
Győr visszafoglalására emlékeztek
Nem veszhet az idő és a feledés homályába városunk török kézről való visszavétele. A 427 évvel ezelőtt történtekre emlékezett péntek este a bencés templomban a Szent László Hagyományőrző Egyesület és a Történelmi Vitézi Rend Északnyugat-Dunántúli Törzsszéke. Az eseményen a közéleti szereplőkön, a pártok és civil szervezetek képviselőin kívül a hős tábornokok leszármazottai is részt vettek.
Az ünnepség szentmisével kezdődött, melyet dr. Pápai Lajos emeritus püspök mutatott be. A főpásztor homíliájában kiemelte: „Kérdés, hogyan tudjuk most megvédeni hazánkat, keresztény hitünket, hiszen manapság minden relatív, semmi sem biztos. Ezért úgy érezzük, nem érdemes áldozatot vállalni, hűségesnek lenni, hitünkben, erkölcsi értékeinkben kitartani. Természetesnek tartunk minden gyengeséget, felelőtlenséget. Ma másfajta harcokat kell megvívnunk, mint eleinknek, s ehhez igazi hívő keresztény emberekre van szükség a kultúrában, a tudományban és a politikában és a családi életben egyaránt.” – hangsúlyozta.

A liturgián a zenei szolgálatot a Collegium Musicum Jaurinense végezte Bruckner Máté vezetésével.
A szentmise után dr. Fekete Dávid, az MCC Képzési Központ vezetője emlékezett a város visszafoglalására. Beszédében arról szólt: „Annak idején a győri vár az egész keresztény civilizációt védte. Európa legmodernebb végvárát hozták létre nemzetközi összefogással. Európa vezetői akkor úgy gondolták, hogy keresztény civilizációnk megvédésére nem szabad sajnálni a pénzt és az energiát. A harc egyik legfontosabb pontjává városunkat jelölték ki. Vajon képesek lennének Európa mai vezetői így gondolkodni?” – tette fel a kérdést a szónok. A huszadik században még voltak ilyen politikusok, például Alcide de Gasperi vagy Robert Schuman, akik mély keresztény hittel alapították meg az Európai Uniót.

“Mi győriek, büszkék vagyunk városunk történetére, arra, hogy az itt élők évszázadokon át sikerrel küzdöttek a megmaradásért. Négy évre ugyan török kézre került a vár, de egyszerre akadtak olyan vállalkozó szellemű fiatalok és idősebbek, katonák és önkéntesek, akik megkísérelték a lehetetlent és sikerrel jártak. A fényes győzelem emlékét hirdetik Közép-Európa szerte a Győr-keresztek, melyeket minden településen nagy becsben tartanak, most már a mi Városházánk előtt is áll egy. A mi kötelességünk, hogy generációról generációra őrizzük történetüket, és adjuk tovább a Vaskakas legendájával együtt.” – zárta szavait dr. Fekete Dávid.

Az előre meghirdetett közös koszorúzás és a zenés műsor a rossz időjárás miatt elmaradt. Pálffy Miklós és Schwarzenberg Adolf generálisok szobránál a résztvevők egyénileg helyezték el az emlékezés virágait.
Galéria: Ács Tamás