Győri Balett, 45 éve Veled teljes!

P. Csapucha Adrienn Fotó: O. Jakócs Péter
2024.10.18. 13:17

Fennállásának 45. évfordulója alkalmából különleges sajtótájékoztatót tartott a Győri Balett. A társulat egyedi performansz kíséretében ismertette a jubileumra megálmodott programjait, melyek egészen elképesztő élményt kínálnak a táncszerető publikumnak, hogy a közönségből közösség, a közösségből pedig közönség legyen. Ahogy ugyanis az együttes új mottója is tartja: a Győri Balett Veled teljes, immár 45 éve!

Hangulatos megvilágítás fogadta a sajtótájékoztató vendégeit, a Győri Balett Stúdiójában egy, a társulathoz illő, extra produkcióval indult a jubileumot hirdető esemény.

A résztvevőket elsőként Pintér Bence köszöntötte, aki múltidézéssel kezdte beszédét, felelevenítve a színház, majd a táncos csapat történetét.

„A lokálpatrióták kockázatot vállaltak Győrben, Markó Iván és Gombár Judit és utódaik feltették a világ kulturális térképére városunkat. Még legalább 45 ilyen gyümölcsöző évet kívánok, köszönettel tartozunk az egykori igazgatóknak és a jelenlegi direktornak, valamint a táncművészeknek. Célunk, hogy az évfordulón méltó emléket állítsunk a társulatnak, minden jót kívánok a továbbiakban” – emelte ki a polgármester.

A házigazdák nevében vezetőjük, Velekei László vette át a szót. 45 év iszonyatosan nagy szám. Azon szerencsések közé tartozom, akinek ebből 26 év megadatott, együtt dolgozhattam Markó Ivánnal és Kiss Jánossal is. De ha kellene egy felemelő pillanatot választanom, nem találnám meg hisz annyi minden történt, így beszéljenek inkább a számok” – mutatott rá a direktor.

Mint kiderült a több mint négy évtized alatt 192 városban 170 bemutató tartott a csapat, 2854 előadást hozott létre a társulat, több mint 2 millió néző látta eddig produkcióikat.

„Hogy mi az, ami ezt a 45 évet összeköti? Az a Markó Iván gondolat, miszerint a művészetünk a közönségünkkel válik egésszé. Ez is a szlogenünk. Van múltunk, van jövőnk. Tradíció és innováció, ebben hiszek. A 45. évforduló minden programja a közösségből közönséggé, és a közönségből a közösségé válást erősíti. Mindig értéket teremtettünk világszerte, ez a programsorozat most mégis kicsit lokálpatrióta lesz, hiszen együtt képviseljük az egész táncművészetet” – köszönte meg ilyenformán is a nézők szeretetét az igazgató, de elismerően beszélt saját, magas színvonalat nyújtó, szakmai stábjáról.

„Mi az a kortárs művészet? Hogyan definiálnánk? Párbeszédet folytat a jelenével és reflektál a környezetére. Ezért fontosnak tartottuk, hogy a kommunikációnkban is megújuljunk” – részletezte a változtatások okát Velekei László.

„Veled teljes – ez lett a mottónk. Ezt szimbolizálja az új logónk azon elven, hogy a társulatunk egy sokrétű képződmény. Nagy megtiszteltetés, hogy a Győri Balett branddel dolgozhatom, a 45 év okot adott arra, hogy városunkban erős vizuális jelenléttel képviseltessük magunkat, ezért kapott új köntöst a stúdió, de jelen vagyunk az Árkád bevásárlóközpontban és az online térben is” – ezt már Csepi Alexandra projektmenedzser, a táncfesztivál újonnan kinevezett igazgatója mondta a találkozón. A szakember úgy fogalmazott, hogy munkájukhoz mindenki kell, a társulat mellett a közönség és a partnerek érdeme is elévülhetetlen. Csepi Alexandra hangsúlyozta, egy különleges image kisfilm is készült a jubileumra, erről már a film egyik alkotója, Jekli Zoltán beszélt.

„Már a tervezésnél tudtuk, hogy sok változás lesz, hiszen a színház tetején zajlott tulajdonképpen a forgatás, de ettől volt izgalmas és a fenti látvány kárpótolt mindenért. Köszönjük a lehetőséget. És ha már lehetőség: a következő időszakban módunk lesz arra, hogy még közelebb kerüljünk a közönséghez. Az egyik ilyen program az Ebédelj egy táncossal kezdeményezés” – ismertette Jekli Zoltán.

