzőt emelnék ki. A legfőbb tanácsom továbbra is az lenne a nőtársaknak, hogy bátran faggassák a nőgyógyászukat, mert mi mindenben igyekszünk teljes körű felvilágosítást adni a rendelések során. De ezt csak akkor tudjuk megtenni, ha bizalommal vannak hozzánk, s mernek kérdezni. Most akkor beszéljünk először a szájon át szedhető kombinált fogamzásgátló tablettákról és a hüvelygyűrűről. Ezek esetenként akár hízáshoz is vezethetnek, emelhetik a vérnyomást, növelhetik a trombózis rizikóját, amelyet egyébként a dohányzás is növel! Viszont csökkenthetik a petefészek- és a méhtestrák, a méhgyulladás esélyét, enyhíthetik az erős és fájdalmas menstruációt is. A spirálok és a hormonspirálok hajlamosíthatnak a kismedencei gyulladásra, aminek különösen nagy a jelentősége a nem szült nőknél, hiszen egy lezajlott gyulladás negatívan befolyásolhatja a későbbi gyermekvállalást. Okozhat vérzészavart is, de főleg a hormonmentes eszközök esetében. A spermicid gélek és kúpok körülbelül tíz perccel a felhelyezés elteltével hatnak és gyakran előfordulhat hüvelyirritáció, folyás is.”
Látható tehát, hogy mindennek két oldala van, s tényleg érdemes alaposan körüljárni a lehetőségeket, mielőtt valamelyik fogamzásgátlási módszer mellett döntünk. Mérlegelni kell a szempontokat, figyelembe venni az adott élethelyzetet, és semmiképp sem szabad kapkodni. Dr. Börzsönyi Ágnes az orvos szemével is hasonló véleményen van, éppen ezért zárásként nem győzte hangsúlyozni:
„Természetesen mindenkinek személyre szabottan kell megtalálni a megfelelő fogamzásgátlást. Egyénileg kell a rizikót mérlegelni, és figyelembe kell venni a fel nem írás vagy a védekezésmentes élet negatív következményét: egy nem kívánt terhességet és a terhességmegszakítás esetleges rizikóját, komplikációit is. A hölgyektől pedig azt kérném újra és újra: merjenek kérdezni tőlünk, nőgyógyászoktól, szívesen segítünk a választásban!”