Nagyobb drámai kihívás aligha érhet egy fiatal szakorvost, minthogy az egy éve dúló, hatásaiban, veszélyeiben, következményeiben még most sem teljesen ismert koronavírus súlyos betegeinek egyik kórházi osztályát vezesse. A győri dr. Muraközi Zsófiára ezt a szerepet osztották, s főnökei döntését a gyógyuló betegek mellett az is visszaigazolta, hogy Duna Bonum Alapítvány felajánlásából a Magyar Kórházszövetség és a fogjunkössze.hu által indított közönségszavazáson az év Covid-orvosa lett.
Ízléssel berendezett, fiatalos kis lakás a Bácsai úton: ez dr. Muraközi Zsófia belgyógyász, diabetológus, és párja, dr. Schendl Roland baleseti sebész, ortopédus otthona. Itt laknak, de – kis túlzással – mostanában a kórházban élnek. Ügyeletek, behívások, rendelések: orvossors. Hazamennek, de a lelkük sokszor ott marad a kórteremben a betegekkel.
Eredetileg talán a doktornő szakterülete ígérkezett kiszámíthatóbbnak és nyugalmasabbnak, aztán jött a világjárvány, s a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház egyik Covid-osztályának vezetője lett. Ugrás volt ez a sötétbe mindenkinek, akinek a covidosok megmentését, gyógyítását szánta a sors. Az egész világ keveset tudott a kórokozóról, az elején nem volt oltás, érthető módon nem volt tapasztalat, ma sincs specifikus gyógyszer, más bajokra kitalált tabletták hatásait, s a gyógyult betegek sajnos szerény mértékben rendelkezésre álló vérplazmáját használják fel kezelésként, egyre eredményesebben.
Villányi Balázs orvos-igazgató vezetésével, pulmonológus, intenzív terápiás, bakterológus szakorvosok, és a Covid-osztályok irányítói naponta konzultáltak, s minimális nemzetközi előzménnyel dolgozták ki a lehetséges terápiát, amit aztán személyre szabtak a kezelő doktorok.
Dr. Muraközi Zsófia 36 ágyas Covid-osztályt irányít, két szakorvosjelölt segítője van, s a nővérek, akikből sohasem lehet elég.
Először az 1930-as években születettek kerültek az osztályokra, aztán jöttek a tíz, húsz évvel fiatalabbak, most már nem ritka az a beteg sem, aki alig múlt el húszesztendős – osztja meg tapasztalatait a doktornő.
– Az utolsó lehetőségünk végső határáig azért küzdünk, hogy ne kerüljenek lélegeztetőgépre a covidosok, de ez nem mindig sikerül. Sajnos a mi osztályunkon is vannak halottak. Ezzel szörnyű szembesülni, döbbenetesen fájó halálhírt közölni telefonon a hozzátartozóval, aki a fertőzésveszély miatt hetek óta nem is láthatta a beteg családtagját. Vannak csodálatos gyógyulások is, amikor mi is nagyon kicsi esélyt látunk a túlélésére, aztán pár hét múlva mosolyogva, saját lábán hazamegy a beteg. A mosolyukban, a tekintetükben ott van a hála is.
A doktornő szerint a gyógyultak vérplazmája sokak életét menti meg. Plazma azonban sehol a világon nincs elegendő, ezért kéri a felépülteket, menjenek el a véradóba, s ha alkalmasak rá, adjanak plazmát.
Az év Covid-orvosa Bőnyből került Győrbe. Édesapja állatorvosi diplomát szerzett, édesanyja biológia és testnevelés szakos tanár, keresztanyja gyógyszerész. Zsófi is gondolt arra, hogy esetleg ő viszi tovább a patikát. Aztán a Révai-gimnázium végzőseként az orvosira is jelentkezett, s fel is vették a Semmelweis Egyetemre. Németországban akarta kezdni orvosi pályáját, körül is nézett ott, a kiszemelt állásra viszont inkább egy helyi jelöltet vettek föl, a többi lehetőséget pedig nem találta szakmailag vonzónak. Ezért hazatért Győrbe, és a Petz-kórházban helyezkedett el.
A belgyógyászatban azt tarja izgalmasnak, hogy először ki kell nyomozni a bajok okát, aztán a diagnózis ismeretében a terápiát is ő határozhatja meg.
Az orvospár kedvenc időtöltése az utazás, amit most teljesen nélkülözniük kell. Amikor a jövőről kérdezem őket, egyszerre vágják rá: augusztusban lesz az esküvőnk. Remélik, nászútjuknak nem lesz akadálya. Nagyon szeretnének már szabadon, vírusmentesen mozogni itthon és a világban.