Zöld Prohászka. Így hívják a győri Prohászka Iskola környezetvédelmi kampányát. Három éve ötletelt néhány elkötelezett diák és tanár, s a gondolat hamar elnyerte az intézmény vezetésének támogatását is.
Legutóbbi kihívásuk a gardróbstop. Álljunk le a felesleges ruhavásárlásokkal, hiszen a tengernyi textilholmi előállítása nemcsak Földünket szennyezi, vizeinket pazarolja, hanem sokszor kizsákmányolja az éhbérért dolgoztatott munkaerőt, akik között gyermekek is vannak. Az állandó vásárláshoz, divatkövetéshez szoktatott generációkat azonban nem egyszerű dolog más irányba fordítani.
Berki Fanni, Demeter Abigél, Kovács Dóra, Zsebedics Júlia és Kaposi Boglárka arra kérték iskolatársaikat, hogy hozzanak be 5 olyan ruhadarabot a szekrényükből, ami hibátlan, nem vagy alig használt, de valamiért mégsem tartozik a kedvenceik közé. Könnyen lehet, hogy másvalaki viazont pont erre vágyott. A ruhákból az iskola aulájában vásárt rendeztek, ahol 500, 1000, 1500 vagy 2000 forintos áron lehet megvásárolni a kiszemelt darabot. A vásárt a szülői fogadóóra napjára időzítették, így aztán egész nap nagy volt a forgalmuk. Óraközi szünetekben a diákok, délután pedig a szülők nézegettek és vásároltak. A befolyt összeget jótékony célra használják fel, s hogy pontosan mire, azt az osztályokban leadott szavazatok száma dönti el. Vagy egy mélyszegénységben élőket támogató alapítványt, vagy egy óvodai kirándulást szeretnének finanszírozni belőle.
Tóthné Sasvári Szilvia, a program mentortanára elmondta: „Három évvel ezelőtt jelent meg David Attenborough dokumentumfilmje a klímaváltozásról. Az osztályokkal megnéztük, s utána hosszú beszélgetések kezdődtek a gyerekekkel. Hogyan tovább? A passzivitást vagy az aktivitást válasszuk? Nyugodjunk bele, hogy ennyi volt a történet, itt a világvége? Vagy pedig higgyünk abban, hogyha összefogunk és közösen változtatunk az életformánkon, akkor nem reménytelen a helyzet? A diákok az aktivitás mellett döntöttek, így indult el a Zöld Prohászka kampány. A tanévekben az osztályok találnak ki különböző kihívásokat, vagyis feladatokat adnak egymásnak. Mindegyiknek közös a célja: a fenntartható életforma. Ezeket a feladatokat értékeljük, s a legtöbb pontot összegyűjtő osztály az év végén egy kirándulást kap ajándékba.”
Galéria: Ács Tamás
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt, J. Kovács Andrea