Július elsejétől átalakul a hulladékgazdálkodás Magyarországon. Mint ismert, a MOL, illetve az általa alapított leányvállalat, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) fogja a következő 35 évben egy, az állammal kötött koncessziós szerződés értelmében a hulladékok nagy részét kezelni. Az új rendszerben a GYHG vezető szerepet vállal az északnyugat-dunántúli régió koordinátoraként. A részletekről Nagy Csabát, a GYHG igazgatóját, a konzorcium vezetőjét kérdeztük.
– Hogyan érinti a GYHG-t az átalakítás?
– A GYHG életében ez egy nagyon fontos esemény, hiszen az elmúlt évtizedekben Győr Magyarországon egyik meghatározó, példaértékű szakmai műhelye volt a hulladékgazdálkodás területén. Ezt szeretnénk továbbra is képviselni, hiszen napjainkban is az egyik legmodernebb hulladékgazdálkodási rendszer működik Győrben. Ezért amikor a Mol kiírta a koncessziós pályázatot, a GYHG az elsők között adta be a pályázatot az északnyugat-dunántúli régióban. Konzorciumot hoztunk létre, melynek gesztora a GYHG. Megnyertük, azóta rengeteg egyeztetésen, tervezésen vagyunk túl, melynek eredménye, hogy Győrben a július 3-án induló új rendszerben sem a hulladékgazdálkodási szolgáltatásokban, sem a szemétszállításban nem lesz változás. Gesztorként komoly, jelentős feladatot jelent összefogni a régiót.
– A változásból mit érzékelhetnek a győriek?
– Győrben és térségében továbbra is a GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. látja el a hulladékszállítási és hulladékgazdálkodási feladatokat. Minden eddigi lakossági szolgáltatás júliustól is biztosított lesz. Győrben nem változik a lakossági és a közületi hulladékszállítás napja. A kukákat ugyanazon a napon kell reggel hat órára kitenni ürítésre, mint ahogy azt eddig is tették. A lakosság számára tehát nem lesz változás, az árak sem emelkednek. A rezsicsökkentett szemétszállítási díjak megőrzése mellett a szolgáltatás minőségének javulását várjuk.
– Változatlan marad a szelektív gyűjtési lehetőség is?
– Igen, a megszokott helyeken és az eddig is alkalmazott ürítési gyakorisággal állnak rendelkezésre a városban a szelektív hulladékgyűjtő szigetek, ahol a műanyag, a papír, az üveg és a fém csomagolóanyagokat lehet válogatva és külön térítés nélkül elhelyezni.
– A hulladékudvarokat mennyiben érinti az új rendszer?
– A hulladékudvarok szintén a lakosság rendelkezésére állnak, használatuk továbbra is díjtalan, ugyanakkor a beszállítás feltételeiben lesz változás. Nagyobb fegyelmet és rendet kell majd tartanunk, az építési törmeléken kívül a beszállított hulladékot le kell majd mérni a hulladékudvarban.
– Mi célja volt az átalakításnak?
– Az előttünk álló időszakban egyre nagyobb szerepet kap a hulladékok újrahasznosítása és a körforgásos gazdaság. A rendszer hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország, az EU-s céloknak megfelelően, növelni tudja a települési hulladék újrafeldolgozásának arányát. Az unió célja, hogy 2025-re 55 százalékra, 2030-ra 60 százalékra, majd 2035-re 65 százalékra növelje ezt az értéket minden tagállam.
A július 3-tól érvényes hulladéknaptár a www.gyhg.hu weboldalon és a Hulladék112 applikációban lesz elérhető.
Nagy Csaba a Győr+ Reggeliben is beszélt a változásokról: