Európában a lakosság 37, míg idehaza 49 százaléka veszti életét szív- érrdendszeri betegségekben. A Novartis az idén ősszel ingyenes szűrőprogram-sorozatot indított a székesfehérvári, győri és szegedi önkormányzatokkal együttműködve. Az ingyenes alkalmakon ujjbegyes vérvizsgálatokat végeztek, melyekből kiderült, hogy a résztvevők közel 40%-ának magas a koleszterinszintje. Maria Tilmant, a Novartis kardiovaszkuláris terápiás területért felelős vezetőjét kérdeztük a tapasztalatokról.
Az eredményes megelőzés nem csökkenti-e egy gyógyszergyárnak, tehát önöknek a forgalmát, mennyire „piacszerű” a Novartis kétségtelenül rokonszenves és a társadalom számára fontos programja?
A Novartisnak az ilyen jellegű kezdeményezésekkel az a célja, hogy felhívja az emberek figyelmét a szűrővizsgálatok fontosságára és arra, hogy egy időben diagnosztizált és kezelt betegség akár életet is menthet. Éppen ezért igyekszünk az egészségügyi ökoszisztéma szereplőivel együttműködve olyan programokat kezdeményezni, vagy olyanokba bekapcsolódni, amik hozzásegíthetik az embereket az állapotuk megértéséhez, és ahhoz, hogy rizikó esetén értsék és tudják, milyen lépéseket kell tenniük saját egészségük védelmében. Amennyiben pedig szükséges, időben elkezdhetjük a megfelelő gyógyszeres kezelések vagy terápiák alkalmazását, ezzel meghosszabbítva az emberek élettartamát.
Milyen a fogadtatása ennek a kezdeményezésnek, hiszen tudjuk, hogy Magyarországon a polgárok szűrési hajlandósága általában alacsony.
A tapasztalataink azt mutatják, hogy a lakosság nyitott az ilyen jellegű kezdeményezésekre. A szegedi, székesfehérvári és győri önkormányzatokkal együttműködve összesen 9 alkalommal vártuk ingyenes ujjbegyes koleszterinszint mérésekkel az érdeklődőket, melyből városonként egy-egy alkalom zártkörűen, míg a többi nyilvánosan zajlott. A szűréseken összesen több mint 1000 magyar lakoson végeztük el a vizsgálatot, amelyből közel 400 főnél mutattak ki magas koleszterinszintet. Őket tovább is küldtük részletesebb eredményeket szolgáltató vénás vérvételre. Ezen a későbbi vizsgálaton eddig közel 70-en vettek részt, és a megjelentek közel 14 százaléka már lipid-csökkentő terápián van. Mindez ugyancsak azt igazolja, milyen nagy szükség van a hasonló kezdeményezésekre és a szűréstudatosság népszerűsítésére.
Mi a kétszintű koleszterinvizsgálat lényege, újdonsága, milyen eredményeket várnak tőle?
A kétszintű koleszterinvizsgálat lényege, hogy első körben az ingyenes szűrőprogramokon ujjbegyes vérvizsgálatot végzünk, illetve kikérdezzük az egészségügyi állapotukra vonatkozóan a résztvevőket. Ezek alapján megállapítható az illető koleszterinszintje. Amennyiben ez az érték magasabb az átlagosnál, tovább küldjük vénás vérvételre, ami már egy pontosabb, konkrétabb képet ad a személy állapotáról. Így az itteni eredmények függvényében elkezdődhet a megfelelő gyógyszeres kezelés vagy lipid-csökkentő terápia.
A társadalmi együttműködés, a megelőzés mellett milyen jellegű szakmai kutatásokat végez a Novartis, stratégiájában milyen súllyal szerepel a szív- érrendszeri betegségekben használatos gyógyszerek, terápiák kutatása?
A magyarországi kutatási együttműködések a Novartis teljes terápiás spektrumát lefedik. A vállalat évente mintegy száz klinikai fejlesztési programot koordinál és felügyel, így évente több mint ezer magyarországi beteg számára kínálja a legmodernebb terápiákat. Négy terápiás területre koncentrálunk: szív- és érrendszeri betegségek, onkológia, neurológia és immunológia. Olyan problémákra keresünk innovatív megoldásokat, amelyek jelentős közegészségügyi hatással bírnak. Ugyanakkor olyan ritka betegségek kezelésében is igyekszünk áttöréseket elérni, amelyek ugyan kevesebb embert érintenek, viszont az érintett családok egész életét megváltoztathatják. Ilyenek például az SMA, azaz gerincvelői izomsorvadással diagnosztizált gyermekek, vagy a vaksággal fenyegető, örökletes retinabetegségben szenvedő betegek génterápiái.
Illusztráció: depositphotos.com