Tíz éve lesz augusztusban, hogy elhunyt a legendás néprajzkutató és zenepedagógus, dr. Barsi Ernő. Az évforduló alkalmából a Széchenyi Egyetem róla elnevezett szakkollégiumának tagjai megkoszorúzták a Szent István úti lakóházán elhelyezett emléktáblát.
A Barsi Ernő Szakkollégium 2015-ben alakult meg honismereti, környezeti és egészségvédelmi, valamint gyógypedagógiai szakosztállyal.
„Ernő bácsi mindig a tudás és a szeretet egységét hirdette, ennek szellemében végezzük mi is a tevékenységünket, ezt szeretnénk továbbadni hallgatóinknak, akik jelenleg harminchatan vannak.” – mondta portálunknak az egyik alapító, dr. Lanczendorfer Zsuzsanna. Céljuk a tudós néprajzos szellemi hagyatékának megőrzése, értékközvetítés, tehetséggondozás.
Nemrég kapták az örömteli hírt, hogy egy pályázati forrásnak köszönhetően, Ernő bácsi sályi szülőházát felújítják és emlékmúzeummá alakítják.
Dr. Halbritter Andrástól, a Barsi Ernő Szakkollégium másik vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy a közelmúltban tértek haza egy csehországi tanulmányútról, ahol az Iskolakertekért Alapítvánnyal és a cseh Chaloupky Egyesülettel terápiás kereteket látogattak. Ezek a kertek gyógypedagógiai iskolákban, rehebilitációs intézményekben és kórházakban segítik a gyógyító, fejlesztő munkát. Nálunk is működnek már terápiás kertek, a szakkollégium most azt szeretné elérni, hogy ezek a foglalkozások és az újabb kertek kialakítása a hallgatói gyakorlatba is bekerülhessen.
A fentiekből is látszik, hogy Győr nem felejti Barsi Ernőt, hiszen a lakóházi emléktáblán kívül Szabadhegyen utca őrzi emlékét, valamint róla nevezték el az Apáczai Kar dísztermét. Sőt, sályi szülőháza udvaráról származó orgonabokrot ültettek a tanítóképző udvarára, ami évről évre gyönyörűen virágzik, ezzel is emlékeztetve a szeretett néprajzosra.