Július 10. és 16. között tartják idén a diaszpórában magyar nyelvet és kultúrát tanítók továbbképzését a győri Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karán. Hétfőn került sor a hallgatók beiratkozására és az ünnepélyes megnyitóra.
A diaszpórában tanítók képzése 20 esztendővel ezelőtt kezdődött hazánkban. 2016 óta ismét Győrben zajlik az esemény, amely továbbra is ingyenes. Dr. Baranyi Péter Zoltán, a Széchenyi István Egyetem rektora boldog, hogy a koronavírus-járvány lecsengése után végre ismét az eredeti formában, az intézményben kerülhet sor a továbbképzésre.
,,Az egyetem számára nagyon fontosak a szakképzések. Ugyanakkor nem lehet semmi sem lényegesebb annál, hogy a magyar kultúrát és a nyelvet tanítsuk, átadjuk nemcsak az intézmény kapuján belül, hanem azon kívül is. Nagyon sokan önkéntesként vesznek részt ebben. Sokat jelent, hogy immáron az oktatási hivatal is bejegyezte a képzést. Nagyon fontos, hogy akik a diaszpórában élnek, megértsék, hogy a magyar nemzetnek nagyon jelentős történelme és útja van – jelentette ki a rektor. – Mi, magyarok rengeteget adtunk a világnak, elég csak azt megemlíteni, hány Nobel-díjas honfitársunkra lehetünk büszkék.“
Az eseményen részt vett dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár is.
,,Nagy öröm, hogy újra személyesen találkozhatunk. Nehéz időszak van mögöttünk. Ugyanakkor nem csupán nehézségeket éltünk meg, hanem előre is léptünk. Elég csak az online oktatás eredményeit említeni – mondta az államtitkár. – A diaszpóra persze a személyes találkozásokon alapul, a résztvevők távoli pontokról érkeztek, például Argentínából, Chiléből, Kanadából és Ausztráliából. A magyarság világnemzetté vált, hiszen az anyaországban élő tíz millió magyar mellett, a határainkon túl még két és fél millióan élnek a Kárpát-medencében, illetve ugyancsak két és fél millióan világszerte.”
Dr. Pergel Elza alpolgármester is beszédet mondott az ünnepélyes megnyitón.
,,Elégedett vagyok a városunk iskoláival, büszkeségünk, a Széchenyi István Egyetem rendkívül profin működik. Megtiszteltetés számomra, hogy városvezetőként meghívtak az eseményre, hiszen rendkívül fontos számomra a magyarság, amelyért sok harcot vívtam. Oktatni rendkívül nemes misszió, a tudást továbbadni ugyanakkor felelősség, amelynek nem szabad nyomnia a tanárok vállát. A szakmai módszerek, újítások a diaszpórában több mint fontosak, kincsnek számítanak. Éljünk bárhol a világban, a magyarok küzdjék le a távolságokat, legyenek büszkék magukra” – mondta dr. Pergel Elza.
Tv-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos