Jelzett a szén-monoxid-érzékelő szerdán kora délután Győrben az Ipar utca egyik lakásának fürdőszobájában. A helyiségben egy gázüzemű vízmelegítő működött.
A tűzoltók, majd a gázszolgáltató mérései is igazolták a mérgező gáz jelenlétét az ingatlanban, ezért a szolgáltató lezárta a készüléket és előírta annak felülvizsgálatát. A jól működő riasztó berendezésnek köszönhetően nem sérült meg senki.
Sokan a fűtési szezonhoz kötik ezeket az eseteket, holott több háztartásban egész évben gázüzemű, fali vízmelegítővel, kazánnal állítják elő a meleg vizet, így a szén-monoxid-mérgezés veszélye egész évben fenyeget. Fontos, hogy páraelszívót, vagy beépített szagelszívó-ventilátort szakember telepítsen, hiszen ezek együttes használata is befolyásolja a lakás légáramlását. A nyári melegben lecsökkenhet a kémény huzathatása is, így fokozott a veszélye annak, hogy visszaáramlik a szén-monoxid a lakótérbe.
A katasztrófavédelem felhívja a figyelmet a tüzelő-fűtőberendezések, kazánok, kályhák, fürdőszobai vízmelegítők rendszeres, – szakember által végzett – karbantartására, a kémények rendszeres felülvizsgálatának szükségességére, valamint a megfelelő mennyiségű levegőutánpótlás biztosítására. Ezen felül mindenkinek javasolják a megfelelő minőségű, szaküzletben vásárolt szén-monoxid-érzékelő beszerzését is, hiszen életet menthet!
Fontos, hogy tanulmányozzák át a készülékkel kapcsolatos teendőket, használati utasítást, hiszen csak a leírásban rögzített szavatossági időn belül (általában 7-10 év) garantálják a biztonságot!
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közzétette azoknak a szén-monoxid-érzékelő berendezéseknek a listáját, amik szerintük megbízhatóan, megfelelően működnek. ITT olvasható a felsorolás.