Az elhanyagolt aranyérbetegség biztos, hogy előbb vagy utóbb műtéti megoldást igényel majd – figyelmeztet dr. Ónody Péter, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Sebészeti és Intervenciós Gasztroenterológiai Klinika szakorvosa.
Sokak által szégyellt, titkolt, ám a lakosság, csaknem háromnegyed részét érintő betegségről beszélt a Semmelweis Egyetem közvéleménynek szánt Médiasarkában a sebész szakember. Az aranyér eredetű tüneteknek vélt panaszokat azért is komolyan kell venni, mert súlyosabb betegség tünete is lehet, ezért érdemes orvoshoz fordulni, hogy kizárjuk egyebek mellett a vastagbéldaganatot, hangsúlyozta dr. Ónody Péter.
„Aranyere mindenkinek van, hiszen ez a végbélnyálkahártya alatt található érköteget, párnázatot jelenti, mely a széklettartási képesség egyik fontos és alapvető eleme” – mondta a klinikai szakorvos. Aranyér betegségről akkor beszélünk, ha az aranyerek megduzzadnak, kifordulnak, fájdalmassá válnak, vérezni kezdenek vagy bármilyen panaszt okoznak.
Dr. Ónody Péter szerint nagyon gyakori betegségről van szó, négyből három ember találkozik élete során ezekkel a tünetekkel, legyen szó akár belső aranyérről vagy külső aranyeres csomóról, panaszos vagy panaszmentes elváltozásról. „A valódi aranyér belülről vagy akár a külső vénás fonatból fordul ki, gyakran vérzik, de ritkán okoz fájdalmat. Az aranyeresség okai között velünk született genetikai tulajdonságok és környezeti hatások is szerepelhetnek. Vannak olyan enzimek a szervezetben, amelyek lebontják a kötőszövetet, ez meglazítja a tartószerkezetet, ami történhet az arcon, a karon, vagy akár a hason, ennek látható jele, hogy hamarabb kezd el ráncosodni a bőr. Hasonló folyamat játszódhat le a végbélben is. Figyelni kell az életmódra, a rendszeres testmozgásra, az egészséges étkezésre, a kevesebb hús és több zöldség-gyümölcs fogyasztására.”
Leggyakrabban a páciensek akkor keresik fel a proktológust, ha a végbél környékén fájdalom vagy csomó jelenik meg, ami székelés közben vérzéssel és kellemetlen szúró érzéssel is jár. A statisztikák azt mutatják: A probléma férfiakat és nőket egyaránt érint, talán kissé a hölgyek felé billentve a mérleg nyelvét.
Dr. Ónody Péter arra figyelmeztet, ha a betegnek fáj és vérzik a végbele, akkor küzdje le a szégyenlősségét, és forduljon orvoshoz, mert az aranyerességen kívül ez lehet akár polip vagy rosszindulatú daganatos betegség jele is. Ugyanakkor ha az aranyérrel időben megy szakemberhez a beteg, akkor elégséges lehet a konzervatív kezelés, például kenőcs használata vagy az aranyeret elszorító apró gumigyűrű felhelyezése, és nem feltétlenül van szükség műtétre. Előrehaladottabb stádiumban viszont elkerülhetetlen az operáció, ilyenkor vagy kimetszik vagy felfüggesztik az aranyeret, vagy kombinált eljárást végeznek a proktológusok.
A szakmai ajánlás szerint, ha a családban előfordult valamilyen vastagbél- vagy végbéldaganat, akkor már 45 éves korban érdemes az első proktológiai szűrővizsgálaton vagy vastagbéltükrözésen részt venni, majd ezt ötévente megismételni. Panaszmentesség esetén 50 éves korban javasolt az első szűrővizsgálatra elmenni – hívja fel a figyelmet a proktológus.