Bajári Levente ezzel kapcsolatban hozzáfűzte, hogy ez a sorozat a táncművészet és a gasztronómia különleges fúziója lesz. „Novembertől egy Facebook nyereményjáték kapcsán jelentkezhetnek az érdeklődők, az első vendégem éppen Jekli Zoltán lesz. Érdemes követni közösségi oldalunkat, hiszen folyamatosan új információkat osztunk meg követőinkkel” – ismertette a programelem részleteit a művészeti asszisztens.

Mohácsi Szilvia arról tájékoztatta a megjelenteket, hogy Hallgatlak címmel egy podcast sorozat is indul a közeljövőben. „Aki ismeri a társulatot tudja, hogy nagyon családias a hangulat. Minden beszélgetésnek lesz egy fő tematikája, e köré épülnek majd az epizódok. Így például választ kapunk arra, hogy hogyan kerül Japánból Győrbe egy táncos, de a társulat több évtizedes történetét is felidézik partnereim, beleshetünk, vagyis behallgathatunk a kulisszák mögé. Azt gondoltam sokat tudok a csapatról, de rájöttem számomra is van még meglepetés” – mesélte a műsorvezető a pénteki rendezvényen.

Sorozatokból sosem elég, beszélgetésekre invitálja az alapítókat, az Örökös Tagokat, újságírókat és fotósakat Sebestyén Bálint is, vendégei a saját nézőpontjukból sztorizhatnak az előadásokról, a Győri Balettről, egy kellemes tea elköltése mellett, ezért is kapta azt a címet a széria, hogy Filter.

A GYSEV Zrt. új partnerként csatlakozott az ünnepi eseményekhez, így még nagyobb lehetőség nyílik arra, hogy a társulat megszólítsa városon vagy éppen határon kívüli nézőit is. Tavasztól balett vonatok indulnak, animációkkal, táncművészek jelenlétével, de a Fiatalokkal a fiatalokért programmal karöltve az ifjúságot is bevonják, izgalmas flashmobokkal készül az együttes.

A társulat célja évek óta a fiatalok megszólítása, ezért egy vándor installáció is létrejött a jubileumra, melyet először az egyetemen, majd 10 középiskolában láthatnak a diákok. „Nem lehet elégszer hangsúlyoznia a kultúra és az oktatás együttműködésének fontosságát” – erről már Szalai Judit beszélt a különleges sajtótájékoztatón.

Ahogy arról már portálunk is többször beszámolt, a Győri Balett idei első premierje november 9-én lesz, a Tranzit című esten két felvonásban, két kiváló külföldi művész alkotását láthatják a nézők. Markó Ivánnak és Gombár Juditnak emléket állítva saját bérletet indít az együttes az évfordulón. Négy előadást láthatnak így a bérletvásárlók, a Peer Gynt-öt, a GisL-t, egy a Magyar Táncfesztiválon szabadon választott produkciót, valamint a debütáló Éva & Ádám című alkotásukat, melyet a Nemzeti Táncszínházzal közösen hoznak létre, Szöllősi Krisztina és Darai Tamás kortárs koreográfusok tolmácsolásában.

„Nagy megtiszteltetés, hogy bizalmat kaptam, ez egy újabb mérföldkő, hiszen most a Nagyszínpadon is lehetőségem lesz bizonyítani. Küldetésemnek érzem, hogy megszólítsuk a fiatalságot, kiváltságos vagyok, hogy ilyen körülmények között valósíthatom meg az álmaimat, barátommal Tamással. Tavaszi bemutatónk a modern kor Paradicsomát mutatja be, azt taglalja, miért vágyunk olyan dolgokra, mely nem lehet a miénk” – avatott be a történetbe Szöllősi Krisztina.

Darai Tamás a produkció rá eső koreográfiájáról, az Ádámról mesélt a sajtótájékoztatón. „A táncjáték azt taglalja mikor Ádám és Éva már külön utakon járnak, de emlékezetükben feléled az Éden lángja, keresik a visszavezető utat, mely valójában egymásban rejlik. Mozdulatvilágban a dualitást kutatjuk. Az előmunkálatokat megkezdtük, a díszleten is dolgozunk, izgatottan várom, hogy megkezdjük a próbát” – ismertette a koreográfus.

A stúdióban végezetül Velekei László búcsúzott a vendégektől, a direktor úgy indította el a jubileumi kavalkádot: „Szeressék a Győri Balettet, a magyar táncművészetet” – hangsúlyozta, majd a már említett image filmet is megnézhették a művészek, az egykori társulati tagok, az önkormányzat, a partnerintézmények és támogatók képviselői, valamint az újságírók.

Kapcsolódó témák: #évforduló | #Győri Balett | #jubileum |